1,1 кг. қуйма тиллаларни яширинча олиб киришга бўлган уриниш наф бермади
Божхона органлари томонидан тилла ва заргарлик буюмларини юртимизга яширинча олиб киришга бўлган уринишларга қарши тизимли равишда кураш олиб борилмоқда.
Хусусан, қўшни мамлакатдан Андижон вилояти божхона бошқармаси “Дўстлик” чегара божхона постига кириб келган фуқаролар Г.А. ва Э.М. ларнинг хатти-ҳаракатлари божхоначилар эътиборини тортди.
Натижада, ушбу шахслар тегишли тартибда божхона кўригидан ўтказилганида, уларнинг юклари орасида декларацияда кўрсатилмаган, божхоначиларнинг оғзаки сўровида маълум қилинмаган, умумий қиймати 880 млн. сўмлик 1,1 кг. “қуйма тилла” борлиги аниқланди.
Маълумот ўрнида, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил   6 февралдаги “Жисмоний шахслар томонидан божхона чегараси орқали товарларни олиб ўтишни янада тартибга солиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-3512 сонли қарорига мувофиқ жисмоний шахслар томонидан Ўзбекистон Республикасига 65 граммгача бўлган қимматбаҳо металл ва қимматбаҳо тошлардан ясалган заргарлик буюмлари божхона тўловларисиз олиб кирилиши мумкин.
Ҳозирда юкоридаги ҳолат юзасидан Андижон вилояти божхона бошқармаси томонидан суриштирув ҳаракатлари давом эттирилмокда.

Пресечена попытка незаконного ввоза золотых слитков
В частности, нервное поведение двух гражданок прибывших с соседнего государства через приграничный таможенный пост “Дустлик”, УГТК по Андижанской области, привлекло внимание таможенников.
В результате, при досмотре багажа гражданок, среди вещей были обнаружены сокрытые от таможенного контроля и не заявленные при устном опросе таможенникам запечатанные в индивидуальные упаковки золотые слитки весом 5 грамм каждый, общим весом 1,1 кг.
По предварительным подсчетам общая стоимость обнаруженных золотых слитков составила 880 000 000 сум.
Справочно: общеизвестно, что существуют предельные нормы беспошлинного ввоза отдельных видов товаров на территорию нашей республики. В частности, количество ввозимых физическими лицами ювелирных изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней не должно превышать 65 граммов.