Давлат божхона қўмитасида Ситуацион марказ ишга туширилди
Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитасида Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бош бошқармаси таркибида ташкил этилган махсус таркибий тузилма – Ситуацион марказнинг очилиш маросими бўлиб ўтди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Наркотик моддаларни назорат қилиш миллий ахборот-таҳлил маркази, БМТнинг Гиёҳванд моддалар ва жиноятчиликка қарши курашиш бошқармасининг Марказий Осиёдаги минтақавий ваколатхонаси, Япония элчихонаси ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идоралар вакиллари иштирок этишди.
Таъкидлаш жоизки, Муҳтарам Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳбарликларида Ўзбекистоннинг ташқи алоқаларини биринчи галда айнан қўшни давлатлар билан яхшилашга, ўзаро дўстона ва яқин қўшничилик ришталарини тиклашга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Минтақадаги тинчлик, барқарорлик ва хавфсизликка ташқи ҳамда ички таҳдидлар бўлишига йўл қўймасликка қаратилган сиёсат натижасида қўшни давлатлар билан ўзаро манфаатли амалий ҳамкорлик мустаҳкамланди.
Бу ҳамкорлик самараси ўлароқ, қўшни давлатлар билан бир неча йиллар давомида ёпиқ бўлган 10 га яқин чегара ўтказиш пунктлари ўз фаолиятини қайта тиклади. Натижада, чегара божхона постлари орқали ҳаракатланаётган фуқаролар сони 2,5 баробарга ва автотранспорт воситалари сони деярли 4 баробарга ортди.
Бу ўз навбатида, чегара божхона постлари ва уларга туташ ҳудудлардаги инфратузилма объектларини ривожлантириш, замонавий ахборот-коммуникация технологиялари ва назорат техник воситалари билан етарли миқдорда жиҳозлаш, тирбандликларни келиб чиқишини олдини олиш мақсадида уларнинг ўтказувчанлигини оширишни тақозо этмоқда.
Шу мақсадда, чегара-божхона постлари авто ва темир йўл транспорт воситаларини сканер қилувчи юқори габаритли инспекцион-кўрик мажмуалари, инсон тана аъзоларини сканерловчи “Боди скан” мосламалари, замонавий рентген ускуналари, контрабанда ашёлари ҳамда қалбаки хорижий валюталарни аниқловчи турли восита ва детекторлар, радиацион портал мониторлар ва пейджерлар, тезкор-қидирув фаолияти махсус техник анжомлари билан таъминлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Ушбу назорат техник воситаларнинг самарасини 2020 йилда 280 кг. гиёҳвандлик воситалари ва 247,6 минг дона психотроп таблеткаларни чегаралар орқали ноқонуний олиб ўтилишида тўхтатиб қолинганлигида кўриш мумкин. Бундан ташқари, халқаро почта жўнатмалари орқали катта миқдорларда янги турдаги синтетик гиёҳвандлик воситалари, “Сариосиё” божхона постида темир йўл вагонларига яширилган 170 кг. дан ортиқ героин, гашиш ва бошқа турдаги наркотик моддалар ҳамда жорий йилнинг 1 март куни “Айритом” чегара божхона постида парфюмерия товарлари ичига яширилган ҳолда 15 кг. дан ортиқ суюқ героин ва бошқа гиёҳвандлик моддасини олиб киришга уриниш аниқланди.
Мавжуд вазият Давлат божхона қўмитаси таркибида хорижий давлатлар божхона хизматларининг илғор тажрибаларига асосланган замонавий ахборот технологиялари ва имкониятлардан, шунингдек таҳлил усулларидан фойдаланган ҳолда реал вақт режимида божхона объектларини кенг миқёсда масофадан туриб бошқаришни амалга оширадиган ихтисослаштирилган таркибий тузилма ташкил этиш заруратини юзага келтираётган эди.
Шу мақсадда Муҳтарам Президентимизнинг ташаббуслари билан 2020 йил 5 июлдаги “Божхона маъмуриятчилигини ислоҳ этиш ва Ўзбекистон Республикаси давлат божхона хизмати органлари фаолиятини такомиллаштириш тўғрисида”ги ПФ-6005-сон Фармонга мувофиқ Давлат божхона қўмитасининг Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бош бошқармаси таркибида махсус таркибий тузилма сифатида - Ситуацион марказ ташкил қилинди.
