Амир Темур ҳаётлик давридаёқ унинг ҳарбий санъати ва давлат бошқариш услубига бағишланган махсус асар яратилиб, у “Темур тузуклари” номи остида шуҳрат топади. Унда давлатни бошқаришда кимларга таяниш, тож-у тахт эгалари фаолиятининг тартиби – тутуми ва вазифалари, вазир ва қўшин бошлиқларини тайинлаш тартиблари белгилаб берилган.
“Темур тузуклари билимдони” танловида божхоначилар иштироки
Амир Темурнинг “Куч – адолатдадур” деган сўзлари унинг мамлакатни ақл-заковат ва адолат билан бошқарганлигидан гувоҳлик беради. Соҳибқирон Амир Темур давлатни бошқариш ва ҳарбий соҳада ўзига хос усул яратиб, шу асосда барпо қилган давлати билан дунёни лол қолдирган.
Амир Темур таваллудининг 685 йиллигини кенг нишонлаш мақсадида Ўзбекистон ёшлар иттифоқи ташаббуси билан “Темур тузуклари билимдони” ҳарбийлар ўртасида кўрик танловини ташкил этилди. Танлов икки босқичда бўлиб ўтди.
Маҳаллий босқичда, 6 апрель куни Нурафшон шаҳар ёшлар марказида ҳарбий қисм ва муассасалардаги бошланғич ташкилотлар етакчилари ҳамда сардорлари ўртасида Тошкент вилоят божхона бошқармасининг ходимлари  иштирок этиб фахрий 1-ўринни қўлга киритишди.
Шундан сўнг, вилоят босқичида  ҳарбий қисм ва муассасалардаги бошланғич ташкилотлар етакчилари ҳамда сардорлари ўртасида Тошкент вилоят божхона бошқармасининг ходими Зариф Суванов ҳарбийлар ўртасида билим беллашувида фахрий 3-ўринни эгаллади.

Таможенники приняли достойное участие в конкурсе организованном в честь 685-летия со дня рождения Амира Темура
13878
Человек, оказавший влияние на целую эпоху, родился в 1336 году. Его дарования проявились очень рано: мальчик был талантлив во всем, но больше всего его увлекала история. Любовь к науке в дальнейшем сделала из Амира Темура великого мецената. В столице своего государства он собрал самые яркие умы того времени, привез сюда самых умелых зодчих и других мастеров, превративших Самарканд в культурный центр страны и прекраснейший город на земле.
Вчера, по всей республике отметили 685-летие со дня рождения великого полководца.  В честь этой знаменательной даты по инициативе Союза молодежи Узбекистана был организован конкурс среди военнослужащих под названием «Темур тузуклари билимдони».
На местном этапе конкурса, проведенного 6 апреля в молодежном центре Нурафшана среди руководителей и капитанов первичных организаций Союза молодёжи в воинских частях и учреждениях, почетное первое место заняли сотрудники Ташкентского областного таможенного управления.
На региональном этапе конкурса знаний среди руководителей и капитанов первичных организаций Союза молодёжи Узбекистана в воинских частях и учреждениях, сотрудник Ташкентского областного таможенного управления Зариф Суванов занял почетное 3-е место.