Божхоначилар эски асбоб-ускуналар ва 4,3 миллиард сўмлик товарлар билан боғлиқ қинғирликни фош этишди
Божхона органлари томонидан яширин иқтисодиётни қисқартиришга қарши кескин кураш олиб борилмоқда.
Хусусан, Тошкент шаҳар божхона бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими ходимлари “Чуқурсой техник-идора” ҳамда “Тошкент-товар” божхона пости ходимлари билан ҳамкорликда навбатдаги қинғирликни фош этишди.
Унга кўра, юртимизда фаолият юритувчи тадбиркорлик субъекти хориждан ўз корхонаси номига 4 та юк контейнерида технологик асбоб-ускуналар буюртма беради.
Бироз муддат ўтгач, мазкур 4 та контейнерлар “Чуқурсой техник идора” темир йўл чегара божхона пости орқали юртимиз ҳудудига кириб келади.
Шундан сўнг божхона ходимлари пост ҳудудида ўрнатилган инспекцион кўрик мажмуасидан олинган ренгент тасвирлари ҳамда мазкур контейнерларга тегишли юк ҳужжатларини ўзаро солиштириш асосида божхона назоратидан ўтказишди.
Натижада, юк ҳужжатларига кўра “томчилатувчи лентани ишлаб чиқариш линияси” дея кўрсатилган товарларнинг ренгент тасвирлари ва юк ҳужжатларидаги маълумотлар ўртасида тафовутлар аниқланди.
Божхона кўриги давомида қиймати 4 млрд 303 млн. сўмлик, 115 654 дона кийим-кечаклар, 15,7 тн. гранула товари ҳамда металл жавонлар контейнерларга тегишли юк ҳужжатларида умуман қайд этилмаганлиги аниқланди.
Шунингдек, ҳужжатларда кўрсатилган “томчилатувчи лентани ишлаб чиқариш линияси” технологик асбоб ускуналари ҳам муқаддам фойдаланишда бўлганлиги, шунингдек ускуна қисмлари фойдаланишга яроқсиз ҳамда занглаган ҳолда эканлиги маълум бўлди.
Қонунбузар олдиндан ўйланган пухта қинғир режаси  асосида мамлакатимизда тадбиркорларга яратилган қулайликларни суистеъмол қилган ҳолда муқаддам фойдаланилган, ишлатишга яроқсиз бўлган технологик асбоб-ускуналарни ҳамда жуда кўп миқдордаги товар-моддий бойликларни юртимиз ҳудудига ноқонуний олиб киришга уринганлиги аниқланди.

Выявлен незаконный ввоз сокрытых от таможенного контроля товаров на более чем 4,3 миллиарда сумов
Сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Управления государственного таможенного комитета по городу Ташкент во взаимодействии с представителями таможенных постов «Ташкент товарная» и «Чукурсай техническая контора» выявлен очередной факт нарушения таможенного законодательства.
В частности, один из действующих субъектов предпринимательства на имя своего предприятия заказывает из-за границы технологическое оборудование.
Через некоторое время 4 контейнера въезжают на территорию нашей страны через железнодорожный приграничный таможенный пост «Чукурсай техническая контора».
После чего, таможенниками был проведен таможенный контроль на основе рентгеновских изображений, полученных с установленного на территории поста инспекционно-досмотрового комплекса, и сопоставления грузовых документов, относящихся к этим контейнерам.
В результате были обнаружены несоответствия между сведениями заявленными в товаросопроводительных документах и рентгеновскими изображениями.
При последующем таможенном досмотре в контейнерах кроме заявленного в соответствующих документах технологического оборудования «Линии для производства лент капельного орошения» были обнаружены не заявленные в документах такие товары на 4 миллиарда 303 миллиона сумов как 115 654 единицы различной одежды, 15,7 тонн гранул, а также металлические стеллажи.
Также было выявлено, что указанное в документации технологическое оборудование «Линии для производства лент капельного орошения» оказалось бывшим в эксплуатации, а части оборудования вышедшими из строя и заржавевшими.
Таким образом, на основе продуманного и хитрого плана правонарушитель пытался незаконно ввезти на территорию нашего государства непригодное для использования технологическое оборудование и большое количество товарно-материальных ценностей, злоупотребляя возможностями, созданными для предпринимателей в нашей стране.