Божхоначилар салкам 6,5 миллиард сўмлик “мато” операциясини фош этишди
Бугун божхона органларида тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш, уларга тизимда қулай ва замонавий шарт-шароитларни яратиш, божхона тўловларидан тегишли тартибда имтиёзлар қўллаш борасида кўплаб самарали ишлар амалга оширилмоқда.
Божхоначилар салкам 6,5 миллиард сўмлик “мато” операциясини  фош этишди
Бироқ, айрим қўштирноқ ичидаги тадбиркорлар ҳам борки, улар томонидан товар-моддий бойликларни юртимизга турли яширин йўллар билан олиб кириш, белгиланган божхона тўловларидан қочиш мақсадида турли қинғир ҳаракатларни амалга ошириш ҳолатлари учраб турибди. Божхона ходимлари эса бу каби найрангларни ўз вақтида фош этишмоқда.
Хусусан, Давлат божхона қўмитаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бош бошқармаси, Андижон вилояти божхона бошқармаси ҳамда “Андижон” ТИФ божхона пости ходимлари ўзаро ҳамкорликда катта миқдордаги товарларнинг юртимиз ҳудудига ноқонуний тарзда кириб келишининг олдини олишди. Аниқроғи, божхона постига вилоятда фаолият юритувчи масъулияти чекланган жамиятлардан бирининг номига хорижий мамлакатдан олиб келинган товар моддий бойликлари божхона кўригидан ўтказилди.
Кўрик давомида божхона расмийлаштируви учун тақдим этилган ҳужжатлар ходимларда шубҳа уйғотди. Ўрганишлар натижасида эса декларацияда “тўқимачилик матолари” деб кўрсатилган товарлар аслида “синтетик толалардан тайёрланган матолар” эканлиги маълум бўлди. Дастлабки хулосаларга кўра, мазкур матоларнинг қиймати 6 млрд. 412 миллион сўм эканлиги аниқланиб, ашёвий далил тариқасида вақтинча сақловга олинди.

Выявлен факт попытки уклонения от уплаты таможенных платежей путем изменения кода ТН ВЭД
Однако встречаются и такие недобросовестные предприниматели, которые причастны к различным незаконнымм способам ввоза товарно-материальных ценностей в страну в целях уклонения от уплаты таможенных платежей.
В частности, сотрудниками Главного управления по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Государственного таможенного комитета во взаимодействии с Таможенным управлением по Андижанской области и представителями таможенного поста внешнеэкономической деятельности “Андижан” предотвращен незаконный ввоз на территорию нашей страны большого количества товаров. Точнее, на таможенном посту ввезенные из-за границы на имя одного из действующих в регионе обществ с ограниченной ответственностью товары, подлежали таможенному досмотру.
В ходе проверки, представленные на таможенное оформление документы, вызвали подозрение у сотрудников. Результаты экспертизы показали, что товары, заявленные в декларации как текстильные ткани, на самом деле оказались тканями из синтетических волокон. По предварительным оценкам было установлено, что стоимость тканей составляет 6 миллиардов 412 миллионов сумов.
В настоящее время ткани изъяты на временное хранение в качестве вещественного доказательства и по выявленному факту правонарушения ведутся таможенные проверки и следственные действия.