2.2 кг.дан зиёд “гашиш”ни пуллашга уринган наркокурьерлар қўлга олинди
Республикамиз божхоначилари гиёҳвандлик воситаларининг ноқонуний айланмасига доир навбатдаги божхона қонунбузилиш ҳолатларига чек қўйишди.
Давлат божхона қўмитасининг Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бош бошқармаси ҳамда Давлат хавфсизлик хизмати Қашқадарё вилояти бошқармаси томонидан ҳамкорликда жорий йилнинг 9-15 апрель кунлари ўтказилган кенг қамровли тезкор тадбирлар натижасида гиёҳвандлик воситаларининг ноқонуний айланмасига чек қўйилди.
Хусусан, Тошкент вилояти Ўртачирчиқ туманида ўтказилган тезкор тадбир давомида дастлаб аввалдан кузатувга олинган фуқаро С. бошқарувидаги “Captiva” русумли автотранспорт воситаси тўхтатилиб кўздан кечирилганида мазкур автмоашина салонидан  вазни 1,07 гр. “гашиш” гиёҳвандлик воситаси топилади.
Шундан сўнг тезкор тадбир Бекобод шаҳрида давом эттирилади ва фуқаро С.га 492,4 гр. оғирликдаги “гашиш” гиёҳвандлик воситасини  5 минг АҚШ долларига сотаётган вақтида яна 2 нафар шахслар ҳам қўлга олинади.
Тошкент вилояти Юқоричирчиқ туманида ўтказилган навбатдаги тезкор тадбирда эса “Фарғона-Тошкент” йўналишида ҳаракатланаётган “Lacetti” автотранспорт воситасида йўловчи сифатида кетаётган фуқаро Ғ.нинг ёнида вазни 287,42 гр. “гашиш” гиёҳвандлик моддаси борлиги аниқланди.
Шунингдек, тезкор тадбир Андижон вилояти Марҳамат туманида давом эттирилиб, фуқаро Ғ.га 497,77 гр. “гашиш” гиёҳвандлик моддасини 3,7 минг АҚШ долларига сотаётган шахс ҳам воқеа жойида қўлга олинади.
Сирдарё вилояти Сайхунобод туманида ўтказилган тезкор тадбирда эса 2 нафар фуқаролар ёнларида 505,32 гр. “гашиш” гиёҳвандлик моддаси билан қўлга олинади.
Тезкор тадбирнинг сўнгги босқичи Тошкент вилояти Оҳангарон шаҳрида давом эттирилиб,  фуқаро А.нинг хонадони белгиланган тартибда кўздан кечирилганида, бу ерда 446,07 гр. “гашиш” гиёҳвандлик воситаси сақланаётганлиги аниқланди.
Шундай қилиб,  Тошкент, Андижон ва Сирдарё вилоятларида ўтказилган мазкур кенг қамровли тезкор тадбир натижасида қонунбузар шахслардан 2 кг. 230 гр.дан ортиқ оғирликдаги “гашиш” гиёҳвандлик воситаси олиб қўйилди ва мазкур ҳолатлар юзасидан жиноят ишлари қўзғатилди.

Drug couriers trying to sell more than 2.2 kg of "hashish" were detained
The customs officers of the country put an end to the next customs violation related to drug trafficking.
Drug couriers trying to sell more than 2.2 kg of
As a result of large-scale operational activities carried out by the Main Department for Combating smuggling and customs audit of the State Customs Committee on April 9-15 this year, drug trafficking was stopped.
In particular, during the event in Ortachirchik district of Tashkent region, a "Captiva" vehicle driving by citizen S. was examined and during the inspection 1.07 g. of "hashish" drug were found in it.
After that, the operation had continued in Bekabad, and two more people were detained while selling 492.4 gr. of hashish for $ 5,000 to the citizen S..
In Yukorichirchik district of Tashkent region, a citizen driving Lacetti on the Fergana-Tashkent route was found to have 287.42 grams of hashish.
Also, the operation was continued in Marhamat district of Andijan region, where a man selling 497.77 gr. of hashish for $ 3,700 was also arrested at the scene.
In the operative event held in Sayhunabad district of Syrdarya region, two citizens were detained with 505.32 gr. of hashish in pockets.
The last stage of the operation was continued in the city of Ahangaron, Tashkent region. It was revealed that the drug "hashish" was stored in a house of a citizen A.
Thus, as a result of this large-scale operation in Tashkent, Andijan and Syrdarya regions, more than 2 kg 230 grams of hashish were seized and criminal proceedings were instituted.