Ҳужжатларда 800 миллион сўмлик товарларни яшириш наф бермади
Товар моддий бойликларини божхона чегаралари орқали яширинча олиб ўтилишига қарши божхона органлари томонидан тизимли равишда кураш олиб борилмоқда.
Жумладан, Фарғона вилояти божхона бошқармаси “Қўқон” ташқи иқтисодий фаолият божхона постида Қўқон шаҳрида фаолият юритувчи корхона номига хориждан олиб келинган товарлар божхона юк декларацияси ва юк кузатув ҳужжатлари асосида божхона кўригидан ўтказилди.
Натижада, мазкур товарлар орасида ҳужжатларда умуман қайд этилмаган, қайд этилганидан ортиқча ҳамда бошқа ном билан қайд этилган, умумий қиймати 800 миллион сўмлик 3 турдаги товарлар борлиги аниқланди.

Обнаружены не заявленные в документах товары на 800 000 000 сум
В частности, на таможенном посту внешнеэкономической деятельности «Коканд» Управления государственного таможенного комитета по Ферганской области, на основании грузовой таможенной декларации и товаросопроводительных документов в установленном порядке был проведен таможенный контроль в отношении товаров прибывших на имя одного из предприятий города Коканд.
В результате было установлено, что среди товаров находились также и сокрытые от таможенного контроля, не заявленные в документах, а также заявленные под другими названиями товары 3 видов в общей сложности на 800 000 000 сум.
В настоящее время по выявленному факту правонарушения таможенными органами ведутся доследственные проверки.