Божхонада пресс-тур: депутатлар ва журналистлар ДБҚ фаолияти билан яқиндан танишишди
Давлат божхона қўмитаси томонидан Олий мажлис депутатлари, журналистлар, матбуот ва оммавий ахборот воситалари ходимларини божхона органларида ташқи иқтисодий фаолият қатнашчиларига яратилаётган шароитлар, жумладан, божхона постларида тадбиркорлик субъектларига яратилган имконият ва қулайликлар, божхона органларида божхона назоратини амалга ошириш бўйича олиб борилаётган ишлар хусусан, кинология соҳасида қилинган ислоҳотлар билан яқиндан таништириш мақсадида Давлат божхона қўмитасининг “Арк булоқ” ташқи иқтисодий фаолият божхона постига ҳамда Миллий кинология марказига пресс-тур уюштирилди.
Бугунги кунда, рақамли иқтисодиётнинг таркибий қисми бўлган рақамли божхона доирасида замонавий ва илғор ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш орқали божхона органлари фаолияти шаффофлиги ҳамда самарадорлиги тобора ортиб бормоқда.
Пресс турнинг илк манзили “Арқбулоқ” ташқи иқтисодий фаолият божхона постидан бошланди. Мазкур пост ўзида барча замонавий қулайликларни мужассам этган логистика марказида жойлашган бўлиб, ташқи иқтисодий фаолиятдаги экспорт-импорт операцияларини амалга оширувчи тадбиркорлик субъектларига хизмат кўрсатиб келмоқда.
Тадбир иштирокчиларига Арқ-булоқ” ташқи иқтисодий фаолият божхона пости бошлиғи Ғ.Носиров томонидан Божхона омбори ва божхона органлари ўртасида ўзаро ахборот алмашинуви, декларация ва божхона кўриги жараёнлари тўғрисида маълумот берилди.
Маълумот ўрнида айтиб ўтиш керакки, сўнгги йилларда божхона идоралари тизимга ахборот технологиялари қамровини кескин кўпайтириш бўйича тадбирлар амалга оширилмоқда.
Тадбирда сўзга чиққан Б.Муратов ўз маърузасида ўтказилган ислоҳотлар натижадорлигига алоҳида тўхталиб ўтди.
Хусусан, Интерактив хизматлар сони 2017 йилда 9 тани, 2020 йилда уларнинг сони 30 тагача етказилиб, 2021 йилда қўшимча 6 тага кўпайтирилади. Ушбу хизматларни жорий қилиш орқали божхонага келиб тушаётган мурожаатлар сонини кескин қисқартиришга эришилмоқда.
Хусусан, божхона органларида 2017 йилга қадар 23 та электрон ахборот тизимлари яратилган бўлса, 2020 йилга келиб уларнинг сони 63 тага етказилди, 2021 йил якунига қадар 14 та янги дастурлар ишлаб чиқилиши режалаштирилган.
Тадбир иштирокчиларига “Хавфларни бошқариш” ахборот тизими ҳақида ҳам маълумот берилди. Хусусан, тизим такомиллаштирилиб, автомобиль чегара божхона постларида амалиётга жорий этилди.
Янги дастур орқали “яшил” йўлакда – 2,5%, “сариқ” йўлакда – 91% ва “қизил” йўлакда – 6,5% товарлар расмийлаштирилди.
Аниқланган хавфлар асосида 192 та ҳолатда 6 млрд. сўмдан зиёд товар-моддий бойликларнинг ноқонуний олиб ўтилиши аниқланди.
Авваллари декларация фақатгина божхона брокерига мурожаат қилиш лозим ва у томонидан тўлдирилмаган бўлса, ахборот тизими декларацияни қабул қилмас эди. Ҳозир эса, йирик ва ўрта бўғиндаги тадбиркорлар ўзларининг штатларидаги ходимларни декларацияни тўлдиришга ўқитиб, ортиқча сарф харажатлар олди олинди.
