Давлат божхона қўмитасида KOICAнинг Ўзбекистон Республикасидаги ваколатхонаси директори билан учрашув бўлиб ўтди
3502
Мамлакатимизда муҳтарам Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳбарликларида олиб борилаётган фаол ташқи сиёсат натижасида Ўзбекистоннинг хорижий мамлакатлар билан халқаро ҳамкорлиги тобора кенгайиб бормоқда.
Мавжуд ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш ва келгуси якуний масалаларни келишиб олиш мақсадида KOICAнинг Ўзбекистон Республикасидаги ваколатхонаси директори Сунджин Пак хоним жорий йилнинг 25 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитасига ташриф буюрди.
Ушбу учрашувнинг асосий мақсади  қўшма фаолият натижаларини қичқача сарҳисоб қилиш ва Давлат божхона қўмитаси ва Кореянинг халқаро ҳамкорлик агентлигининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси ўртасидаги ҳамкорликнинг янги йўналишлари истиқболларини белгилашдан иборат бўлди.
Давлат божхона қўмитаси раисининг ўринбосари У.Кодиров Сунджин Пак хонимни қутлаб, 2014-2016 йилларда KOICAнинг бевосита кўмаги билан “Ўзбекистонда “Ягона дарча”  божхона ахборот тизимини жорий этиш орқали божхона хизматини модернизация қилиш” грант лойиҳаси амалга оширилганлигини алоҳида таъкидлади.
Шунингдек, Корея ҳукуматига, хусусан KOICAга Давлат божхона қўмитаси мутахассисларини корея томон кўмагида ўқитиш натижасида, ушбу тизимни янгилашга ва унинг асосида такомиллаштирилган “Ягона дарча” ягона божхона ахборот тизимини ишга туширишга имкон яратилганлиги учун миннатдорчилик билдирилди.
Икки томоннинг кадрлар тайёрлаш соҳасидаги ҳамкорлиги алоҳида қайд этилди. Хусусан, аввалги йилларда Ўзбекистон божхоначиларининг салоҳиятини ривожлантириш мақсадида KOICA томонидан ташкил этилган ўқув курслар ва семинарларда бир гуруҳ ходимларнинг қатнашганлиги таъкидлаб ўтилди.
Учрашув давомида Корея томонига сўнгги йилларда божхона соҳасида амалга оширилган кенг кўламли ислоҳотлар тўғрисида маълумот берилди.
Сунджин Пак хоним Давлат божхона қўмитаси билан яқиндан ҳамкорлик қилишга ва ДБҚ ходимларининг салоҳиятини янада ошириш мақсадида истиқболли йўналишларни топишга тайёрлигини билдирди.
Шу билан бирга бугунги кунда Ўзбекистон Корея Республикаси билан мустаҳкам алоқаларни йўлга қўйган давлатлардан бири эканлиги ва бу ишларни янада жадаллаштириш лозимлиги таъкидлаб ўтилди.
Учрашув якунида мулоқотнинг самарали бўлганлиги қайд этилди ва Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси ва Кореянинг халқаро ҳамкорлик агентлигининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси ўртасидаги янада фаол ҳамкорликка умид билдирилди.

В государственном таможенном комитете состоялась встреча с директором офиса KOICA в Республике Узбекистан
12499
В частности, в последние годы в результате развития взаимовыгодного сотрудничества с Республикой Корея эта страна стала одним из основных партнеров Узбекистана в торгово-экономической, здравоохранительной, образовательной и других сферах.
В целях дальнейшего укрепления существующего сотрудничества и согласования дальнейших заключительных вопросов директор офиса KOICA в Республике Узбекистан госпожа Пак Сунджин 25 июня этого года посетила Государственный таможенный комитет Республики Узбекистан.
Основной целью этого мероприятия явилось краткое подведение итогов совместной деятельности и определение перспектив новых направлений сотрудничества между Государственным таможенным комитетом и Офисом Корейского агентства по международному сотрудничеству в Узбекистане.
Приветствуя госпожу Пак Сунджин, Заместитель председателя ГТК У.Кодиров отметил, что в период 2014-2016 гг. при непосредственном содействии KOICA был реализован грантовый проект «Модернизация таможенной службы путём внедрения унифицированной таможенной информационной системы «Единое окно» в Узбекистане».
Была также выражена признательность Корейскому Правительству и в особенности KOICA за помощь, оказанную корейской стороной по обучению специалистов ГТК, что дало возможность обновить эту систему и на ее основе ввести в эксплуатацию усовершенствованную «Единую таможенную информационную систему «Единое окно».
Отдельно было отмечено сотрудничество двух сторон в области повышения квалификации кадров. А в частности тот факт, что в целях развития потенциала таможенных сотрудников Узбекистана в предыдущие года по несколько сотрудников принимали участие в учебных курсах и семинарах, организуемых со стороны KOICA.
В ходе встречи корейская сторона была проинформирована о масштабных реформах осуществляющихся в таможенной сфере за последние годы.
Госпожа П.Сунджин выразила готовность тесного сотрудничества с ГТК и найти подходящие направления для дальнейшего совершенствования потенциала сотрудников ГТК Республики Узбекистан.
Вместе с тем отметила, что на сегодня Узбекистан является одной из стран, установивших прочные связи с Республикой Корея, подчеркнув, что эти взаимовыгодные двусторонние отношения нужно развивать.
В конце встречи была отмечена плодотворность состоявшегося диалога и выражена надежда на дальнейшее активное сотрудничество между Государственным таможенным комитетом Республики Узбекистан и Офисом Корейского агентства по международному сотрудничеству в Узбекистане.