Қалбаки валюталарни олиб киришга бўлган уринишларнинг олди олинди
“Тошкент-АЭРО” ихтисослаштирилган божхона комплексининг Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими ходимлари томонидан яқинда республика ҳудудига ҳаво йўллари орқали қалбаки валюталарни олиб киришга бўлган уринишларнинг олди олинди.
Жумладан, пойтахт аэропортида "Истамбул-Олма-ота-Тошкент" йўналиши бўйича учиб келган йўловчилардан бири божхона назоратидан яшил йўлак орқали ҳаракатланаётиб, божхона ходимларининг диққатини тортади.
Шундан сўнг, ушбу шахснинг багажи белгиланган тартибда божхона кўригидан ўтказилганида, багаждаги сочиқлар орасида 5000 АҚШ доллари миқдоридаги нақд хорижий валюта борлиги аниқланди. Аммо, мазкур валюталарнинг ҳақиқийлиги божхона ходимларида шубҳа уйғотди. Бир қарашда ҳақиқийдек туюлган купюраларнинг барчаси қалбаки бўлиб, буни қалбаки купюраларни аниқлашга ихтисослашган валюта детектори ҳам тасдиқлади. Энг қизиғи шундаки, купюраларнинг аксариятида серия рақамлари ҳам бир хил бўлган.
Шу куни тезкор тадбир халқаро аэропорт автотураргохида ва Яшнобод туманида давом эттирилиб, мазкур қалбаки валюталарни қабул қилиб, эгасига етказиши лозим бўлган шахслар ҳам кетма-кет қўлга олинди.
Қарангки, улардан бирининг бошқарувидаги “Ласетти” маркасидаги автотранспорт воситасини кўздан кечириш давомида, олд йўловчи ўриндиғи остида яна сохта 5000 АҚШ доллари борлиги аниқланди.
Ниҳоят, пойтахтимизнинг Юнусобод туманида ўтказилган тезкор тадбирда мазкур қалбаки валюталарнинг ҳақиқий эгаси уларни қабул қилиб олаётган вақтида фош қилинди.

Пресечены попытки ввоза в страну поддельной иностранной валюты
Попытки ввоза поддельной иностранной валюты в страну воздушным транспортном на днях были пресечены сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита специализированного таможенного комплекса «Ташкент-АЭРО».
В частности, в столичном аэропорту один из пассажиров прилетевший по маршруту "Стамбул-Алматы-Ташкент", проходя по зеленому коридору, привлек внимание таможенников.
При проведенном в установленном порядке досмотре багажа данного гражданина, среди полотенец в багаже ​​были обнаружены денежные средства, подлинность которых вызвала у инспекторов таможенного поста сомнения. Заключение эксперта сомнения подтвердили – наличная иностранная валюта в виде 5000 долларов США оказалась поддельной. Интересен был и тот факт, что серийные номера на большинстве банкнот были одинаковыми.
В этот же день оперативное мероприятие было продолжено на автомобильной стоянке международного аэропорта и в Яшнабадском районе столицы, в результате которого поочередно были задержаны лица причастные к преступлению.
При досмотре автотранспортного средства марки «Ласетти», за рулем которого находился один из задержанных, под передним пассажирским сиденьем были также обнаружены поддельные банкноты долларов США в количестве 5000.
В конечном итоге в результате последующего оперативного мероприятия проведенного в Юнусабадском районе столицы был выявлен и задержан реальный владелец фальшивых валют при их получении.
В настоящее время фальшивые доллары изъяты в качестве вещественного доказательства, и по выявленному факту возбуждено уголовное дело.