Тошкент халқаро аэропортида аниқланган навбатдаги божхона қонунчилиги бузилиши ҳолати "Дубай-Тошкент" йўналиши бўйлаб парвозини якунлаган фуқароларнинг юкларини божхона назоратидан ўтказилиши давомида фош бўлди.
Моноблок компьютер ичига нималар яширилган эди?
Хусусан, ушбу йўналиш бўйлаб хориждан учиб келган фуқаро И.И.га тегишли бўлган юкларнинг сканер қурилмаси орқали олинган тасвирлари «Тошкент халқаро аэропорти» чегара божхона пости инспекторларида шубҳа уйғотди. Ўрнатилган тартибда ўтказилган божхона кўриги эса ушбу шубҳалар асосли эканлигини тасдиқлади. Яъни кўрик натижасида юклар орасидаги моноблок компьютер ичига, божхона назоратидан яшириш мақсадида, дастлабки ҳисоб-китобларга кўра қиймати тахминан 50 000 000 сўмга тенг бўлган 250 дона компьютер оператив хотиралари жойлаштирилганлиги маълум бўлди.

Что было сокрыто внутри компьютера-моноблока?
Очередной факт нарушения таможенного законодательства в Ташкентском международном аэропорту выявлен при таможенном контроле грузов граждан, совершивших рейс из Дубая в Ташкент.
Сканерные изображения груза, принадлежащего прилетевшему из-за границы гражданину И.И., вызвали подозрение у инспекторов приграничного таможенного поста «Международного аэропорт Ташкент». Проведенная в установленном порядке таможенная проверка подтвердила обоснованность данных подозрений.
В частности, в результате последующего таможенного досмотра выяснилось, что среди груза пассажира находился компьютер-моноблок внутри которого были обнаружены сокрытые от таможенного контроля 250 единиц оперативной памяти для компьютера общей стоимостью по предварительным подсчетам на 50 000 000 сумов.