Халқаро ҳамкорликнинг янги истиқболлари
Мамлакатимизда муҳтарам Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳбарликларида олиб борилаётган фаол ташқи сиёсат натижасида Ўзбекистоннинг хорижий мамлакатлар билан халқаро ҳамкорлиги тобора кенгайиб бормоқда.
Амалдаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш, келгусидаги пировард масалаларни келишиб олиш мақсадида жорий йилнинг 11 июнь куни Корея Республикасининг Ўзбекистон Республикасидаги фавқулодда ва мухтор элчиси Кан Чже Квон Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитасига ташриф буюрди.
Учрашув давомида Давлат божхона қўмитаси Раиси М.Азимов Ўзбекистон ва Корея давлатлари ўртасидаги ўзаро ҳамкорлик борасида тўхталиб, бугунги кунда икки давлат алоқалари тобора янги босқичга чиқаётганлиги, ташқи савдо ҳажмининг йилдан йилга ортиб бораётгани эса иккала мамлакат божхона хизматлари ўртасида ҳам фаол ҳамкорликни янада ортишига сабаб бўлишини алоҳида таъкидлади.
Маълумот тарзида шуни айтиш керакки, жорий йилнинг 15-20 май кунлари юқори даражадаги Ўзбекистон Республикаси делегацияси Корея Республикасига ташриф буюрди ва у ерда бир қатор ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар билан учрашувлар ташкил этилди. Ушбу ташриф доирасида божхона соҳасидаги икки томонлама ҳамкорликни фаоллаштириш борасида қатор келишувларга ҳам эришилган.
Давлат божхона қўмитасида ташкил этилган бу галги учрашувда ҳам икки мамлакат божхона хизматлари ўртасида келгусидаги ҳамкорлик алоқаларининг истиқболли йўналишлари ва стратегиясини белгилаб олиш мақсадида, келгусида божхона хизматлари раҳбарларининг ишчи ташрифларни амалга ошириш, божхона органларини стратегик ривожлантириш, божхона маъмурчилигини такомиллаштириш юзасидан маслаҳатлашувларни амалга ошириш учун Корея божхона хизмати мутахассисларини Ўзбекистонга таклиф этиш, шунингдек, ДБҚ Божхона институти ва Корея божхона-чегара назорати институти ўртасида ҳамкорлик алоқаларини ўрнатиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Бундан ташқари, Кореянинг Инчхон халқаро аэропортида ташкил этилган божхона назоратининг илғор тажрибасини ўрганиш, Давлат божхона қўмитаси лабораторияси фаолиятини такомиллаштириш ва Жаҳон божхона ташкилотининг Минтақавий божхона лабораторияси мақомини олишда Корея божхона хизмати кўмагини жалб этиш масалалари йиғилганлар эътибор марказида бўлди.
Мулоқот жараёнида Корея Республикасининг Ўзбекистон Республикасидаги фавқулодда ва мухтор элчиси Кан Чже Квон томонидан бугунги кунда Ўзбекистон Корея Республикаси билан мустаҳкам алоқаларни йўлга қўйган давлатлардан бири эканлиги ва бу ишларни янада жадаллаштириш лозимлиги таъкидлаб ўтилди.
Шунингдек, тадбир давомида икки мамлакат божхона хизматларининг Кинология йўналишида ҳам фаол ҳамкорлик ўрнатиш бўйича таклифлар билдирилди.
Тадбир якунида, Ўзбекистон божхона хизмати юқорида келтириб ўтилган тадбирларни амалга ошириш учун Корея билан ҳар томонлама ҳамкорлик қилишга тайёр эканлиги,  шунингдек, Корея Республикаси билан нафақат божхона, балки, сиёсий, савдо-иқтисодий ва бошқа соҳаларда ҳамкорлик муносабатларини ривожлантириш учун ўз ҳиссасини қўшишга доимо тайёр эканлиги маълум қилинди.

Новые перспективы международного сотрудничества
В частности, в последние годы в результате развития взаимовыгодного сотрудничества с Республикой Корея эта страна стала одним из основных партнеров Узбекистана в торгово-экономической, здравоохранительной, образовательной и других сферах.
В целях дальнейшего укрепления существующего сотрудничества и согласования дальнейших заключительных вопросов Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Корея в Республике Узбекистан г-н Кан Чжэ Квон 11 июня этого года посетил Государственный таможенный комитет Республики Узбекистан.
В ходе встречи председатель Государственного таможенного комитета М. Азимов рассказывая о сотрудничестве между Узбекистаном и Кореей отметил, что сегодня отношения между двумя странами выходят на новый уровень, а объем внешней торговли год от года растет, что приводит к дальнейшему активному сотрудничеству между таможенными службами двух стран.
Следует отметить, что 15-20 мая текущего года делегация высокого уровня Республики Узбекистан посетила Республику Корея, где прошли встречи с рядом правоохранительных органов. В ходе визита достигнут ряд договоренностей об активизации двустороннего сотрудничества в таможенной сфере.
На этой встрече, организованной в Государственном таможенном комитете, особое внимание было уделено вопросам будущих рабочих визитов руководителей таможенных служб с целью определения перспективных направлений и стратегий будущего сотрудничества между таможенными службами двух стран, стратегического развития таможенных органов, приглашения специалистов корейской таможенной службы в Узбекистан для консультаций по совершенствованию таможенного администрирования, а также налаживанию сотрудничества между Таможенным институтом и Корейским институтом таможенного и пограничного контроля.
Кроме того, участники акцентировали внимание на изучении лучших практик таможенного контроля в международном аэропорту Инчхон, совершенствовании деятельности лаборатории Государственного таможенного комитета и привлечении помощи Таможенной службы Кореи в получении статуса Региональной таможенной лаборатории Всемирной таможенной организации.
В ходе переговоров Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Корея в Республике Узбекистан г-н Кан Чжэ Квон отметил, что на сегодня Узбекистан является одной из стран, установивших прочные связи с Республикой Корея, при этом было подчеркнуто, что эти взаимовыгодные двусторонние отношения нужно развивать.
Также в ходе мероприятия прозвучали предложения наладить активное сотрудничество между таможенными службами двух стран и в области кинологии.
В завершение мероприятия Таможенная служба Узбекистана выразила готовность сотрудничать с Кореей для реализации вышеуказанных мероприятий, а также внести свой вклад в развитие сотрудничества с Республикой Корея не только в таможенной, но и в политической, торгово-экономической и других сферах.