Ўзбекистон халқаро ислом академиясида Мустақиллигимизнинг 30 йиллигига бағишланган диний-маърифий нашрлар тақдимоти бўлиб ўтди
916
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари А.Абдуҳакимов иштирок этди.
Тадбир доирасида Россиядан Ўзбекистонга қайтарилган ноёб тарихий-маданий бойликларни Ўзбекистон Ислом цивилизацияси маркази фондига расман топшириш маросими бўлиб ўтди.
Тадбир давомида иштирокчиларга махсус видеоролик намойиш қилинди.
Ўзбекистон Республикаси учун маданий аҳамиятга эга бўлган 29 та қўлёзмалар ва 16 та сопол буюмлар 2016 йилда қонунбузар томонидан юртимиздан яширинча олиб чиқиб кетилган.
Мазкур ашёлардан 9 дона қўлёзма ва китоблар араб, форс, туркий тилларда ёзилган диний матнлар ва шеърий асарлар бўлиб, тахминан 1644-1880 йиллар даврида яратилган, 16 дона сопол буюмлардан 3 таси эса ўрта асрлар ва янги даврдаги ( XV-XVII асрлар) Самарқанд кулолчилик мактабига мансуб.
Тадбирда сўзга чиққан Давлат божхона қўмитаси Раиси ўринбосари У.Кодировнинг таъкидлашича, сўнгги 5 йил давомида республика божхона органлари томонидан 450 га яқин қўлёзма асарлар, ноёб танга ва бошқа осори-атиқалар ушлаб қолинди.
Ватанимиз тарихига оид мана шу ноёб дурдона асарлари Ислом цивилизацияси маркази мутахассилари томонидан ўрганилиб, кенг жамоатчилик ва ўсиб келаётган ёш авлодга тарихимиз нақадар бой эканлигига яна бир далил сифатида Янги Ўзбекистонни қуришда пойдеворнинг бир бўлаги бўлиб хизмат қилади деб умид билдирамиз.

По случаю 30-летия нашей независимости в Международной исламской академии Узбекистана состоялась презентация религиозно-просветительских изданий
12163
В рамках мероприятия состоялась церемония официальной передачи уникальных историко-культурных ценностей, возвращенных из России в Узбекистан, в Фонд Центра исламской цивилизации Узбекистана.
В ходе мероприятия участникам был показан специальный видеоролик.
Согласно статье 5 Закона Республики Узбекистан «О вывозе и ввозе культурных ценностей» государственное регулирование вывоза и ввоза культурных ценностей осуществляют Министерство культуры Республики Узбекистан и Государственный таможенный комитет Республики Узбекистан.
29 рукописей на арабском языке и 16 керамических изделий, представляющих культурную ценность для Республики Узбекистан были незаконно вывезены из нашей страны в апреле 2016 года.
По итогам совместных мероприятий, осуществленных между ФТС России и ГТК Республики Узбекистан с участием Министерства культуры Республики Узбекистан, было установлено, что 29 рукописей и книг представляют собой религиозные тексты и поэтические произведения на арабском, персидском (фарси) и тюркском языках, датируемые 1644-1880 годами, 3 из 16 гончарных керамических изделий представляют мастерские Самарканда средневекового и нового времени (XV-XVII веков).
Выступивший на мероприятии заместитель председателя Государственного таможенного комитета У. Кодиров сообщил, что за последние 5 лет таможенными органами республики изъято около 450 рукописей, уникальных монет и других артефактов.
Мы надеемся, что эти уникальные шедевры, относящиеся к истории нашей страны, будут изучены специалистами Центра исламской цивилизации и послужат частью фундамента для строительства нового Узбекистана, как еще одно доказательство богатства нашей истории.