Европа минтақаси божхона хизматлари раҳбарларининг конференцияси бўлиб ўтди
2021 йилнинг 8 июнь куни Жаҳон божхона ташкилотининг Европа минтақаси божхона хизматлари раҳбарларининг навбатдаги конференцияси бўлиб ўтди.
Конференцияда Жаҳон божхона ташкилотининг бир қатор ташкилий масалалари, жумладан, ушбу ташкилотни молиялаштириш, бошқарув, иш фаолияти самарадорлиги баҳолаш, халқаро ҳуқуқий асослар атрофлича муҳокама қилинди.
Видеоконференция тарзида ташкил этилган ушбу тадбирда Давлат божхона қўмитаси раҳбарияти ҳам иштирок этиб, дастлаб, коронавирус пандемияси жаҳон иқтисодиётига салбий таъсир кўрсатганлиги, жаҳон савдоси ҳажмининг камайганлиги, глобал ишлаб чиқариш занжирлари ва савдо алоқаларининг қисман бузилганлиги сабабли, ушбу ҳолат божхона хизматларининг халқаро таъминот занжирларини сақлаб қолишдаги муҳим ролини кўрсатиб берганлиги таъкидлаб ўтилди.
Маълумки, COVID-19 пандемияси электрон тижоратнинг янада ривожланишига олиб келди. Айниқса, биринчи даражали товарлар, озиқ-овқатлар ва дори-дармонларнинг онлайн-сотувларининг, шунингдек молиявий операцияларнинг ҳажми ортди.
Шу билан бирга пандемия, божхона органлари томонидан рақамли технологияларни имкон қадар тезроқ чегараларда тадбиқ этилиши кераклигини кўрсатиб берди.
ДБҚ раҳбарияти Жаҳон божхона ташкилотининг Котибияти томонидан 2021 йилнинг “Барқарор таъминот занжири учун тикланишга, янгиланишга ва ташқи таъсирларга қарши чиқа олишга кўмаклашувчи божхона” номли шиорни тўлиқ қўллаб-қувватлашини таъкидлади.
Йиғилишда, пандемия шароитида Ўзбекистон божхона хизмати томонидан амалга оширилган ишлар ҳақида ҳам сўз борди.
Пандемиянинг авж олган пайтида айнан божхона органлари энг масъулиятли вазифаларни амалга оширдилар.
Дунёнинг турли бурчакларидаги ҳамюртларимиз чегарадаги назорат ўтказиш пунктлари орқали юртимизга қайтиб келишди. Юкларнинг, автомобиль ва поездларнинг оқими тўхтамади.
Биринчи даражали товар, озиқ-овқат ва дори-дармонларнинг кириб келиши учун “яшил йўлаклар” ташкил этилди ва уларнинг божхона расмийлаштируви биринчи навбатда амалга оширилди.
2020 йилнинг 1 апрелидан бошлаб импорт қилинадиган озиқ-овқат маҳсулотлари учун тезлаштирилган тартибдаги божхона расмийлаштируви механизми жорий қилинди.
Ҳозирда божхона тартиб-тамойилларини янада соддалаштириш, божхона тизимида рақамли технологияларни кенг қўллаш орқали инсон омилини камайтириш, божхона назорати шаклларини хавфларни бошқариш принципларига асосланган замонавий ахборот - коммуникация технолологиялари имкониятларидан кенг фойдаланиш, содда қилиб айтганда “Рақамли божхона”га ўтиш борасида кенг қамровли ишлар олиб борилмоқда.
Бугунги кунга келиб божхона органлари фаолиятига 63 та ахборот тизимлари ва 29 та интерактив хизматлар (шундан, 2020 йил давомида 6 та ахборот тизимлари ва  13 та  интерактив хизматлар)  жорий этилганлигига алоҳида урғу берилди.
Хусусан, божхона органларида “Хавфни бошқариш” тизимининг жорий этилиши натижасида, бугунги кунда қонунга итоаткор тадбиркорларнинг экспорт ва импортга йўналтирилаётган маҳсулотлари тезкорлик билан божхона расмийлаштирувидан ўтказилмоқда.
Ушбу тизимни такомиллаштириш орқали 2020 йил 1 июндан синов тариқасида автомобиль чегара божхона постларида амалиётга жорий этилди. Бу ҳам ўз навбатида келгусида чегара божхона постларидаги навбатларнинг сезиларли қисқаришига ёрдам беради.
