Транспорт воситасининг эҳтиёт қисмига яширилган заҳри қотил фош этилди
Хусусан, Тошкент шаҳар божхона бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими ходимлари Давлат хавфсизлик хизмати вакиллари билан ҳамкорликда Юнусобод туманида гиёҳвандлик воситаларининг ноқонуний айланмасига қарши тезкор тадбир ўтказишди.
Ўтказилган тезкор тадбир давомида фуқаро Т.У бошқарувидаги “Лада Ларгус” русумли транспорт воситаси ўрнатилган тартибда тўхтатилиб, кўздан кечирилди.
Натижада, транспорт воситасининг юкхонасидаги 1 дона эҳтиёт қисм – “кардан вали” борлиги аниқланди.         Ушбу эҳтиёт қисми ичига эса гиёҳвандлик воситаси жойлангани маълум бўлди.
Шундан сўнг, Чилонзор туманида тезкор тадбир давом эттирилиб, фуқаро Н.М мазкур “кардан вали”ни фуқаро Т.У.дан эҳтиёт қисмини қабул қилиб олиш учун келган вақтида тезкор ходимлар томонидан қўлга олинди.
Мазкур эҳтиёт қисм темир кесиш ускунаси ёрдамида кесилиб, кўздан кечирилганида, унинг ичидан 2 дона цилиндрсимон шаклда скотч билан ўралган, 965,71 грамм оғирликдаги “Опий” гиёҳвандлик воситаси борлиги аниқлади.

Внутри автомобильной запасной части обнаружены спрятанные наркотики
Очередное оперативное мероприятие проведено сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Управления Государственного таможенного комитета по городу Ташкент во взаимодействии с представителями Службы государственной безопасности, в результате которого на территории Юнусабадского района столицы выявлен незаконный ввоз и оборот крупной партии наркотических средств.
В ходе мероприятия, в установленном порядке было остановлено и досмотрено автотранспортное средство марки “LADA Largus”, за рулем которого находился гражданин Т.У.
В результате досмотра, в багажной части автомобиля была обнаружена запасная часть для автомобиля “карданный вал”, в которую по показаниям задержанного было спрятано наркотическое средство.
Затем, оперативное мероприятие было продолжено на Чиланзарском районе столицы, где был задержан гражданин Н.М., которому и должен был передать гражданин Т.У. карданный вал с содержимым.
При вскрытии данной детали с использованием специального инструмента для резки металла, были обанружены 2 замотанных скотчем герметичные упаковки в которых находилось наркотическое средство опий общим весом около 966 граммов.
В настоящее время по выявленному факту преступления таможенными органами проводятся доследственные проверки.