Мотор мойларини ноқонуний ўтказиш эвазига божхона ходимига пора таклиф қилган шахслар қўлга олинди
Божхона органларининг асосий вазифаларидан бири божхона чегаралари орқали олиб ўтиладиган товарлардан давлатимиз бюджетига божхона тўловларини тўлиқ ва тўғри ундириш ҳисобланади.
Аммо, шундай кимсалар борки, халқ ризқи ҳисобланувчи божхона тўловларини тўлашдан бўйин товлаб, ўзларининг нопок режаларига божхона ходимларини ҳам шерик қилишга уринадилар.
Аммо, “Ҳарбий” ва “Божхоначи” қасамёдини қабул қилиб, шарафли хизматга қабул қилинган божхоначилар бу каби жиноятларга шерик  бўлмасдан, ўз вазифаларини сидқидилдан бажармоқдалар.
Яқинда Тошкент вилояти божхона бошқармаси “Навоий” чегара божхона постида божхона ходимига пора беришга уринган 2 нафар қонунбузарнинг жиноий фаолияти фош этилди.
Фуқаро А.С. юртимизга олиб кирмоқчи бўлган мотор мойларини “Навоий” чегара божхона пости орқали божхона расмийлаштирувисиз олиб ўтиб бериш эвазига божхона ходими М.А.га 2000 АҚШ доллари миқдорида пора таклиф қилган. Унинг бу ноқонуний таклифига ўз вақтида чора кўриш мақсадида Давлат божхона қўмитасининг тегишли бошқармалари томонидан мазкур постда ўтказилган тезкор тадбир давомида фуқаро А.С. 4753 кг. мотор мойларини расмийлаштирмаслик эвазига, 600 АҚШ доллари миқдоридаги пулларни божхона ходими М.А.нинг хизмат хонасида бераётган вақтда ушланди.
Шундан сўнг фуқаро А.С. пора тариқасида берилган пул ва мотор мойлари аслида фуқаро К.Ш.га тегишли эканини баён қилди.
Тадбир давомида, фуқаро К.Ш. божхона ходими М.А.га пора тариқасида бериш учун яна қўшимча 800.000 сўм пулларни А.С.га тақдим этаётган вақтида қўлга олинди.
Божхона ходимини пора эвазига оғдирмоқчи бўлган ушбу шахслар энди ўз қилмишлари учун Қонун олдида жаво беришлари тайин. Ҳозирда мазкур ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 211-моддаси 1-қисми билан жиноят иши қўзғатилиб, дастлабки тергов ҳаракатлари давом эттирилмоқда.

Лица, предлагавшие взятку сотрудникам таможни за перевоз моторных масел, арестованы
Тем не менее, есть люди, которые отказываются своевременно и надлежащим образом платить таможенные платежи, а также пытаются вовлечь в свои «грязные» планы и сотрудников таможенных органов.
Недавно, на приграничном таможенном посту «Навои» таможенного управления по Ташкентской области, были задержаны два правонарушителя  при попытке подкупа сотрудников таможни.
Некий гражданин А.С., предложил взятку в размере 2000 долларов США сотруднику таможни М.А., за содействие ввозу моторных масел без таможенного оформления через  приграничный таможенный пост «Навои».
В результате проведенного оперативного мероприятия, в целях своевременного принятия мер по предупреждению правонарушения, соответствующими управлениями ГТК был задержан гражданин А.С, во время дачи взятки в размере 600 долларов США в служебном кабинете сотруднику таможенных органов М.А, за возможность ввоза моторных масел в объеме 4753 кг.
Затем, гражданин А.С, сообщил, что якобы деньги, предлагаемые в качестве взятки и моторные масла на самом деле принадлежат некоему гражданину К.Ш.
Опираясь информациям полученным в ходе допроса гражданина А.С., было организовано следующее оперативное мероприятие вследствие которого был задержан гражданин К.Ш., во время передачи денег гражданину А.С., в размере 800 тысяч сумов, предназначенных в качестве взятки сотруднику таможенных органов М.А.
Эти люди, пытавшиеся вовлечь в свои «грязные» планы сотрудников таможенных органов, теперь будут отвечать за свои преступные намерения перед Законом.
В настоящее время по данному делу возбуждено уголовное дело по статье 211 части 1 Уголовного кодекса и продолжаются предварительные следствия.