Божхоначилар ҳужжатларда кўрсатилмаган 4 млрд. сўмлик товарларни фош этишди
Божхона органлари томонидан яширин иқтисодиётга чек қўйиш борасида тизимли чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Хусусан, Тошкент шаҳар божхона бошқармаси “Чуқурсой техник идораси” темир йўл чегара божхона пости ходимлари томонидан бир қатор ҳуқуқбузарлик ҳолатларига чек қўйилди.
Жумладан, пост ходимлари томонидан хориждан  маъсулияти чекланган жамиятлардан бирининг номига темир йўл контейнерида келтирилган товарлар жамият вакиллари иштирокида божхона кўригидан ўтказилди.
Натижада, контейнерда ҳужжатларда кўрсатилмаган, умумий қиймати 3 млрд. 452 млн. сўмлик 181 минг 848 дона қўлқоплар, 160 минг дона зараркунандаларга қарши воситалар, 2 минг донадан ортиқ электрон тарозилар ҳамда 50 мингдан ортиқ бошқа хўжалик товарлари борлиги аниқланди.
Яна бир ҳолатда эса, Тошкент шаҳар божхона бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими ходимлари “Чуқурсой” ташқи иқтисодий фаолият божхона пости ходимлари билан ҳамкорликда хориждан келтирилган яна бир юк контейнерини кўздан кечиришди.
Натижада, контейнерларда ҳужжатларда кўрсатилмаган, қиймати 505 млн. сўмлик 9 турдаги маиший буюмлар ва эҳтиёт қисмлар товарлари борлиги аниқланди.
Ҳозирда мазкур ҳолатлар юзасидан божхона органлари томонидан терговга қадар текширув ҳаракатлари давом эттирилмоқда.

Таможенники выявили не заявленные в документах товары на 4 миллиарда сумов
На днях, сотрудниками приграничного железнодорожного таможенного поста «Чукурсай техническая контора» Таможенного управления по городу Ташкент, выявлен и предотвращен ряд нарушений таможенного законодательства.
В частности, сотрудиниками таможенного поста в установленном порядке был произведен таможенный контроль в отношении товаров прибывших в железнодорожных контейнерах из-за рубежа на имя одного из обществ с ограниченной отвественностью.
В ходе досмотра было установлено, что в контейнерах находятся не заявленные в грузовой таможенной декларации и товаросопроводительных документах около 182 000 единиц строительных и рабочих перчаток, 160 000 единиц упаковок пестицидов, более 2 000 единиц электронных весов и более 50 000 единиц различных хозяйственных товаров.
Общая стоимость сокрытых от таможенного контроля товаров составила 3 миллиарда 452 миллиона сум.
Очередной факт нарушения таможенного законодательства выявлен в результате таможенного контроля проведенного сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Управления государственного таможенного комитета по городу Ташкент во взаимодействии с представителями таможенного поста внешнеэкономической деятельности «Чукурсай».
В частности, в ходе проведения в установленном порядке таможенного досмотра в одном из прибывших из-за рубежа грузовых контейнеров были обнаружены не заявленные в товаросопроводительных документах 9 наименований товаров для дома и запчастей общей стоимостью 505 000 000 сум.