Илгари декларация ходимлар ўртасида пост бошлиғи томонидан тақсимлаб келинган бўлса, ҳозирда ушбу жараёнлар автоматлаштирилиб, махсус алгоритмлар асосида тақсимлаш йўлга қўйилди. Алгоритмлар ходимнинг иш хажми, илгари ушбу ташкилотни расмийлаштирганлиги тарихини ўрганиши белгиланган.
Илгари декларацияни рўйҳатдан ўтказиш учун хизмат китобларидан фойдаланилган бўлса (ўртача 30-60 дақиқа), ҳозир барчаси автоматлаштирилди (1-2 дақиқа).
Тўловлар илгари пост олдидаги банк кассасига тўлаб келинган бўлса, ҳозирда ушбу кассаларга эҳтиёж йўқ республикамизда мавжуд бўлган барча мобиль иловалар орқали тўловларни тўлаш имконияти яратилди.
Илгари мамлакатимизга кириб келган ҳар бир товар божхона кўригидан ўтказилган бўлса, ҳозир атиги 25-26% ўтказилмоқда. Шунингдек, 2018 йилда 25000 ҳолатда божхона экспертизаси ўтказилган бўлса, 2020 йилда бу кўрсаткич 3100 тани ташкил этди.
Рухсатнома ҳужжатларини олиш учун тадбиркорлик субъекти илгари идорама-идора юрган бўлса, ҳозирда ушбу жараёнлар онлайн “Ягона дарча” ахборот тизими орқали амалга оширилмоқда. Тўғри аризаларни топшириқ ва рақамли кўринишда рухсатномаларни расмийлаштиришга эришилган бўлсада, уларнинг берилиши вақтига катта таъсир ўтказмади. Аммо, юқорида қайд этилганидек ушбу жараёнларни тўлиқ мониторинг қилиш имконияти яратилди.
Куннинг иккинчи ярмида тадбир иштирокчилари Давлат божхона қўмитасининг Миллий кинология марказига ташриф буюришди. Бу ерда уларга марказнинг ўқув хоналари, кутубхона, компьютер синфлари танинштирилиб, фаолиятга доир видеоролик намойиш этилди. Шунингдек, пресс-тур давомида Миллий кинология маркази мутахассислари журналистларни марказ фаолиятига оид сўнгги янгиликлар билан таништирди.
Жорий йилда ташкил этилганлигининг 25 йиллигини нишонлаётган Миллий кинология маркази Ўрта Осиёда ягона муассаса ҳисобланади. Марказ зиммасига Ўзбекистон ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларининг кинология хизматларини услубий таъминлаш, малакали кинологларни ва наслдор хизмат итларини тайёрлаш ва қайта тайёргарликдан ўтказиш каби вазифалар юклатилган.
Айтиш керак, ўтган давр мобайнида Миллий кинология маркази нафақат республикамизда, балки бутун Марказий Осиё минтақасида том маънода кинологлар ва хизмат итларини тайёрловчи таянч ўқув марказига айланди. Марказ фаолияти Бирлашган миллатлар ташкилоти, Жаҳон божхона ташкилоти ва бошқа кўплаб ҳалқаро ташкилотлар томонидан юксак эътироф этилиб, 2008 йилда Жаҳон божхона ташкилоти томонидан минтақавий кинология маркази мақоми берилган.
Ҳозирги кунда марказда 10 та йўналишлар бўйича хизмат итлари тайёрланади. Итлар ўз вазифаларини турли вазиятларда бажара олиши ва иш кўникмасини шакллантириши учун марказда реал шароитга мослашиш учун барча шароитлар мавжуд. Хусусан, дала шароитини тўла-тўкис ўзида акс эттирувчи машқ майдонлари, турли тўсиқлар ҳамда қидирув машқларини ўтказиш учун мосламалар, темир йўл вагони, теплоход, самолёт, контейнерлар, енгил ва юк автоуловлари, автобус, сунъий харобалар, тоғ-тошли рельеф, божхона назоратидан ўтказиш пункти макетлари яратилган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 12 апрелдаги  “Давлат божхона органлари фаолиятини тубдан такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ-5414-сон Фармони талабларидан келиб чиққан ҳолда 2018 йил 18 декабрда “Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитасининг Миллий кинология маркази фаолиятини янада такомиллаштириш  чора-тадбирлари тўғрисида” Вазирлар Маҳкамасининг 1029-сон қарори қабул қилинди.
