Заргарлик буюмларини ноқонуний олиб чиқишга уринган шахс фош этилди
Заргарлик буюмлари ва қимматбаҳо металларни юртимиздан ноқонуний олиб чиқишга бўлган уринишларга божхона органлари томонидан ўз вақтида барҳам берилмоқда.
Заргарлик буюмларини ноқонуний олиб чиқишга уринган шахс  фош этилди
Жумладан, Тошкент халқаро аэропорти орқали хорижга учиб кетаётган фуқаро Х.С. ўрнатилган тартибда шахсий кўрикдан ўтказилди.
Натижада, унинг эгнидаги нимча чўнтакларига беркитилган, йўловчи божхона декларациясида қайд этилмаган ва шу тариқа божхона назоратидан яширилган, умумий қиймати 133 млн. сўмлик, 351 грамм заргарлик буюмлари борлиги аниқланди.

Задержана гражданка пытавшаяся незаконно вывезти за пределы Узбекистана ювелирные украшения
Подобный факт нарушения таможенного законодательства выявлен инспекторами приграничного таможенного поста Международного аэропорта Ташкент ​​при осуществлении таможенного контроля пассажиров, улетающих за-рубеж.
Так, в ходе личного досмотра осуществленного в отношении гражданки Х.С., в карманах надетой на ней жилетки были обнаружены сокрытые от таможенного контроля, не заявленные в пассажирской таможенной декларации ювелирные украшения, общий вес которых составлял 351 грамм. Общая стоимость не заявленных в декларации ювелирных украшений по предварительным подсчетам составила 133 000 000 сум.