Божхоначилар салкам 3 млрд. сўмлик пардалик матоларнинг бошқа ном остида олиб кирилишига чек қўйишди
1420
Республикамизга товарларни четдан олиб киришда давлат бюджетига ундириладиган божхона тўловларидан бўйин товлашга бўлган уринишларга қарши божхона органлари тизимли тарзда кураш олиб бормоқда.
Жумладан, Тошкент шаҳар божхона бошқармаси Контрабандага карши курашиш ва божхона аудити бўлими томонидан “Тошкент-товар” ҳамда “Чуқурсой техник идораси” божхона пости ходимлари билан ҳамкорликда божхона тўловларидан қочиш мақсадида содир этилган навбатдаги найрангни фош қилишди.
Юртимизда фаолият олиб борувчи масъулияти чекланган жамиятлардан бирининг номига хориждан келтирилган юк контейнери ўрнатилган тартибда божхона кўригидан ўтказилади.
Ҳужжатларга кўра, контейнерда тўқимачилик матолари юкланган бўлиши лозим эди. Аммо, кўрик давомида мазкур матолар ўрнига ҳужжатларда умуман қайд этилмаган 191 минг м. кв.  пардалик матолар ортилгани фош бўлди. Уларнинг умумий қиймати эса 2 млрд. 941,2 млн. сўмни ташкил қилмоқда.
Шу йўл билан юк эгалари давлат бюджетига ундирилиши лозим бўлган 884,2 млн. сўмлик божхона тўловларидан қочишга уринишгани фош бўлди.

Таможенники предотвратили попытку незаконного ввоза крупной партии товаров на 3 миллиарда сумов
Таможенные органы систематически борются с попытками уклонения от уплаты таможенных пошлин, взимаемых в государственный бюджет при ввозе товаров в страну.
В частности, сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Управления государственного таможенного комитета по городу Ташкент во взаимодействии с представителями таможенных постов «Ташкент товарная» и «Чукурсай техническая контора» выявлена очередная попытка уклонения от уплаты таможенных платежей.
Ввозимый из-за границы на имя одного из действующих в нашей стране обществ с ограниченной ответственностью грузовой контейнер в установленном порядке подлежал таможенному досмотру.
Согласно документам, в контейнере должны были находиться текстильные материалы. Однако в ходе досмотра было установлено, что вместо текстильных материалов в контейнер были загружены не заявленные в товаросопроводительных документах ткани предназначенные для штор в количестве 191 тысяча квадратных метров на сумму 2 миллиарда 941,2 миллиона сумов.
Таким образом грузовладельцы пытались уклониться от уплаты таможенных платежей в размере 884,2 миллиона сумов.