Таҳлил ва сарҳисоб: Тадбиркорларга божхона тўловларидан 5,8 трлн. сўм имтиёзлар қўлланилди
Божхона органлари томонидан мамлакатимиз иқтисодий хавфсизлигини таъминлаш, божхона тўловларини ундириш, тадбиркорлик субъектларини қўллаб-қувватлаш, “яширин иқтисодиёт”га қарши курашиш, божхона тўғрисидаги қонун ҳужжатлари бузилишларининг олдини олиш, уларни аниқлаш ҳамда чек қўйиш борасида тизимли чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Буни биргина Тошкент шаҳар божхона бошқармаси мисолида таҳлил қиладиган бўлсак, 2021 йилнинг январь-июль ойлари мобайнида бошқарма томонидан 7,6 трлн. сўмлик божхона тўловлари ундирилиб, давлат бюджетига ўтказилишига эришилди.
Ташқи иқтисодий фаолият иштирокчиларини қўллаб-қувватлаш мақсадида божхона тўловларидан салкам 5 трлн. 833,6 млрд. сўм имтиёзлар берилди.
Имтиёз қўлланилган асосий товарлар таркибини транспорт воситалари ва унинг қисмлари, технологик асбоб-ускуналар, фармацевтика маҳсулотлари, тиббиёт асбоб-ускуналари ҳамда маиший-техника ва уларнинг қисмлари ташкил этди.
Шунингдек, бошқарма томонидан ташқи иқтисодий фаолият қатнашчиларига 324,6 млрд. сўмлик божхона тўловларини кечиктириб тўлаш имконияти берилди.
Бу эса тайёр маҳсулотлар ишлаб чиқариш ва хорижга экспорт қилишни муносиб рағбатлантиришга хизмат қилиб келмоқда.
Масалан, жорий йилнинг ўтган 7 ойи мобайнида 860,3 млн. АҚШ долларига тенг бўлган товарлар хорижий мамлакатлар бозорларига йўналтирилди.
Мазкур кўрсаткич 2020 йилнинг мос даврига нисбатан 114 млн. АҚШ $ ёки 15 фоизга ошди.
Товарлар 80 га яқин давлатларга экспорт қилинган бўлиб, асосий ҳамкор давлатлар Россия, Туркия, Хитой ва Қозоғистон давлатлари ҳисобига тўғри келмоқда.
Экспорт қилинган асосий товарлар: металлар ва улардан тайёрланган маҳсулотлар, тўқимачилик, электроника ва уларнинг қисмлари, калава ип, озик-овқат ва мева-сабзавот маҳсулотлари ҳисобига тўғри келади.
Божхона постларида жами 39 617 та божхона кўриги жараёнлари амалга оширилиб, 180 941 та божхона юк декларациялари расмийлаштирилди.
Божхона юк декларацияларини Хавфни бошқариш ахборот тизими бўйича йўлаклар кесимида таҳлил қиладиган бўлсак, декларацияларнинг  48 576 таси, яъни (26,2 фоизи); “яшил йўлак”, 96 934 таси (48,8 фоизи) “сариқ  йўлак”, 44 504 таси  (25 фоизи)  “қизил йўлак” тартибида  расмийлаштирилган.
Бошқармада божхона тўғрисидаги қонун ҳужжатларининг бузилишини олдини олиш, аниқлаш ва уларга чек қўйиш, контрабандага қарши курашиш борасида бир қатор ишлар амалга оширилди.
Жумладан, ҳисобот даврида 1397 та ҳуқуқбузарлик ҳолатлари аниқланиб, натижада 173,6 млрд. сўмлик товар-моддий бойликларнинг вақтинча сақловга олинди.
Аниқланган ҳуқуқбузарлик ҳолатлари бўйича 40,9 млрд. сўм қўшимча божхона тўловлари ҳисобланди.
Бошқарма томонидан ҳуқуқни муҳофаза қилувчи  бошқа органлар билан ҳамкорликда гиёҳванд воситаларининг ноқонуний муомаласига қарши кураш йўналишида 33 кг. 572,12 гр., хусусан, 8020 дона “трамадол” гиёҳвандлик воситаларининг ноқонуний айланмасига чек қўйилди.
Психотроп ва кучли таъсир этувчи, заҳарли ва заҳарловчи моддаларни ноқонуний айланиши билан боғлиқ 9 та  ҳолатда 842 дона  психотроп таблетка ва 2 кг. 97,13 гр. “прегабалин” моддаси ва 13187 дона “Зардекс” ва “Тропикамид” номли кучли таъсир қилувчи дори воситалари ушлаб қолинди.
Бундан ташқари, товар-моддий бойликларнинг ноқонуний айланмасига қарши курашиш йўналишида 4 та  ҳолатда  1 млрд. 631,1 млн. сўмлик 93 880 қути тамаки маҳсулотлари, 24 та ҳолатда 4 млрд. 87,5 млн. сўмлик сифати кафолатланмаган дори воситалари ва тиббиёт буюмлари, 24 та ҳолатда
32 млрд. 440,7 млн. сўмлик озиқ-овқат маҳсулотларининг божхона чегараси орқали ноқонуний олиб ўтилиши билан боғлиқ ҳуқуқбузарлик ҳолатлари аниқланди.
Бошқармада 7 ой давомида қилинган ишлар, аниқланган ҳолатлар, ўтказилган учрашувлар, сайёр қабуллар тарғиботи юзасидан маҳаллий ҳамда марказий телевидениялар, радио ва бошқа ижтимоий тармоқлар орқали жами 1235 маротаба чиқишлар амалга оширилди.
