Божхоначилар 212 гр. оғирликдаги тилла тақинчоқларнинг ноқонуний олиб кирилишига чек қўйишди
Давлат божхона хизмати органлари томонидан тилла ва заргарлик буюмларининг божхона чегаралари орқали ноқонуний равишда олиб ўтилишига қарши қаратилган чора-тадбирлар мунтазам давом эттирилмоқда.
Шунга қарамай ҳамон айрим шахслар томонидан заргарлик буюмларини божхона назоратидан яширган ҳолда олиб ўтишга бўлган уринишлар кўзга ташланмоқда.
Тошкент вилояти божхона бошқармаси “Ғишткўприк” чегара божхона постида пиёда равишда кириб келаётган қўшни давлат фуқароси М.М.нинг қўл юклари белгиланган тартибда божхона кўригидан ўтказилди.
Натижада, юклар орасида йўловчи божхона декларациясида ёзиб кўрсатилмаган ва божхона ходимининг оғзаки сўровида маълум қилинмаган бир жуфт сирға ва занжирдан иборат тақинчоқлар тўплами борлиги маълум бўлди.
Оғирлиги тахминан 212 гр.ни ташкил қилувчи мазкур тақинчоқларнинг умумий қиймати 91,6 млн. сўмни ташкил қилар экан.

Таможенники пресекли попытку незаконного перемещения ювелирных украшений весом 212 граммов
Очередной факт подобного правонарушения выявлен на приграничном таможенном посту “Гишткуприк” УГТК по Ташкентской области.
В ходе проведения таможенного контроля, изображения, высвеченные на мониторе рентгеновского оборудования при проверке ручной клади и багажа принадлежавших гражданину соседнего государства, привлекли внимание таможенников.
В результате проведенного досмотра, в сумке гражданина были обнаружены сокрытые от таможенного контроля и не заявленные в пассажирской таможенной декларации комплект золотых ювелирных украшений.
Стоимость украшений общим весом 212 граммов по предварительным подсчетам составила около 92 000 000 сум.