Унга кўра давлат божхона хизмати органларида хизмат итларини овқатлантириш ва компенсация тўловларини ажратиш тартибини тасдиқланди.
Шунингдек, қарор доирасида Ўзбекистон Республикасининг резидент ва норезидентларига хизматга яроқсиз бўлган итларни белгиланган тартибда сотиш ҳамда шартнома асосида юридик ва жисмоний шахсларнинг итларини умумий машқ курси ва ҳимоя-қоровул хизмати талабларига мувофиқ тайёрланади.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 5 июндаги “Божхона маъмуриятчилигини ислоҳ этиш ва Ўзбекистон Республикаси давлат божхона хизмати органлари фаолиятини такомиллаштириш тўғрисида”ги ПФ-6005-сон Фармонига асосан Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 18 январдаги “Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитасининг Миллий кинология маркази фаолиятини янада ривожлантириш ва такомиллаштириш тўғрисида” 21-сон қарори қабул қилинди.
Қарор билан божхона органларида кинология хизматини такомиллаштириш, марказда наслчилик ишлари самарадорлигини тубдан ошириш, кинологлар тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш, хизмат итларини тайёрлаш ҳамда ушбу йўналишда кадрлар салоҳиятини юксалтириш, шунингдек, мазкур соҳада самарали халқаро ҳамкорликни амалга ошириш бўйича биринчи галдаги устувор вазифаларни назарда тутувчи 2021–2023 йилларда Давлат божхона қўмитасининг Миллий кинология маркази фаолиятини янада ривожлантириш ва такомиллаштириш концепцияси ва “Йўл харитаси” тасдиқланди.
Шу билан бирга, Дегельминтизация, Эктопаразитларга қарши ишлов бериш, Ўлат ва бошқа юқумли касалликларга қарши эмлаш бўйича ҳам махсус тадбирлар олиб борилади.
Пресс тур якунида кинологларнинг хизмат итлари иштирокидаги кўргазмали чиқишлари журналистларда ёрқин таассуротлар қолдирди.
Шундан сўнг, тадбир иштирокчилари Давлат божхона қўмитасига ташриф буюришди.
Ташриф давомида Президентимиз Ш.Мирзиёевнинг ташаббуслари билан 2020 йил 5 июлдаги “Божхона маъмуриятчилигини ислоҳ этиш ва Ўзбекистон Республикаси давлат божхона хизмати органлари фаолиятини такомиллаштириш тўғрисида”ги ПФ-6005-сон Фармонга мувофиқ Давлат божхона қўмитасининг Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бош бошқармаси таркибида махсус таркибий тузилма сифатида ташкил қилинган Ситуацион марказ фаолияти билан яқиндан танишилди.
Пресс-тур давомида  божхона органлари фаолиятида замонавий ахборот-коммуникация технологияларидан фойдаланиш самарадорлиги ва истиқболдаги вазифалар тўғрисида батафсил маълумотлар бериб ўтилди. Хусусан, юртбошимизнинг 2020 йил 5 июнь куни имзолаган Фармонлари билан 2020 – 2023 йилларда божхона маъмурчилигини ислоҳ этиш ва Ўзбекистон Республикаси давлат божхона хизмати органлари фаолияти самарадорлигини ошириш бўйича Концепция ва уни амалга ошириш “Йўл харитаси”  тасдиқланди.
Фармон билан тасдиқланган Концепциянинг асосий йўналишдари сифатида қуйидаги 7 та йўналиш белгиланган:
• божхона соҳасидаги норматив-ҳуқуқий базани янада такомиллаштириш;
• божхона органлари фаолияти ва инфраструктура объектларини ривожлантириш;
• рақамли иқтисодиёт доирасида замонавий ва илғор ахборот-коммуникация технологияларини божхона соҳасига жорий этиш орқали божхона органлари шаффофлиги ҳамда фаолияти самарадорлигини таъминлаш;
• божхона органларининг фискал функцияларини амалга оширишни такомиллаштириш, ТИФни тарифли ва нотариф тартибга солишни соддалаштириш;
• контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш;
• божхона органлари ходимларини тайёрлаш, қайта тайёрлаш ҳамда малакаси
ва салоҳиятини янада ошириш, уларнинг ижтимоий ҳимоясини кучайтириш;
• халқаро ташкилотлар ва хорижий давлатлар божхона хизматлари билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада ривожлантириш.
