2.2 кг.дан зиёд “гашиш”ни пуллашга уринган наркокурьерлар қўлга олинди
Республикамиз божхоначилари гиёҳвандлик воситаларининг ноқонуний айланмасига доир навбатдаги божхона қонунбузилиш ҳолатларига чек қўйишди.
Давлат божхона қўмитасининг Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бош бошқармаси ҳамда Давлат хавфсизлик хизмати Қашқадарё вилояти бошқармаси томонидан ҳамкорликда жорий йилнинг 9-15 апрель кунлари ўтказилган кенг қамровли тезкор тадбирлар натижасида гиёҳвандлик воситаларининг ноқонуний айланмасига чек қўйилди.
Хусусан, Тошкент вилояти Ўртачирчиқ туманида ўтказилган тезкор тадбир давомида дастлаб аввалдан кузатувга олинган фуқаро С. бошқарувидаги “Captiva” русумли автотранспорт воситаси тўхтатилиб кўздан кечирилганида мазкур автмоашина салонидан  вазни 1,07 гр. “гашиш” гиёҳвандлик воситаси топилади.
Шундан сўнг тезкор тадбир Бекобод шаҳрида давом эттирилади ва фуқаро С.га 492,4 гр. оғирликдаги “гашиш” гиёҳвандлик воситасини  5 минг АҚШ долларига сотаётган вақтида яна 2 нафар шахслар ҳам қўлга олинади.
Тошкент вилояти Юқоричирчиқ туманида ўтказилган навбатдаги тезкор тадбирда эса “Фарғона-Тошкент” йўналишида ҳаракатланаётган “Lacetti” автотранспорт воситасида йўловчи сифатида кетаётган фуқаро Ғ.нинг ёнида вазни 287,42 гр. “гашиш” гиёҳвандлик моддаси борлиги аниқланди.
Шунингдек, тезкор тадбир Андижон вилояти Марҳамат туманида давом эттирилиб, фуқаро Ғ.га 497,77 гр. “гашиш” гиёҳвандлик моддасини 3,7 минг АҚШ долларига сотаётган шахс ҳам воқеа жойида қўлга олинади.
Сирдарё вилояти Сайхунобод туманида ўтказилган тезкор тадбирда эса 2 нафар фуқаролар ёнларида 505,32 гр. “гашиш” гиёҳвандлик моддаси билан қўлга олинади.
Тезкор тадбирнинг сўнгги босқичи Тошкент вилояти Оҳангарон шаҳрида давом эттирилиб,  фуқаро А.нинг хонадони белгиланган тартибда кўздан кечирилганида, бу ерда 446,07 гр. “гашиш” гиёҳвандлик воситаси сақланаётганлиги аниқланди.
Шундай қилиб,  Тошкент, Андижон ва Сирдарё вилоятларида ўтказилган мазкур кенг қамровли тезкор тадбир натижасида қонунбузар шахслардан 2 кг. 230 гр.дан ортиқ оғирликдаги “гашиш” гиёҳвандлик воситаси олиб қўйилди ва мазкур ҳолатлар юзасидан жиноят ишлари қўзғатилди.

Задержаны наркокурьеры, пытавшиеся продать в общей сложности более 2,2 кг «гашиша»
В результате масштабных оперативно-розыскных мероприятий, проведенных с 9 по15 апреля текущего года Сотрудниками Главного управления по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Государственного таможенного комитета во взаимодействии с Кашкадарьинским областным управлением Службы государственной безопасности предотвращен незаконный оборот наркотических средств.
9 апреля 2021 года. Ташкентская область, Уртачирчикский район.
В ходе оперативного мероприятия проведенного в Уртачирчикском районе, внутри остановленного и осмотренного автомобиля марки “Captiva”, которым управлял гражданин Сабиров, за которым ранее было установлено наблюдение, было обнаружено наркотическое средство гашиш весом 1,07 грамма.
10 апреля 2021 года. Ташкентская область, город Бекабад.
В результате оперативно-розыскных мероприятий продолженных в городе Бекабад задерживаются еще двое граждан, при продаже гражданину Сабирову за 5 000 долларов США наркотического средства гашиш общим весом 492,4 граммов.
13 апреля 2021 года. Ташкентская область, Уртачирчикский район.
В результате очередного оперативного мероприятия проведенного в Уртачирчикском районе при пассажире ехавшего в направлении “Фергана-Ташкент” автомобиля марки “Lacetti” гражданине Ганиеве, было обнаружено наркотическое средство гашиш весом 287,42 грамма.
14 апреля 2021 года. Андижанская область, Мархаматский район.
На этот раз оперативное мероприятие было продолжено в Мархаматском районе Андижанской области, где на месте был задержан с поличным еще один мужчина при продаже гражданину Ганиеву в общей сложности 497,77 граммов гашиша за 3700 долларов США.
14 апреля 2021 года. Сырдарьинская область, Сайхунабадский район.
В тот же день оперативное мероприятие было продолжено в Сайхунабадском районе Сырдарьинской области где граждане Асадов и Ахраровы были задержаны с 505,32 граммами гашиша.
15 апреля 2021 года. Ташкентская область, город Ахангаран.
Последующее оперативное мероприятие было продолжено в городе Ахангаран Ташкентской области, где был в установленном порядке досмотрен дом одного из задержанных, гражданина Ахророва. При обыске было установлено, что в доме у задержанного хранилось наркотическое средство гашиш весом более 446 граммов.
Таким образом, в результате масштабных оперативно-розыскных мероприятий, проведенных в Ташкентской, Андижанской и Сырдарьинской областях с правонарушителей было изъято в общей сложности более 2 кг. 230 граммов наркотического средства гашиш и по фактам выявленных преступлений возбуждены уголовные дела по соответствующим статьям Уголовного кодекса Республики Узбекистан.