Ўзбекистонда божхона органларини рақамлаштиришнинг жадал ривожланиши ўз натижаларини бермоқда. Хусусан, ташқи иқтисодий фаолият иштирокчиларини хавф даражасига қараб тоифаларга ажратилиши натижасида божхона кўриклари сони 1,4 баробарга камайиб, самарадорлиги 1,5 баробарга ошди.
Божхона расмийлаштируви вақти экспортда 1,7 баробарга, импортда 1,4 баробарга қисқарди. Ҳозирги кунда 62 фоиз товарлар соддалаштирилган тартибда божхона расмийлаштирувидан ўтказилмоқда.
Божхона тартиб-таомилларини соддалаштиришда ахборот тизимларининг ўрни катта эканлигини тушунган ҳолда, расмийлаштирув билан боғлиқ жараёнлар тўлиқ автоматлаштирилди.
Масалан, божхона юк декларацияларини автоматик рўйхатга олиш ва автоматик тақсимлаш жорий этилди.
Анжуманда келгусида соҳани рақамлаштириш бўйича амалга ошириладиган чора-тадбирлар ҳақида ҳам маълумот берилди. Жумладан, жорий ва келгуси йилда “Avtomatlashtirilgan tarzda chiqarib yuborish”, “Bojxona аuditi”, “E-tranzit” каби бир неча автоматлаштирилган ахборот тизимлари амалиётга жорий этилади.
Шунингдек йиғилишда, божхона маъмуриятчилигини ислоҳ қилиш, “рақамли божхона”ни шакллантириш мақсадида божхона экспертизасини ривожлантиришга ҳам алоҳида эътибор қаратилаётгани алоҳида таъкидлаб ўтилди.
Шу мақсадда Давлат божхона қўмитаси Марказий божхона экспертиза лабораториясида уни жаҳон стандартлари даражасига етказиш бўйича кенг кўламли ислоҳотлар ўтказилди.
Божхона қўмитаси лабораторияси етакчи ишлаб чиқарувчиларнинг энг замонавий юқори технологик, юқори аниқликка эга ускуналари билан жиҳозланган бўлиб,  экспертиза жараёнларининг самарадорлигини сезиларли даражада оширади.
Тадқиқотлар кимё, физика ва биология соҳасидаги юқори малакали, Жаҳон божхона ташкилотида, Япония, Туркия ва Россия божхона лабораторияларида амалиёт ўтаган мутахассислар томонидан олиб борилади.
Шунингдек йиғилишда, Марказий Осиё минтақасидаги лабораториялар ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлаш, шунингдек Жаҳон божхона ташкилотининг Марказий Осиёдаги салоҳиятини ошириш мақсадида Марказий божхона лабораториясига Жаҳон божхона ташкилотининг минтақавий мақомини олишдаги ташаббуси масаласи ҳам кўриб чиқилди.
Конференция давомида Давлат божхона қўмитаси Марказий божхона экспертиза лабораторияси салоҳиятини акс эттирувчи махсус видеоролик йиғилиш қатнашчилари эътиборига ҳавола қилинди.

Прошла Конференция Глав таможенных служб Европейского региона Всемирной таможенной организации
На конференции был обсужден ряд организационных вопросов Всемирной таможенной организации, включая финансирование, управление, оценку деятельности организации, международно-правовую базу.
На мероприятии организованном в форме видеоконференции приняло участие и руководство Государственного таможенного комитета.
Первоначально было отмечено, что пандемия коронавируса оказала негативное влияние на мировую экономику, снизив объемы мировой торговли и частично нарушив глобальные производственные цепочки и торговые связи, подчеркнув важную роль таможенных служб в сохранении международных цепочек поставок.
Известно, что пандемия COVID-19 создала новые предпосылки для роста электронной торговли. Увеличены объемы онлайн-продаж товаров первой необходимости, продуктов питания и медикаментов, а также финансовых операций.
Пандемия также показала, что таможенные службы как можно быстрее должны внедрить цифровые технологии на границах.
Руководство ГТК отметило, что полностью поддерживает лозунг 2021 года, инициированный Секретариатом ВТамО «Таможня, способствующая Восстановлению, Обновлению и Сопротивляемости внешнему воздействию для устойчивой цепочки поставок», (Customs bolstering Recovery, Renewal and Resilience for a sustainable supply chain).
На мероприятии также была затронута работа, проделанная таможенной службой Узбекистана в условиях пандемии.