Шунингдек, тадбирда сўз олган мутахассислар 2021 йилда божхона органларида амалга оширилиши режалаштирилган ишлар ва уларнинг ижобий самари ҳақида тўхталиб ўтишди.
Божхона органларида 2021 йилнинг 5 ойида 4732 та ҳолатлар бўйича  326,3 млрд. сўмлик божхона қонунбузилиши ҳолатлари юритилган бўлиб, 2020 йилнинг шу даврига нисбатан (4138 та ҳолат, 113,6 млрд. сўм) ҳолатлар сони 594 тага, ушланган товар моддий бойликлари қиймати бўйича 212,7 млрд сўмга ёки 2,8 баробарга ортган.
Бундан ташқари, тизимда ўрнатилган янги модуллар ёрдамида Давлат бюджетига 229,4 млрд. сўмдан зиёд қўшимча тўловлар ундирилди. Жумладан, божхона қийматини пасайтиришни олдини олиш бўйича – 87,1 млрд сўм; ТИФ ТН кодини ўзгартиришини олдини олиш бўйича – 6,1 млрд сўм, келиб чиқиш сертификати бўйича 6 млрд сўм, имтиёзларни нотўғри фойдаланиш ҳолатлари бўйича 93,1 млрд сўм, бошқа ҳолатлар бўйича 18,8 млрд сўм.
Тадбир якунида иштирокчилар Давлат божхона қўмитасидаги "Божхона тарихи" музейи билан яқиндан танишдилар.

Пресс-тур на таможне: депутаты и журналисты ознакомились с деятельностью Государственного таможенного комитета
12447
В целях реформирования таможенного администрирования, дальнейшего совершенствования и повышения эффективности деятельности таможенных органов, формирования «цифровой таможни», являющейся логическим продолжением и развитием «безбумажной и электронной таможни», а также ускорения имплементации в национальное законодательство общепринятых международных норм и стандартов в сфере таможенного дела в системе производятся широкомасштабные реформы.
С целью ознакомления депутатов Олий мажлиса, журналистов, представителей прессы и СМИ с условиями, созданными для участников внешнеэкономической деятельности в таможенных органах, возможностями и удобствами, созданными для субъектов предпринимательства на таможенных постах, а также о работе, проводимой в таможенных органах по осуществлению таможенного контроля Государственный таможенный комитет организовал пресс-тур на таможенный пост Государственного таможенного комитета «Арк Булак» и Национальный кинологический центр ГТК РУз.
В ходе мероприятия была заслушана информация о выполнении и достижении целей, изложенных в  Концепции по реформированию таможенного администрирования и повышению эффективности деятельности органов государственной таможенной службы Республики Узбекистан в 2020 — 2023 годах утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан от 5 июня 2020 года № 6005 “О реформировании таможенного администрирования и совершенствовании деятельности органов государственной таможенной службы Республики Узбекистан”.
Первым пунктом назначения стал таможенный пост внешнеэкономической деятельности  Управления Государственного таможенного комитета по городу Ташкент “Арк-булак”. Этот пост расположен в логистическом центре, который имеет все современные удобства и обслуживает субъектов предпринимательства, занимающихся экспортно-импортными операциями во внешнеэкономической деятельности.
Участников мероприятия проинформировал начальник таможенного поста ВЭД «Арк-Булак» Г. Носиров об обмене информацией между таможенным складом и таможенными органами, процессе декларирования и таможенного досмотра.
