Гиёҳвандлик воситасининг ноқонуний савдоси фош этилди
Божхона органлари томонидан гиёҳвандлик воситаларининг ноқонуний равишда мамлакатимизга кириб келиши, сақланиши ва реализация қилинишига қарши тизимли равишда тезкор тадбирлар ўтказилиши йўлга қўйилган.
Жумладан, Фарғона вилояти божхона бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими ходимлари томонидан олинган тезкор маълумотлар асосида туман ИИБ ходимлари билан ҳамкорликда гиёҳванд моддаларни ноқонуний реализацияга қилинишига қарши курашиш бўйича Олтиариқ туманида тезкор тадбир ўтказилди.
Тезкор тадбир давомида фуқаролар Х.А. ва К.А. шартли харидорга 85 грамм “марихуана” гиёҳвандлик воситасини 3 миллион сўмга сотаётган вақтида ашёвий далиллар билан қўлга олинди.
Шунингдек, текширув давомида фуқаро К.А.нинг эгнидаги кийимлари чўнтакларида 0,89 грамм “марихуана” гиёҳвандлик воситаси борлиги аниқланди.
Ўтказилган экспертиза хулосасига кўра, олинган ашёвий далиллар 85,89 грамм “марихуана” гиёҳвандлик воситалари эканлиги аниқланди.

Выявлен факт незаконной продажи наркотических веществ
Сотрудниками таможенных органов ведутся оперативные мероприятия по выявлению фактов незаконного ввоза, хранения и реализации наркотических веществ на территории нашей республики.
В частности, сотрудниками Отдела по борьбе с Контрабандой и таможенного аудита Таможенного управления по Ферганской области, по предварительно полученной оперативной информации во взаимодействии с сотрудниками внутренних дел Алтыарыкского района было проведено оперативное мероприятие по выявлению незаконной реализации наркотических веществ.
В ходе мероприятия, граждане Х.А и К.А были задержаны с поличным во время незаконной продажи условному покупателю наркотического вещества «марихуана» общим весом 85 гр. за 3 000 000 сумов.
В результате досмотра в карманах одежды гражданина К.А. также было обнаружено 0,89 гр. «марихуаны».
Проведённая экспертиза подтвердила, что изъятые вещественные доказательства оказались наркотическим веществом «марихуана» общим весом 85,89 гр.