1,1 млрд. сўмлик “салқин ичимликлар” операцияси фош этилди
Айрим шахслар томонидан йирик миқдордаги товар-моддий бойликларни юртимиз ҳудудига турли қинғир йўллар орқали олиб киришга бўлган уринишларга қарши божхона органлари томонидан кескин кураш олиб борилмоқда.
Хусусан,  Тошкент шаҳар божхона бошқармаси “Тошкент-товар” ташқи иқтисодий фаолият божхона пости  ходимлари томонидан ана шундай қинғирликлардан яна бири фош этилди.
Унга кўра, хориждан Тошкент шаҳрида фаолият юритувчи жамиятлардан бирининг номига келтирилган 259 минг 200 дона “мевали салқин ичимликлар” божхона кўригидан ўтказилди.
Натижада, жамият вакиллари божхона юк декларациясида товарларнинг нетто вазнларини кам кўрсатганлиги, экспертиза хулосасига асосан товарларнинг ташқи иқтисодий фаолият товарлар номенклатураси кодини божхона ставкалари паст бўлган товар кодлари асосида таснифланганлиги аниқланди.
Шунингдек,мазкур товарларнинг кўздан кечируви давомида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 11.02.2020 йилдаги ПҚ-4594-сонли қарор талабларига асосанишлаб чиқарувчи томонидан Ўзбекистон Республикасининг давлат тилида (лотин ёзувига асосланган ўзбек алифбосида) маркировка қилиниши лозим бўлсада, уларнинг қадоғида ўзбек тилидаги маркировка мавжуд эмаслиги маълум бўлди.
Қиймати 1 млрд. 166 млн. сўмлик мазкур ичимликлар ёрлиқланиши бўйича фойдаланишга яроқсиз эканлиги натижасида вақтинча савловга олинди.

Выявлен ряд нарушений при ввозе прохладительных напитков на 1 миллиард 166 миллионов сумов
В частности, очередной факт нарушения таможенного законодательства выявлен на днях на таможенном посту внешнеэкономической деятельности «Ташкент товарная» УГТК по городу Ташкент.
На таможенном посту в отношении прибывших из-за рубежа на имя одного из столичных обществ с ограниченной ответственностью (ООО) 259 200 единиц прохладительных напитков в алюминиевых банках был осуществлен в установленном порядке таможенный досмотр.
В результате было установлено, что вес нетто товаров заявленный в грузовой таможенной декларации представителями общества был намного занижен. Кроме того, на основании заключения проведенной экспертизы определено, что товары были классифицированы на основании кода товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности с более низкими таможенными ставками.
Также при осмотре данного товара было установлено, что было нарушено требование Постановления Президента Республики Узбекистан №ПП-4594 от 11 февраля 2020 года, в соответствии с которым маркировки на товары производителем должны были быть нанесены на государственном языке Республики Узбекистан (узбекском алфавите, основанном на латинской графике).
Непригодные для употребления в результате нарушения требований к маркировке прохладительные напитки, общей стоимостью в 1 млрд. 166 млн. сумов, помещены на временное хранение.