Учрашувда Ўзбекистон Республикасида Туркия Республикасининг Элчиси сифатида янги иш бошлаган О.Бекарга Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳбарликларида олиб борилаётган фаол ташқи сиёсат натижасида Ўзбекистоннинг хорижий мамлакатлар билан халқаро ҳамкорлиги тобора кенгайиб бораётганлиги, давлат идораларида амалга оширилаётган тизимли ислоҳотлар, шу жумладан божхона идораларида бўлаётган янгиланишлар тўғрисида айтиб ўтилди.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон-Туркия ҳамкорлиги сўнгги йилларда жуда фаоллашиб, юқори даражага кўтарилди.
Ташқи савдо ҳажмининг йилдан йилга ортиб бориши иккала мамлакат божхона хизматлари ўртасида ҳам фаол ҳамкорликни янада кучайтиришнинг аҳамиятини намоён этади.
Бу борада 2018 йил 30 апрелда Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси билан Туркия Республикаси Божхона ва савдо вазирлиги ўртасида “Қўшма божхона кенгаши” ташкил этилганлигини ўзаро ҳамкорликнинг энг муҳим воқеаси сифатида қайд қилиш ўринли бўлади.
Учрашувда Давлат божхона қўмитаси Раиси М.Азимов ҳозирда Туркия божхона хизмати билан “Ташқи савдо статистикаси соҳасида методологик ҳамкорлик қилиш” тўғрисидаги идоралараро Баённома ҳамда “Давлат чегаралари орқали товарлар ва транспорт воситаларининг ўтиши ҳақида олдиндан ахборот алмашиш тўғрисида”ги ҳукуматлараро Баённомани имзолаш бўйича тегишли ишлар олиб борилаётганини таъкидлади.
Икки мамлакат божхона хизматлари божхона соҳасининг қатор йўналишлари бўйича ҳамкорлик қилишлари, жумладан ходимларнинг малакасини ошириш, божхона лабораториялари фаолиятини такомиллаштириш, чегара божхона постларини модернизация қилиш каби масалаларда тажриба алмашиш ва ўқув машғулотларини ташкиллаштириш муҳим аҳамият касб этиши қайд этиб ўтилди.
Тадбирда элчи Олган Бекар жаноблари самимий ва юксак савиядаги қабул учун миннатдорчилик билдирди. Муносабатларнинг бундай тарзда ривожланиши Ўзбекистон ва Туркиянинг халқаро майдондаги нуфузининг ортишига, икки давлат иқтисодиётларининг ўсишига ҳамда мамлакатларимиз халқлари ижтимоий-иқтисодий фаровонлигига хизмат қилишини таъкидлади.
Шу билан бирга Олган Бекар юқорида қайд этилган масалаларни ижобий ҳал этишни ўз олдига мақсад қилиб қўйишини ва бор имкониятларни жалб этган ҳолда яқин келажакда уларни ҳаётга тадбиқ этиш чораларини кўришини маълум қилди.

В ходе встречи вновь назначенному Чрезвычайному и Полномочному Послу Турецкой Республики в Республике Узбекистан О. Бекару было рассказано о расширяющемся внешнем сотрудничестве Узбекистана с зарубежными странами в результате проводимой Узбекистаном политики открытости прежде всего с соседними странами, проводимой под руководством Президента Шавката Мирзиёева, а также о системных реформах, проводимых в государственных органах, в том числе и о модернизации таможенных постов.
Следует отметить, что узбекско-турецкое сотрудничество в последние годы значительно активизировалось.
Ежегодный рост объемов внешней торговли демонстрирует важность дальнейшего укрепления активного сотрудничества между таможенными службами двух стран.
В этой связи необходимо отметить, что создание «Совместного таможенного совета», согласно подписанному между руководителями таможенных служб Узбекистана и Турции 30 апреля 2018 года межведомственному Протоколу, уместно было бы назвать важнейшим событием взаимного сотрудничества.
В ходе встречи председатель Государственного таможенного комитета М.Азимов отметил, что в настоящее время ведется соответствующая работа по подписанию межведомственного протокола «О методическом сотрудничестве в области статистики внешней торговли» и межправительственного протокола «Об обмене предварительной информацией о перемещении товаров и транспортных средств через государственную границу».
Было отмечено, что важное значение имеет сотрудничество и обмен опытом между таможенными службами двух стран в ряде областей таможенного дела, включая повышение квалификации персонала, совершенствование деятельности таможенных лабораторий, а также модернизацию приграничных таможенных постов.
На мероприятии посол Олган Бекар поблагодарил руководство Таможенного комитета за оказанный теплый прием и отметил, что такое развитие отношений послужит повышению престижа Узбекистана и Турции на международной арене, росту экономик двух государств и социально-экономическому благополучию народов обеих стран.
При этом Олган Бекар заявил, что нацелен на позитивное решение вышеперечисленных вопросов и в ближайшее время примет меры по их реализации, используя все имеющиеся возможности.