Ўзбекистон Республикасидан ноқонуний равишда олиб чиқилган ноёб маданий бойликлар қайтарилмоқда
Ўзбекистон ўзининг бой маданий-тарихий мероси, ноёб меъморчилиги, санъати ҳамда аждодларимиздан мерос бўлиб қолган тарихий ва маданий қадриятлари билан жозибалидир.
Тарихий ва маданий мерос нафақат ўтмиш, балки келажакда ҳам маданият ва мамлакат тарақиёти учун муҳим манба ҳисобланади.
Маълумки, бугун Москва шаҳрида Ўзбекистон ва Россия Ҳукуматлари раҳбарлари даражасидаги қўшма комиссиянинг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Бош вазири Абдулла Арипов бошчилигидаги делегация таркибида Давлат божхона қўмитаси раҳбарияти ва ДБҚнинг масъул соҳавий бошқармалари вакиллари ҳам бор.
Ушбу тадбирлар доирасида, Москвада Федерал божхона хизмати ҳудудида аввал Ўзбекистон Республикаси ҳудудидан Россияга ноқонуний олиб чиқиб кетилган ноёб маданий бойликларни Давлат божхона қўмитаси вакилларига топшириш маросими ҳам бўлиб ўтди.
Тадбирда, ДБҚ Халқаро алоқалар бошқармаси бошлиғи ўринбосари О.Мамажонов ва Федерал божхона хизмати Божхона ҳамкорлиги бошқармасининг Яқин хорижий мамлакатлар билан ҳамкорлик бўлими бошлиғи А.Попов иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси учун маданий аҳамиятга эга бўлган 29 та қўлёзмалар ва 16 та сопол буюмлар 2016 йилда қонунбузар томонидан юртимиздан яширинча олиб чиқиб кетилган.
Россия Федерал божхона хизмати ва Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси, Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги билан ҳамкорликда ўтказилган қўшма тадбирлар натижасига кўра аниқланган буюмлардан 9 дона қўлёзма ва китоблар араб, форс ва туркий тилларда ёзилган диний матнлар ва шеърий асарлар бўлиб, тахминан 1644-1880 йиллар даврида яратилганлиги, 16 дона сопол буюмлардан 3 таси эса ўрта асрлар ва янги даврдаги ( XV-XVII асрлар) Самарқанд кулолчилик мактабига мансублиги маълум бўлди.
Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузуридаги Бадиий экспертиза бошқармасининг хулосасига кўра, “Маданий бойликларнинг олиб чиқилиши ва олиб кирилиши тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг қонуни талабларига мувофиқ ушбу буюмлар Ўзбекистон Республикасидан олиб чиқилиши мумкин бўлмаган маданий бойликлар тоифасига тегишли эканлиги аниқланди.
Таъкидлаш жоизки, маданий бойликларни қайтариш тадбири  Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати билан Россия Федерацияси Ҳукумати ўртасида 1994 йил 15 апрелда имзоланган “Ноқонуний равишда олиб чиқилган ва олиб кирилган маданий бойликларни аниқлаш ва қайтариш бўйича божхона хизматларининг ҳамкорлиги тўғрисида”ги Битим талаблари доирасида амалга оширилди.

Уникальные культурные ценности незаконно вывезенные с Республики Узбекистан – возвращены!
Историко-культурное наследие – это не просто прошлое, это важный ресурс развития культуры и страны в будущем.
Культурные ценности, представляя собой историческое, научное или художественное сокровище, служат связующим звеном между различными поколениями людей нося исторический характер.
Общеизвестно, что одними из государственных органов, призванных сохранять исторические и культурные ценности выступают таможенные органы, на которые возложены функции по пресечению незаконного их перемещения (ввоза или вывоза) через таможенную границу.
Как известно, сегодня делегация Узбекистана во главе с Премьер-министром Абдуллой Ариповым прибыла в Россию для участия в Заседании Совместной комиссии на уровне глав правительств Российской Федерации и Республики Узбекистан. В состав делегации Республики Узбекистан также вошли и руководство Государственного таможенного комитета и представители профильных управлений ГТК РУз.
В рамках данного мероприятия, в Москве на территории Федеральной таможенной службы состоялась церемония передачи уникальных культурных ценностей представителям Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан, незаконно вывезенных с территории Республики и ввезенных на территорию Российской Федерации.
В мероприятии приняли участие заместитель начальника Управления международного сотрудничества ГТК РУз О. Мамажонов и начальник Отдела сотрудничества со странами ближнего зарубежья Управления таможенного сотрудничества Федеральной таможенной службы А. Попов.
29 рукописей на арабском языке и 16 керамических изделий, представляющих культурную ценность для Республики Узбекистан были незаконно вывезены из нашей страны в апреле 2016 года.
По итогам совместных мероприятий, осуществленных между ФТС России и ГТК Республики Узбекистан с участием Министерства культуры Республики Узбекистан было установлено, что 29 рукописей и книг представляют собой религиозные тексты и поэтические произведения на арабском, персидском (фарси) и тюркском языках, датируемые 1644-1880 годами, 3 из 16 гончарных керамических изделий представляют мастерские Самарканда средневекового и нового времени (XV-XVII веков).
Согласно заключениям Управления художественной экспертизы, при Министерстве культуры Республики Узбекистан также было установлено, что согласно Закону «О ввозе и вывозе культурных ценностей» от 29 августа 1998 года, данные предметы относятся к категории культурных ценностей, не подлежащих вывозу за пределы Республики Узбекистан.
Церемония акта-передачи состоялось в рамках реализации Соглашения между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Российской Федерации «О сотрудничестве таможенных служб по вопросам задержания и возврата незаконно вывозимых и ввозимых культурных ценностей» от 15 апреля 1994 года.
Все предметы прошедшие художественную экспертизу будут переданы в фонды Государственного музея искусств Узбекистана.