Ҳужжатларда кўрсатилмаган 603 миллион сўмлик товарлар тўхтатиб қолинди
Республикамиз ҳудудига товар-моддий бойликларининг ноқонуний равишда олиб кирилишига қарши божхона хизмати ходимлари томонидан тизимли кураш олиб борилмоқда.
Жумладан, Тошкент шаҳар божхона бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими ходимлари томонидан ўтказилган навбатдаги тезкор тадбир давомида “Чуқурсой техник-идора” темир йўл чегара божхона пости орқали хорижий давлатдан темир йўл контейнерида келтирилган товарлар ўрнатилган тартибда кўздан кечирилди.
Натижада, йўл-юк кузатув ҳужжатларида кўрсатилмаган ва кўрсатилганидан ортиқча бўлган, умумий қиймати 603 млн. сўмлик 1800 дона тунги ёритиш чироқлари ҳамда 108000 дона қандолатчиликда фойдаланиладиган фейрверклар борлиги аниқланди.
Дастлабки ҳисоб-китобларга кўра, ушбу товарларга 416,93 млн. сўм қўшимча божхона тўловлари ҳисобланди.

Обнаружены не заявленные в документах товары на 603 000 000 сумов
Сотрудниками таможенных органов своевременно пресекаются факты по незаконному перемещению товарно-материальных ценностей через таможенные посты Республики Узбекистан.
В частности, в ходе очередного оперативного мероприятия проведенного сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Управления государственного таможенного комитета по городу Ташкент в установленном порядке были досмотрены товары, ввезенные в железнодорожном контейнере из-за рубежа через железнодорожный приграничный таможенный пост «Чукурсай техническая контора».
В ходе таможенного досмотра выяснилось, что в контейнере находятся не заявленные в грузовой таможенной декларации и товаросопроводительных документах такие товары на 603 000 000 сумов, как 1800 единиц ночных светильников и 108 000 единиц свеч-фейерверков для торта.
По предварительным подсчетам в отношении сокрытых от таможенного контроля товаров были рассчитаны дополнительные таможенные платежи, подлежащие зачислению в государственный бюджет в размере 416 093 000 сумов.