В настоящее время ведется большая работа по дальнейшему упрощению таможенных процедур, снижению человеческого фактора за счет широкого использования цифровых технологий в таможенной системе, совершенствованию и повышению эффективности деятельности таможенных органов, формированию «цифровой таможни», являющейся логическим продолжением и развитием «безбумажной и электронной таможни», а также ускорению имплементации в национальное законодательство общепринятых международных норм и стандартов в сфере таможенного дела.
Сегодня прозрачность и эффективность таможенных органов растет за счет внедрения современных и передовых информационно-коммуникационных технологий в рамках цифровой таможни, которая является неотъемлемой частью цифровой экономики.
На сегодняшний день в деятельность таможенных органов внедрено 63 информационных систем и 29 интерактивных услуг (в том числе 6 информационных систем и 13 интерактивных услуг в 2020 году). За счет внедрения данных услуг достигается резкое сокращение количества обращений в таможенные органы. До конца 2021 года планируется разработать еще 14 новых программ.
Также участники мероприятия были проинформированы об информационной системе «Управление рисками». Реализация и внедрение Системы управления рисками позволило снизить административные барьеры в отношении участников внешнеэкономической деятельности, не допустить неоправданных издержек, а также сэкономить время и ускорить таможенную очистку товаров. За счет совершенствования этой системы с 1 июня 2020 года система управления рисками Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан внедрена и на автодорожных приграничных таможенных постах. Это, в свою очередь позволяет значительно сократить очереди на приграничных таможенных постах.
В результате эффективного использования автоматизированной информационной системы управления рисками и принятия мер по минимизации рисков выявлено незаконное перемещение товарно-материальных ценностей на сумму более 6 млрд. сум. в 192 случаях.
Автоматизированная информационная система «Управление рисками» анализирует нарушения, которые могут быть автоматически допущены участниками ВЭД, за исключением человеческого фактора, и, как следствие, направляет каждого участника ВЭД в соответствующие коридоры, давая индивидуальную оценку.
Чем выше уровень добросовестной работы во внешнеэкономической деятельности, тем быстрее таможенными органами осуществляется оформление товаров.
Правильное представление информации участниками ВЭД о товарах, подлежащих таможенному контролю и своевременная, полная оплата таможенных платежей является важным фактором, который автоматически дает положительный отзыв данному участнику ВЭД.
В результате запущения системы в течение года был достигнут ряд результатов. Если раньше для регистрации декларации использовались служебные книжки на что затрачивалось в среднем 30-60 минут, теперь все автоматизировано и на все уходит всего лишь 1-2 минуты.
Если раньше оплата производилась в кассе банка расположенного возле таможенного поста, то теперь в этих кассах нет необходимости, оплату можно производить через все доступные в стране мобильные приложения.
На мероприятии также была отмечена текущая деятельность таможенной информационной системы «Единое окно», которая была введена в практику с 1 января 2020 года.
«Единое окно» позволяет субъектам предпринимательства представлять стандартизированную информацию и документы с использованием единого пропускного канала для выполнения всех регулирующих требований, касающихся импорта, экспорта и транзита. Полностью отпадет необходимость «обивать пороги» министерств и ведомств, прежде чем получить вожделенное разрешение. В недавнем прошлом этот процесс был длительным и многоэтапным.
Во второй половине дня участники мероприятия посетили Национальный кинологический центр Государственного таможенного комитета. В ходе пресс-тура специалисты Национального кинологического центра ознакомили журналистов с последними новостями о деятельности центра.
В этом году Национальный кинологический центр отмечает свое 25-летие. Это единственное учреждение в Центральной Азии. Центр отвечает за методическое обеспечение кинологических служб правоохранительных органов Узбекистана, подготовку и переподготовку квалифицированных кинологов и разведение служебных собак.
Следует отметить, что за прошедший период Национальный кинологический центр превратился в базовый учебный центр по подготовке кинологов и служебных собак не только в нашей стране, но и во всем Центральноазиатском регионе. Деятельность центра высоко оценена ООН, Всемирной таможенной организацией и многими другими международными организациями.
