Божхоначилар 103 млн. сўмлик кучли таъсир қилувчи дори воситаларининг ноқонуний айланмасини фош этишди
1606
Божхона органлари томонидан сифати кафолатланмаган, шунингдек кучли таъсир қилувчи дори воситаларининг ноқонуний айланмасига қарши тизимли равишда кураш олиб борилмоқда.
Андижон вилояти божхона бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими ҳодимлари томонидан Миллий гвардия ва ички ишлар идоралари ходимлари билан ҳамкорликда навбатдаги қонун бузилиш ҳолати фош этилди.
Олтинкўл туманида ўтказилган тезкор тадбирда аввалдан кузатувга олинган шахс бошқарувидаги “Lacetti” русумли автотранспорт воситаси тўхтатилиб, белгиланган тартибда кўздан кечирлиганида, унинг салони юкхонасида 19 дона “Тропикамид” номли кучли таъсир қилувчи дори воситалари борлиги аниқланди.
Шу куни тезкор тадбир давом эттирилиб, яна бир фуқаронинг яшаш хонадони ҳам амалдаги тартибларга мувофиқ кўздан кечирилди. Натижада, бу ерда ҳам хорижда ишлаб чиқарилган, аммо сифатини ва божхона расмийлаштирувини тасдиқловчи ҳужжатлари бўлмаган 500 дона “Тропикамид” номли кучли таъсир қилувчи дори воситалари ноқонуний равишда сақланаётганлиги аниқланди.
Тезкор тадбир давомида ашёвий далил тариқасида вақтинча сақловга олинган мазкур дориларнинг умумий қиймати 103 млн. 800 минг сўмни ташкил қилмоқда.

Из незаконного оборота изъято сильнодействующего лекарственного препарата «Тропикамид» на общую сумму около 104 000 000 сум
2057
В частности, в целях выявления и своевременного пресечения незаконного оборота сильнодействующих лекарственных препаратов сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Управления государственного таможенного комитета по Андижанской области на днях было проведено оперативное мероприятие.
В ходе мероприятия проведенного на территории Алтынкульского района Андижанской области, был остановлен и осмотрен в установленном порядке автомобиль марки “Lacetti”, за которым ранее было установлено оперативное наблюдение. В результате произведенных проверок в багажной части автотранспортного средства было обнаружено 19 единиц сильнодействующего лекарственного препарата иностранного производства «Тропикамид».
Оперативное мероприятие было продолжено и в этот же день в установленном порядке был осмотрен дом еще одного из жителей области. В результате в доме были обнаружены незаконно хранящиеся и без наличия соответствующих документов 500 единиц сильнодействующего лекарственного препарата иностранного производства «Тропикамид».
В результате проведенных оперативных мероприятий из незаконного оборота было изъято на временное хранение сильнодействующего лекарственного препарата «Тропикамид» на общую сумму около 104 000 000 сум.