“Ғишткўприк”да 14,6 минг АҚШ доллари ва 620,1 минг қозоқ тенгесини олиб чиқишга уриниш фош қилинди
Амалдаги тартибларга мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси фуқаролари, Ўзбекистон Республикасида доимий яшаш жойига эга бўлган, чет эллик фуқаролар ва фуқаролиги бўлмаган шахсларга 100 миллион сўм эквивалентида тенг ёки ундан ошмайдиган миқдорда нақд хорижий валютани йўловчи божхона декларациясида кўрсатган ҳолда эркин олиб чиқиб кетишларига рухсат этилади.
Аммо, айрим шахслар томонидан мазкур тартибларга риоя қилмасдан туриб, нақд хорижий валюталарни ноқонуний равишда олиб чиқишга бўлган уринишлар ҳамон кўзга ташланмоқда.
Жумладан, Тошкент вилояти божхона бошқармасининг “Ғишткўприк” чегара божхона пости ходимлари республикамиздан пиёда равишда чиқиб кетаётган фуқаронинг Т.Б.ни қинғир қилмишларини фош этишди.
Ўтказилган шахсий кўрикдан сўнг ушбу шахс курткаси чўнтагида йўловчи божхона декларациясида ва божхона ходимларининг оғзаки сўрови пайтида маълум қилмасдан туриб, 14,6 минг АҚШ доллари ва 620.1 минг қозоқ тенгесини олиб чиқишга урингани фош бўлди.

Сотрудниками приграничного таможенного поста «Гишткуприк» пресечена попытка незаконного вывоза наличной иностранной валюты
2942
В соответствии с действующим порядком, гражданами Республики Узбекистан, иностранными гражданами, имеющими вид на жительство в Республике Узбекистан и лицами без гражданства, имеющими вид на жительство в Республике Узбекистан наличные валютные средств в пределах суммы, равной или не превышающей в эквиваленте 100 000 000 (сто миллионов) сумов вывозятся через таможенную границу Республики Узбекистан, без ограничений, с соблюдением правил таможенного контроля путем декларирования.
Тем не менее, некоторые граждане все еще предпринимают попытки незаконного вывоза наличной иностранной валюты без соблюдения этих процедур.
В частности, сотрудники приграничного таможенного поста «Гишткуприк» УГТК по Ташкентской области, на днях пресекли подобную попытку нарушения таможенного законодательства.
В ходе личного досмотра, проведённого в отношении направлявшегося в соседнее государство гражданина Т.Б., в карманах его куртки были обнаружены сокрытые от таможенного контроля и не заявленные в пассажирской таможенной декларации и при устном опросе таможенникам 14,6 тысяч долларов США и 620,1 тысяч казахстанских тенге.