Марказ юқори малакали кадрлар, таҳлил ва истиқболни белгилаш йўналишида махсус тайёргарликдан ўтган офицерлар билан жамланди.
Шунингдек, жойларда божхона постларида амалга оширилаётган назорат билан боғлиқ барча жараёнларни таҳлил қилиб боришга мўлжалланган гуруҳлар ҳам марказлашган бошқарув тизимига, яъни Ситуацион марказга уланди.
Истиқболда мазкур Марказ божхона органлари ҳуқуқни муҳофаза қилиш йўналишини рақамли технологияларни қўллаган ҳолда янги замонавий босқичга олиб чиқади ва трансчегаравий жиноятларга, айниқса, наркотикларнинг контрабандасига самарали тўсиқ бўлиши кутилмоқда.
Таъкидлаш жоизки, Давлат божхона қўмитасида Ситуацион марказ ташкил этиш ташаббуси БМТнинг Наркотик ва жиноятчилик бўйича бошқармаси томонидан қўллаб –қувватланди ва бу борада ўзаро ҳамкорликка киришилди.
Тантанали очилиш маросимида Давлат божхона қўмитаси Раиси М.Азимов божхона органларини рақамлаштириш соҳасида, шу жумладан, ҳуқуқни муҳофаза қилиш тизимида мамлакатнинг иқтисодий хавфсизлигини таъминлаш, божхона қонун ҳужжатларига риоя этилишини назорат қилиш, контрабанданинг олдини олиш ва аниқлаш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирлар ҳақида атрофлича сўз юритди.
Шундан сўнг, рамзий ленталар қирқилди ва Марказ тантанали равишда очилди.
Бу ерда божхона ходимлари турли маълумотларни марказлашган ҳолда йиғиш, умумлаштириш, қайта ишлаш, потенциал хавф ва таҳдидларга қарши курашиш, шунингдек, олдиндан превентив чораларни ўз вақтида қабул қилиш ишларини амалга оширишади.
Шунингдек, чегара божхона постлари, шу жумладан, халқаро аэропортлардаги постларнинг фаолияти мониторинг қилинади ва мувофиқлаштирилади.
Ситуацион марказда чегара божхона постларида жорий қилинган икки йўлакли ("яшил" ва "қизил") тизим орқали ҳаракатланаётган фуқаролар, товарлар ва транспорт воситаларини олдиндан тақдим қилинган маълумотлар асосида назорат қилиш ва фильтрлаш имконияти мавжуд.
Бундан ташқари марказ Ўзбекистон Республикаси ва хорижий давлатларнинг ҳуқуқни муҳофаза қилувчи бошқа тузилмалари билан ўзаро ҳамкорликни амалга оширади.
Марказ фаолиятига “Ситуацион марказ” автоматлаштирилган ахборот тизими жорий қилинади.
Мазкур тизим божхона органларининг ихтисослаштирилган маълумотлар базасини юритиш, катта ҳажмдаги ахборот маълумотларини таҳлил қилиш, вазиятларни геоахборот кўринишда тасвирлаш ва таҳлил қилиш, божхона объектларини масофадан мониторинг қилиб бориш ҳамда эҳтимолий вазиятларни моделлаштириш имконини беради.

Состоялась церемония открытия Ситуационного центра
В Государственном таможенном комитете состоялось официальное открытие Ситуационного центра Главного управления по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан.
В мероприятии приняли участие представители Национального информационно-аналитического центра по контролю за наркотиками при Кабинете Министров Республики Узбекистан, правоохранительных органов, Управления ООН по наркотикам и преступности в Центральной Азии, Посольства Японии, Италии, США, Германии и другие.
Следует отметить, что под руководством президента Шавката Мирзиёева Узбекистан в первую очередь сосредоточил свои усилия на улучшение и укрепление добрососедских отношений и взаимовыгодного экономического сотрудничества с соседними государствами.
В рамках своей политики, направленной на предотвращение внешних и внутренних угроз миру, стабильности и безопасности в регионе с соседними странами укреплено взаимовыгодное практическое сотрудничество.
В результате этого сотрудничества возобновлено функционирование 10 пунктов пропуска через узбекско-таджикскую Государственную границу.
