Божхоначилар кучли таъсир қилувчи дори воситаларини сотишга уринган жиноий гуруҳни фош этишди
Республикамиз божхоначилари томонидан кучли таъсир қилувчи дори воситаларининг ноқонуний айланмасига чек қўйишга қаратилган тезкор чора-тадбирлар мунтазам давом эттирилмоқда.
Давлат божхона қўмитаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бош бошқармаси ходимлари томонидан Давлат хавфсизлик хизмати билан ҳамкорликда кучли таъсир қилувчи дори воситаларининг ноқонуний савдоси шуғулланувчи бир гуруҳ шахсларнинг жиноий фаолиятига чек қўйишга қаратилган кенг қамровли тезкор тадбир ўтказилди.
Дастлаб, пойтахтимизнинг Чилонзор туманида олдиндан кузатувга олинган 2 нафар фуқаролар Ж.С. ҳамда А.К.лар 300 дона “Тропикамид” номли кучли таъсир қилувчи дори воситасини қонунга хилоф равишда сотаётган вақтида тўхтатиб қолинди.
Шундан сўнг, фуқаро А.К.нинг вақтинча яшаб келаётган хонадони белгиланган тартибда кўздан кечирилганида, бу ерда  фуқаро И.Ж. томонидан улгуржи сотиш учун қадоқлаб қўйилган 496 дона “Тропикамид” ва  19 дона “Зардекс габапентин” номли кучли таъсир қилувчи дори воситалари ноқонуний равишда сақланаётганлиги фош қилинди.
Тезкор тадбир давомида фуқаро И.Ж. га тегишли “Lacetti” русумли автотранспорт воситаси ҳам кўздан кечирилганида, мазкур автомашина салонида  1 дона қалбаки 100 АҚШ доллари купюраси борлиги аниқланди.
Тадбир давомида, жиноий гуруҳ раҳбари, фуқаро Х.С.нинг қинғир қилмишларига ҳам чек қўйилди. Ушбу шахс бошқариб кетаётган “Captiva” автотранспорт воситаси ҳам тўхтатилиб, белгиланган тартибда кўздан кечирилганида, машина салонида 29 дона “Селофен залеплон” номли кучли таъсир қилувчи дори воситаси борлиги маълум бўлди.
Шундан сўнг ушбу шахс яшаб келаётган Чилонзор туманидаги хонадон кўздан кечирилганида, ушбу хонадонда 520 дона “Селофен залеплон”, 219 дона “Регапен прегабалин” ва 2 дона “Тропикамид” номли кучли таъсир қилувчи дори воситалари борлиги аниқланиб, ашёвий далил сифатида олинди.
Шу билан бирга, фуқаро Х.С.нинг Чилонзор туманида жойлашган дорихонаси ҳам тезкор тадбир иштирокчилари томонидан кўздан кечирилганида, дорихонада сотувчи Ю.О. томонидан 139 дона “Зардекс габапентин”, 337 дона “Карбамазепин” ва 8 дона “Тропикамид” номли кучли таъсир қилувчи дори воситалари сотувга қаратилгани фош бўлди.
Ўтказилган кенг қамровли тезкор тадбирда дастлабки қиймати 200 млн.  сўмдан ортиқни ташкил этувчи 5 турдаги 2069 дона кучли таъсир қилувчи дори воситаларининг қонунга хилоф муомаласига чек қўйилди.
Ҳозирда божхона органлари томонидан ушбу ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг тегишли моддаси билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов органига юборилди.

Из незаконного оборота изъято 2069 единиц сильнодействующих лекарственных препаратов на сумму более 200 000 000 сумов
2674
Сотрудниками Главного управления по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Государственного таможенного комитета во взаимодействии со Службой государственной безопасности проведено масштабное оперативное мероприятие по пресечению преступной деятельности группы лиц, причастных к незаконной торговле сильнодействующими лекарственными препаратами.
В ходе мероприятия в Чиланзарском районе столицы первоначально были задержаны двое граждан при незаконной продаже 300 единиц сильнодействующего лекарственного препарата "Тропикамид".
Последующий обыск временного место проживания одного из задержанных лиц показал, что в доме незаконно хранились такие сильнодействующие лекарственные препараты, как 496 единиц "Тропикамид"а и 19 единиц препарата “Зардекс габапентин”, которые были расфасованы для оптовой продажи другим гражданином.
В ходе мероприятия, в салоне принадлежащего этому гражданину автотранспортного средства при обыске была обнаружена поддельная 100-долларовая купюра.
Далее был остановлен и досмотрен в установленном порядке автомобиль марки Captiva, управляемый лидером преступной группы, в салоне которого было обнаружено 29 единиц сильнодействующего лекарственного препарата “Селофен”.
Затем, при осмотре квартиры в Чиланзарском районе, где и проживал лидер преступной группировки, были обнаружены и изъяты в качестве вещественных доказательств такие сильнодействующие лекарственные препараты 3-х наименований, как “Селофен”, “Регапен” и “Тропикамид” в общем количестве 741 единицы.
В то же время, проведенный обыск в аптеке в Чиланзарском районе, который принадлежал также лидеру преступной группы показал, что со стороны аптекаря были незаконно выставлены на продажу 139 единиц препарата "Зардекс габапентин", 337 единиц препарата "Карбамазепин" и 8 единиц "Тропикамид"а.
Таким образов, в результате масштабного оперативного мероприятия из незаконного оборота было изъято 2069 единиц сильнодействующих лекарственных препаратов 5 наименований на общую сумму более 200 000 000 сумов.
В настоящее время по выявленному факту таможенными органами возбуждено Уголовное дело и передано в следственный орган.