Нақд хорижий валюталарни ноқонуний олиб чиқишга бўлган уринишларга ўз вақтида чек қўйилди
Турли найрангларни қўллаган ҳолда юртимиздан нақд хорижий валюталарни ноқонуний тарзда олиб чиқишга бўлган уринишларга қарши божхона органлари томонидан тизимли тарзда кураш олиб борилмоқда.
Хусусан, Тошкент халқаро аэропорти орқали хорижга учиб кетаётган йўловчининг қўл юклари ўрнатилган тартибда божхона кўригидан ўтказилди.
Натижада, ушбу шахснинг юклари орасида декларацияда кўрсатилмаган ва божхоначиларнинг оғзаки сўровида маълум қилинмаган, олиб чиқиш меъёридаги нақд хорижий валютадан ташқари 19 430 АҚШ доллари борлиги маълум бўлди.
Шунингдек, яна 5 та ҳолатда хорижий мамлакатга учиб кетмоқчи бўлган фуқаро Ю.М., Х.С., К.Г., И.Р. ва А.Г.ларнинг қўл юклари кўздан кечирилганида, юклар орасида декларацияда кўрсатилмаган ҳамда олиб чиқиш меъёридаги нақд хорижий валютадан ташқари умумий 16 400 АҚШ доллари борлиги аниқланган.

Своевременно пресечены попытки незаконного вывоза наличной иностранной валюты
Тем не менее, некоторые граждане все еще предпринимают попытки незаконного вывоза наличной иностранной валюты без соблюдения этих процедур.
В частности, сотрудники приграничного таможенного поста Международного аэропорта Ташкент, на днях пресекли факты попыток нарушения таможенного законодательства.
В ходе проведения таможенного контроля в установленном порядке, в багаже у одного из улетающих за рубеж пассажиров были обнаружены не заявленные в декларации валютные средства, в количестве превышающем норму вывоза валютных средств на 19 430 доларов США.
Также, еще в пяти  похожих выявленных случаях, в багаже улетающих за рубеж граждан Ю.М., Х.С., К.Г., И.Р. ва А.Г. в ходе проведения таможенного контроля были обнаружены не заявленные в декларации валютные средства, в количестве превышающем норму вывоза валютных средств в общей сложности на 16 400 долларов США.