В результате количество граждан, перемещающихся через приграничные таможенные посты, увеличилось в 2,5 раза, а количество транспортных средств увеличилось почти в четыре раза.
Это, в свою очередь, требует развития объектов инфраструктуры на приграничных таможенных постах и ​​прилегающих территориях, соответствующего оснащения современными информационно-коммуникационными технологиями и техническими средствами управления, а также расширения пропускной способности постов в целях предотвращения скоплений.
В этих целях особое внимание уделяется оснощению приграничных таможенных постов современными крупногабаритными инспекционно-досмотровыми комплексами для сканирования автомобильного и железнодорожного транспорта, рентгеновским оборудованием, сканирующим оборудованием для досмотра пассажиров “Body scanning”, различными средствами и детекторами для обнаружения контрабанды и поддельной иностранной валюты, радиационными портальными мониторами и пейджерами а также специальной техникой для оперативно-розыскных мероприятий.
Об эффективности этих технических средств контроля свидетельствует тот факт, что за 2020 год было предотвращено незаконное перемещение 280 килограммов наркотических средств и 247,6 тысяч единиц психотропных таблеток. Кроме того, были обнаружены и своевременно пресечены попытки незаконного ввоза через почтовые отправления больших партий новых видов синтетических наркотиков, на приграничном таможенном посту “Сариасия”  в железнодорожных контейнерах были обнаружены спрятанные героин, гашиш и другие наркотические средства в общем количестве 170 килограммов, а также 1 марта текущего года на приграничном таможенном посту «Айритом» среди парфюмерных товаров были обнаружены спрятаные 15 кг. жидкого героина и другие наркотики.
Сложившаяся ситуация требовала создания специализированного подразделения в структуре Государственного таможенного комитета, осуществляющего масштабный дистанционный контроль за таможенными объектами в режиме реального времени с применением современных информационных технологий и возможностей, а также методов анализа на основе передового опыта таможенных служб зарубежных стран.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 5 июня 2020 года №УП 6005 “О реформировании таможенного администрирования и совершенствовании деятельности органов государственной таможенной службы Республики Узбекистан" была обновлена структура Государственного таможенного комитета, где выделено отдельное подразделение – Ситуационный центр в составе вновь созданного Главного управления по борьбе с контрабандой и таможенного аудита.
Центр укомплектован высококвалифицированными кадрами, офицерами прошедших специальную подготовку в сфере ведения анализа и планирования.
Ожидается, что в будущем Центр выведет правоохранительное направление таможенных органов на новый уровень с использованием цифровых технологий и станет эффективным барьером для сдерживания трансграничной преступности, а особенно контрабанды наркотиков.
Следует отметить, что инициатива Государственного таможенного комитета по созданию Ситуационного центра была поддержана Управлением ООН по наркотикам и преступности, и в этом направлении налажено тесное сотрудничество.
На торжественной церемонии открытия председатель Государственного таможенного комитета М. Азимов подробно рассказал о мерах, принимаемых в области цифровизации таможенных органов, в частности обеспечения экономической безопасности страны в правоохранительной системе, контроля за соблюдением таможенного законодательства, предотвращения и выявление контрабанды.
После этого были разрезаны символические ленты и Центр был торжественно открыт.
Здесь сотрудники таможни собирают, обобщают, обрабатывают различные данные централизованно, борются с потенциальными рисками и угрозами, а также принимают своевременные превентивные меры.
Вместе с этим в центре будет контролироваться и координироваться деятельность приграничных таможенных постов, в том числе постов в международных аэропортах.
Ситуационный центр имеет возможность контролировать и фильтровать граждан, товары и транспортные средства, движущиеся по системе двойного: зеленого и красного коридора, введенной на приграничных таможенных постах, на основе ранее предоставленной информации.
Кроме того, центр будет осуществлять тесное сотрудничество с другими правоохранительными органами Республики Узбекистан и зарубежных стран.
В центре будет внедрена автоматизированная информационная система «Ситуационный центр».
Система позволит вести специализированную базу данных таможенных органов, анализировать большие объемы информации, описывать и анализировать ситуации в географической информации, удаленный мониторинг таможенных объектов и моделирование возможных ситуаций.