Дори воситаларининг ноқонуний айланмасига чек қўйилди
Сифати кафолатланмаган дори воситаларининг ноқонуний айланмасига қарши божхона органлари томонидан тизимли тарзда кескин кураш олиб борилмоқда.
Хусусан, Тошкент вилояти божхона бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими ходимлари ДХХ вакиллари билан ҳамкорликда Тошкент шаҳри Чилонзор туманида тезкор тадбир ўтказишди.
Тадбир давомида, фуқаро Қ.Ж. умумий қиймати 89,5 миллион сўмлик 70 қути “Remdesiver Injection”, 4 қути “Humira pen”, 23 қути “Lantus Solostar” номли дори воситаларни шартли харидорга ноқонуний тарзда сотаётган вақтида  ашёвий далиллар билан қўлга олинди.
Шунингдек, яна бир ҳолатда, ушбу ҳудудда фуқаро А.Ж. “Чанган” русумли автотранспорт воситасига юкланган, умумий қиймати 144 миллион сўмлик 1600 дона “Астимин” номли дори воситаларини  шартли харидорга сотаётган вақтида ходимлар томонидан тўхтатиб қолинди.

В столице предотвращены факты незаконной продажи лекарственных препаратов
Сотрудниками органов государственной таможенной службы пресечена очередная попытка незаконного оборота лекарственных препаратов негарантированного качества.
В частности, сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Управления государственного таможенного комитета по Ташкентской области во взаимодействии со Службой государственной безопасности проведено оперативное мероприятие на территории Чиланзарского района столицы.
В ходе мероприятия, был задержан гражданин К.Ж. во время незаконной продажи условному покупателю 70 флаконов лекарственного препарата “Remdesiver Injection”, 4 единицы препарата “Humira pen” и 23 единицы препарата “Lantus Solostar” на общую сумму 89,5 миллионов сумов.
Также, в другом случае, в этом же районе был задержан еще один гражданин А.Ж., во время незаконной продажи условному покупателю, загруженных в автотранспортное средство марки «Changan», 1600 единиц лекарственного препарата «Астимин» на 144 000 000 сумов.