В период обострения пандемии таможенные органы оказались буквально на передовой - именно на них пришелся первый удар коронавируса.
Через пункты пропуска на границе возвращались наши сограждане со всего мира, нескончаемым потоком шли грузы, автомобили, поезда.
Для этого был организован "зеленый коридор" для товаров первой необходимости: продуктов питания и медицинских изделий. Их оформляли в первую очередь.
С 1 апреля 2020 года внедрен механизм таможенного оформления импортируемых продовольственных товаров в ускоренном порядке, в том числе путем выдачи документов разрешительного характера до прибытия товаров на территорию Республики Узбекистан.
В настоящее время ведется большая работа по дальнейшему упрощению таможенных процедур, снижению человеческого фактора за счет широкого использования цифровых технологий в таможенной системе, совершенствованию и повышению эффективности деятельности таможенных органов, формированию «цифровой таможни», являющейся логическим продолжением и развитием «безбумажной и электронной таможни», а также ускорению имплементации в национальное законодательство общепринятых международных норм и стандартов в сфере таможенного дела.
На сегодняшний день в деятельность таможенных органов внедрено 63 информационных систем и 29 интерактивных услуг (в том числе 6 информационных систем и 13 интерактивных услуг в 2020 году).
За последнее время таможенными органами реализованы комплексные меры по внедрению новых автоматизированных информационных систем, в частности «Система управления рисками», «Система автоматической регистрации и распределения грузовых таможенных деклараций», «Система контроля таможенной стоимости» и другие. Кроме того, продолжается работа по оснащению приграничных таможенных постов современным крупногабаритным сканирующим оборудованием.
Реализация и внедрение Системы управления рисками позволило снизить административные барьеры в отношении участников внешнеэкономической деятельности, не допустить неоправданных издержек, а также сэкономить время и ускорить таможенную очистку товаров.
За счет совершенствования этой системы с 1 июня 2020 года система управления рисками Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан внедрена и на автодорожных приграничных таможенных постах. Это, в свою очередь позволяет значительно сократить очереди на приграничных таможенных постах.
Учитывая важную роль информационных систем в упрощении таможенных процедур, процессы, связанные с таможенным оформлением полностью автоматизированы.
Внедрение Системы автоматической регистрации и распределения грузовых таможенных деклараций стало достаточно большим шагом, направленным на предотвращение случаев коррупции (раньше процесс занимал 2-3 часа, велось несколько служебных книжек, а сейчас тратится всего 1-2 минуты).
На конференции также была представлена ​​информация о будущих мерах по оцифровке отрасли. В частности, в текущем и следующем году будет внедрено в практику несколько автоматизированных информационных систем, таких как «Автоматизированный выпуск», «Таможенный аудит», «Электронный транзит (E-tranzit)».
На конференции также отмечалось, что особое внимание уделяется развитию таможенной экспертизы в целях реформирования таможенного администрирования и формирования «цифровой таможни».
В этих целях в центральной таможенной экспертной лаборатории (ЦТЭЛ) проведены масштабные реформы по ее доведению до уровня мировых стандартов.
Лаборатория таможенного комитета оснащена самым современным высокотехнологичным оборудованием ведущих фирм производителей, которые обладают высокой точностью и значительно увеличивают производительность процессов экспертизы.
Исследованиями занимаются высококвалифицированные специалисты в области химии, физики и биологии, отдельные из которых имеют степень PhD. Кроме того, сотрудники проходили практику во Всемирной таможенной организации, таможенных лабораториях Японии, Турции, России.
В данной лаборатории ГТК проводятся экспертизы, товароведческие исследования и оценочные работы в таможенных целях. Уровень материально-технического оснащения, научного, кадрового, методического развития ЦТЛ позволяет выполнять задачи Региональной таможенной лаборатории Всемирной таможенной организации.
В ходе мероприятия также была рассмотрена инициатива Центральной таможенной экспертной лаборатории в получении статуса Региональной таможенной лаборатории Всемирной таможенной организации с целью укрепления связей между лабораториями в регионе Центральной Азии, а также для увеличения потенциала Всемирной таможенной организации в Центральной Азии.
В ходе конференции участникам встречи был показан специальный видеоролик, отражающий возможности Центральной таможенной экспертной лаборатории Государственного таможенного комитета.
Инициатива выдвинутая Государственного таможенного комитета была поддержана участниками конференции.