В 2008 году со стороны Всемирной таможенной организации центру присвоен статус Регионального кинологического центра Всемирной таможенной организации с правом осуществления на договорной основе подготовки, переподготовки и повышения квалификации кинологов, а также отбора, закупа, разведения и выращивания служебных собак, их дрессировки для кинологических служб Республики Узбекистан и иностранных государств.
В настоящее время центр обучает служебных собак по таким 10 направлениям, как поиск наркотических средств, оружия и боеприпасов, взрывчатых веществ, валютных ценностей, а также для участия в операциях поисково-спасательной, защитно-караульной, следорозыскной служб, антитеррора и др. Осуществлена реконструкция и строительство имитационных площадок авиационного, железнодорожного и автомобильного блоков, максимально приближенных к режимным характеристикам и условиям объектов таможенных органов, включая комнаты с различными шумовыми эффектами, имитирующими естественно-характерные звуки на различных объектах, с целью подготовки служебных собак в реальных условиях. А также созданы имитационные помещения и площадки разрушенных объектов гражданской инфраструктуры с целью повышения результативности обучения следорозыскных собак и собак-спасателей соответствующих министерств и ведомств.
В соответствии с требованиями Указа Президента Республики Узбекистан от 12 апреля 2018 года №УП-5414 « О мерах по коренному совершенствованию деятельности органов Государственной таможенной службы Республики Узбекистан» а также в целях дальнейшего совершенствования деятельности Национального кинологического центра принято Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан №1029 от 18 декабря 2018 года “О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности Национального кинологического центра Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан”.
Постановлением утверждены нормы рациона суточного кормления служебных собак Национального кинологического центра, территориальных управлений и специализированного таможенного комплекса «Ташкент-АЭРО» Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан.
Также, Государственному таможенному комитету Республики Узбекистан разрешено заключать контракты на закуп за рубежом собак с улучшенными рабочими качествами и сухих кормов для служебных собак таможенных органов в установленном порядке, реализацию резидентам и нерезидентам Республики Узбекистан служебных собак, не пригодных для использования в служебной деятельности,  по заявкам кинологических служб иностранных государств проводить соответствующую подготовку и реализацию служебных собак, а также оказывать услуги на договорной основе по дрессировке собак юридических и физических лиц по общему курсу и требованиям защитно-караульной службы.
Кроме того, на основании Указа Президента Республики Узбекистан от 5 июня 2020 года № 6005 “О реформировании таможенного администрирования и совершенствовании деятельности органов государственной таможенной службы Республики Узбекистан” принято Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан №21 от 18 января 2021 года “О дальнейшем развитии и совершенствовании деятельности Национального кинологического центра Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан”.
Постановлением утверждены Концепция и Дорожная карта по дальнейшему развитию и совершенствованию Национального кинологического центра Государственного таможенного комитета на 2021-2023 годы.
Кроме того, будут приняты особые меры по дегельминтизации, лечению от эктопаразитов, вакцинации от чумы и других инфекционных заболеваний.
В завершение пресс-тура показательные выступления кинологов с участием служебных собак оставили яркое впечатление у участников.
После этого участники мероприятия посетили Государственный таможенный комитет.
В ходе визита гости ознакомилась с деятельностью Ситуационного центра.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан №УП 6005 была обновлена структура Государственного таможенного комитета, где выделено отдельное подразделение – Ситуационный центр в составе вновь созданного Главного управления по борьбе с контрабандой и таможенного аудита. Центр укомплектован высококвалифицированными кадрами, офицерами прошедших специальную подготовку в сфере ведения анализа и планирования.
В ходе пресс-тура была предоставлена ​​подробная информация об эффективности использования современных информационных и коммуникационных технологий в деятельности таможенных органов и будущих задачах. В частности, Указом Президента от 5 июня 2020 года, утверждены Концепция по реформированию таможенного администрирования и повышению эффективности деятельности органов государственной таможенной службы Республики Узбекистан в 2020 — 2023 годах и Дорожная карта по реализации данной Концепции.
Также, эксперты рассказали о работе, которую планируется провести в таможенных органах в 2021 году и об ожидаемых положительных результатах.
В рамках мероприятия участники также ознакомились с музеем “История таможни” Государственного таможенного комитета.