Андижонда экспортёр корхоналарни қўллаб-қувватлашга қаратилган тадбирлар давом этмоқда
“Божхоначи – тадбиркор таянчи!” Андижонда давлат божхона хизмати органлари томонидан ташқи иқтисодий фаолият иштирокчиларини қўллаб-қувватлашга қаратилган чора-тадбирлар айни шу шиор остида амалга оширилмоқда.
Айниқса, дунёда ҳамон пандемия сабабли юзага келган мураккаб вазият  жаҳон иқтисодиётига ўзининг салбий таъсирини ўтказмоқда. Бундай шароитда  республикамизнинг иқтисодий барқарорлигини сақлаб қолиш энг аввало  тадбиркорлик субъектларига амалий кўмак кўрсатишни тақозо этади.
Шу боисдан ҳам Андижон вилояти божхона бошқармаси ходимлари томонидан бевосита ташқи иқтисодий фаолият иштирокчиларининг корхоналарига борган ҳолда, уларнинг иш жараёнлари билан яқиндан танишиш, муаммоларини ўрганиш ва жойида бартараф қилишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Божхона ходимларининг Хўжаобод туманида тўқимачилик маҳсулотларини ишлаб чиқарувчи “Nil Granit” корхонаси фаолияти билан танишув жараёнида ҳам айни шу жиҳатларга эътибор қаратилди.
Таъкидлаш жоизки, 2019-2020 йиллар давомида корхонага  Германия, Италия ва АҚШдан қиймати 7 млн. долларлик энг сўнгги замонавий ва илғор технологиялар келтирилди. Бу жараёнда тадбиркорга божхона тўловларидан кенг имтиёзлар берилди.
Табиийки, бу қўллаб-қувватлаш корхонанинг экспорт салоҳиятида ўз самарасини кўрсатди. 2020 йилда корхонада ишлаб чиқарилган 15 млн. долларлик маҳсулотлар Европа ва МДҲ мамлакатларига экспорт қилинди.
Корхонадаги учрашув давомида божхона ходимлари божхона қонунчилигидаги сўнгги ўзгаришлар ва янгиликларни тадбиркорларга яқиндан етказишди, божхона тартиботларидаги қулайликлар ва соддалаштиришлардан унумли фойдаланишга чақиришди.
Корхона эгалари ҳам маҳсулотлар экспортини янада кенгайтиришга доир таклиф ва мулоҳазаларини билдиришди.

В Андижане продолжается реализация мер по поддержке предприятий-экспортеров
Все мы знаем, что в настоящее время негативное влияние на мировую экономику оказывает сложная ситуация вызванная пандемией коронавируса. В таких обстоятельствах поддержание экономической стабильности республики требует, прежде всего, оказания практической помощи субъектам предпринимательства.
В связи с этим сотрудниками Андижанского областного таможенного управления уделяется особое внимание предприятиям участников внешнеэкономической деятельности, ознакомлению с их рабочими процессами, изучению имеющихся проблем и устранению их на местах.
Не меньшее внимание этим аспектам было уделено во время ознакомления таможенников с деятельностью предприятия «Nil Granit», производителя текстильных изделий в Ходжаабадском районе области.
Стоит отметить, что в 2019-2020 годах компания импортировала из Германии, Италии и США новейшие современные и передовые технологии на 7 миллионов долларов США.  При этом предпринимателю были предоставлены ряд льгот по уплате таможенных платежей.
Естественно, эта поддержка показала свою эффективность в экспортном потенциале предприятия. В 2020 году в Европу и страны СНГ была экспортирована продукция компании на сумму 15 миллионов долларов США.
В ходе встречи на предприятии таможенники ознакомили предпринимателей с последними изменениями и нововведениями в таможенном законодательстве.
Руководители предприятий также высказали свои предложения и идеи по дальнейшему расширению экспорта местной продукции.