“Кобальт”га яширилган 5000 дона чўғланма лампочкалар фош этилди
Мамлакатимизда мавжуд энергия ресурсларидан оқилона фойдаланишга ва энергия ресурсларини тежашга қаратилган чора-тадбирлар натижасида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2015 йил 20 октябрдаги 299-сонли “Энергияни тежайдиган лампалар маҳаллий ишлаб чиқарилишини кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори талабларига биноан 2017 йилнинг 1 январидан бошлаб чўғланма лампа маҳсулотларини реализация қилиш тақиқланган. Шу муносабат билан божхона органлари томонидан чўғланма лампаларнинг божхона чегаралари орқали ноқонуний олиб кирилиши ва хуфиёна айланишига қарши тизимли ишлар йўлга қўйилди.
Жумладан, Фарғона вилояти божхона бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими ходимлари томонидан олдиндан олинган тезкор маълумотларга асосан навбатдаги тезкор тадбир ўтказилди.
Натижада, Фарғона туманининг чегара олди ҳудудидан “Лоғон-Марғилон” йўналишида ҳаракатланаётган фуқаро Р.Э. бошқарувидаги “Кобальт” русумли автотранспорт воситаси Фарғона шаҳри ҳудудида тўхтатилиб, ўрнатилган тартибда кўздан кечирилди.
Натижада, автомашина салони ва юкхонасида хорижда ишлаб чиқарилган ва божхона расмийлаштирувидан ўтганлигини тасдиқловчи ҳужжатлари бўлмаган, умумий қиймати 15,2 миллион сўмлик 5082 дона чўғланма лампочкалар борлиги аниқланди.

Пресечен незаконный оборот более 5000 единиц электрических лампочек
В частности, в результате оперативного мероприятия проведенного сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Управления государственного таможенного комитета по Ферганской области пресечен факт незаконного оборота электрических лампочек.
В частности, на территории Ферганского района области был остановлен и осмотрен в установленном порядке автомобиль марки “Chevrolet Cobalt”, ехавший по направлению Лагар-Маргилан.
В результате произведенного осмотра, в салоне и багажной части автомобиля были обнаружены 5082 единицы электрических лампочек иностранного производства, общей стоимостью 15 200 000 сум, без наличия необходимых товаросоправодительных документов.
Напоминаем, что в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 20 октября 2015 года №299 «О мерах по расширению отечественного производства энергосберегающих ламп» с 1 июля 2016 года выпуск в свободное обращение, а с 1 января 2017 года реализация на территории Республики Узбекистан ламп накаливания мощностью свыше 40 Вт - запрещены.