Конвертлардаги синтетик гиёҳвандлик моддалари фош этилди
Божхона хизмати ходимлари томонидан мамлакатимизга халқаро почта ва халқаро курьерлик жўнатмалари орқали ноқонуний йўллар билан кириб келаётган гиёҳвандлик воситаларига нисбатан аёвсиз кураш олиб борилмоқда.
Хусусан, Тошкент шаҳар божхона бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими ходимлари томонидан “Бош почтамт” ташқи иқтисодий фаолият божхона пости ходимлари билан ҳамкорликда Буюк Британия давлатидан Тошкент шаҳрида яшовчи фуқаро номига келган сариқ конвертдаги почта жўнатмаси божхона назоратидан ўтказилганда,унда 56,26 грамм оғирликдаги сариқ рангли кристалсимон модда МДМА(N-метил-3-4-метилендиоксиамфетамен) гиёҳвандлик воситаси борлиги аниқланди.
Навбатдаги ҳолатда эса, мазкур давлатдан яна бир фуқаро номига келган почта жўнатмасидаги сариқ рангли кристалсимон модда 55,46 грамм МДМА (N-метил-3-4-метилендиоксиамфетамен) гиёҳвандлик воситаси эканлиги маълум бўлди.
Ҳозирда мазкур ҳолатлар юзасидан божхона органлари томонидан терговга қадар текширув ҳаракатлари олиб борилмоқда.

Выявлены факты пересылки из Великобритании синтетических наркотических средств
На днях, в результате оперативного мероприятия проведенного сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Управления государственного таможенного комитета по городу Ташкент, во взаимодействии с представителями таможенного поста внешнеэкономической деятельности “Бош почтамт” выявлен и предотвращен факт незаконной пересылки наркотических средств.
В результате проведенного таможенного контроля внутри почтового отправления присланного из Великобритании на имя одного их жителей столицы, было обнаружено желтого цвета кристаллобразное вещество. Экспертиза устоновила, что обнаруженное вещество является синтетическим наркотическим средством под названием МДМА (N-метил-3,4-метилендиоксиамфетамин), общим весом 56,26 гр.
Также, внутри еще одного отправления, прибывшего из того же государства на имя другого жителя столицы, был обнаружен тот-же наркотик МДМА (N-метил-3,4-метилендиоксиамфетамин), весом 55,46 гр.
В настоящее время по выявленным фактам преступлений таможенными органами проводятся доследственные проверки.