Келгусида ҳам қуйидаги йўналишлар бошқарманинг асосий стратегик йўналишлари бўлиб қолади:
• Контрабанда ва божхона қонун бузилишига қарши муросасиз курашиш;
• Фискал вазифаларни ортиғи билан бажариш, божхона тўловларини ўз вақтида ва тўғри ундириш;
Бунда, илғор усулларни қўллаган ҳолда божхона назоратини  олиб бориш
• Замонавий технологиялар ва махсус техник воситаларни қўллаган ҳолда фаолият самарадорлигини ошириш;
• Божхона процедураларини соддалаштириш, хавфни бошқариш механизмлари орқали ҳалол тадбиркорларга имтиёзли божхона расмийлаштирувини амалга ошириш;
• Кадрлар билан ишлаш ва коррупцияга қарши курашиш.
Шу ўринда фуқароларга бошқарма фаолиятига оид маълумотларни телеграм ижтимоий тармоғидаги https://t.me/tshbb_bojxona канали орқали кузатиб боришлари ҳамда бошқарма фаолиятини такомиллаштириш, экспорт-импорт операциялари билан боғлиқ мурожаатларини бошқарманинг 71-207-09-39 телефон рақами ёки toshkent_shahri@customs.uz, tashkent_customs@exat.uz почта манзиллари орқали йўллашлари мумкинлигини эслатиб ўтамиз.

Анализ и итоги: Предприниматели получили льготы по уплате таможенных платежей в размере 5,8 трлн. сум
11823
Если проанализировать это только на примере Ташкентского городского таможенного управления, то в январе-июле месяце 2021 года управлением взыскано и перечислено в государственный бюджет 7,6 трлн. сум таможенных платежей.
В целях поддержки участников внешнеэкономической деятельности, предпринимателям применены таможенные льготы в размере более 5,8 трлн. сум.
Основными товарами, к которым применены освобождения от уплаты таможенных платежей, были автомобили и их части, технологическое оборудование, фармацевтические препараты, медицинское оборудование и бытовая техника и их части.
Кроме того, участникам внешнеэкономической деятельности предоставлена отсрочка по уплате таможенных платежей в размере 324,6 млрд. сум.
Это служит достойным стимулом для производства и готовой продукции и её экспорта в зарубежные страны.
Например, за прошедшие 6 месяцев текущего года, товары, стоимостью 860,3 млн. долларов США были экспортированы на внешние рынки.
Данный показатель превышает на 114 млн. долларов США или на 15%, чем было экспортировано за аналогичный период 2020 года.
Товары экспортированы в 80 стран, основными партнерами которых являются Россия, Турция, Китай и Казахстан.
Основными статьями экспорта являются такие товары как, текстильная продукция, металлы и металлические изделия, электроника и их части, пряжа, продукты питания, фрукты и овощи.
На таможенных постах проведено 39 617 таможенных досмотров, оформлено 180 941 грузовых таможенных деклараций.
Анализ грузовых таможенных деклараций по разрезу Информационной Системы управления рисками показывает, что 48 576 декларации, то есть 26,2% оформлены в порядке «зеленого коридора»,96 934 (48,8%) «желтого коридора» и 44 504(25%) «красного коридора».
Управлением принято ряд мер по предотвращению, выявлению и пресечению нарушений таможенного законодательства, а также по борьбе с контрабандой.
В частности, за отчетный период выявлено 1397 правонарушений, в результате чего изъято на временное хранение товарно-материальных ценностей на сумму 173,6 млрд. сум.
По выявленным фактам правонарушений начислено таможенных платежей на сумму 40,9 млрд. сум.
Управлением совместно с другими правоохранительными органами в рамках борьбы с незаконным оборотом наркотиков выявлено 33 кг. 572,12 гр. веществ, в том числе пресечен незаконный оборот 8020 единиц наркотического вещества «Трамадол».
В рамках противодействия незаконному обороту психотропных, сильнодействующих и ядовитых веществ, выявлено 9 связанных с ними фактов и изъято 842 психотропных таблеток, 2 кг. 97,13 гр. вещества «Прегабалин» и 13187 единиц сильнодействующих лекарственных препаратов, таких как «Зардекс» и «Тропикамид».
Кроме того, по линии противодействия незаконного оборота товарно-материальных ценностей, выявлено правонарушений связанных с незаконным пересечением таможенной границы, а именно в 4 случаях 93 880 коробок табачных изделий стоимостью 1 млрд. 631,1 млн. сум, в 24 случаях медикаментов и предметов медицинского назначения без гарантии качества стоимостью 87,5 млн. сум, в 24 случаях продуктов питания стоимостью 32 млрд. 440,7 млн. сум.
В течение 7 месяцев в таможенном управлении в общей сложности осуществлено 1235 выступлений посредством телевидения, радио и других социальных сетей, о проделанной работе, выявленных фактах, проведенных встречах и продвижениях мобильных приемных.
Основными стратегическими направлениями работы таможенного управления в дальнейшем останутся следующие направления:
- Бескомпромиссная борьба с контрабандой и таможенными правонарушениями;
- Выполнение фискальных функций сверх показателей, своевременное и правильное взимание таможенных платежей. При этом осуществлять таможенный контроль передовыми методами;
Повышение эффективности деятельности за счет использования современных технологий и специальных технических средств;
- Упрощение таможенных процедур, внедрение льготного таможенного оформления для честных предпринимателей через механизмы управления рисками;
- Работа с кадрами и борьба с коррупцией.
Наряду с этим напоминаем, что граждане могут следить за информацией о деятельности управления через социальную сеть Telegram на канале https://t.me/tshbb_customs, обращаться по вопросам, связанными с совершенствованием деятельности управления и экспортно-импортными операциями, по номеру телефона 71-207-09-39 или по адресу электронной почты toshkent_shahri@customs.uz, tashkent_customs@exat.uz