Божхонада пресс-тур: Ваколатли иқтисодий операторлар институти ташкил этилганига 2 йил тўлди
Давлат божхона қўмитаси томонидан оммавий ахборот воситалари вакиллари учун “Ваколатли иқтисодий операторлар институти ташкил этилганига 2 йил: натижалар сарҳисоби” мавзусида пресс тур ташкил этилди.
Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ҳамда Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги томонидан имзоланган 2021 йил I чоракда ўтказиладиган матбуот тадбирлари Медиа-режасига мувофиқ ташкил этилган мазкур тадбирда журналистлар ва блогерлар ваколатли иқтисодий оператор мақомини қўлга киритиб, божхона соҳасидаги қулайликлар ва имтиёзлардан самарали фойдаланиб келаётган корхоналарда бўлишди.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 24 ноябрдаги “Божхона маъмуриятчилигини такомиллаштириш ва Ўзбекистон Республикаси давлат божхона хизмати органлари фаолияти самарадорлигини ошириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ-5582-сон Фармонига мувофиқ 2019 йил 1 февралдан бошлаб, инсофли ташқи иқтисодий фаолият иштирокчиларига соддалаштирилган божхона тартиб-таомилларидан фойдаланиш ҳуқуқини тақдим этишни назарда тутувчи халқаро стандартларга мувофиқ ваколатли иқтисодий операторлари институти жорий этилди.
Бугунги кунда республикада ваколатли иқтисодий оператор мақомига эга бўлган 30 дан ортиқ юридик шахс божхона операцияларини амалга оширишда махсус соддалаштиришлардан фойдаланиб келмоқда.
Мазкур институтнинг жорий этилиши божхона тартиб-таомилларининг янада соддалаштирилишига, божхона органлари фаолияти самарадорлигини оширишга, шунингдек, бизнесни ривожлантириш йўлида бюрократик тўсиқларни бартараф этиш ва мамлакатда инвестиция муҳитини яхшилашга хизмат қилмоқда.
Божхона тартиб-таомилларини халқаро стандартлар талабларига мувофиқлаштириш, махсус соддалаштиришлар рўйхатини ҳамда ваколатли иқтисодий операторлар реестрига киритиш учун танлаш мезонларини янада такомиллаштириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан 2020 йил 24 августда “Ваколатли иқтисодий операторлар тўғрисидаги низомни тасдиқлаш ҳақида”ги 500-сон қарор қабул қилинди.
Мазкур Низом ваколатли иқтисодий операторлар фаолиятини ташкил этиш тартибини аниқ белгилаб бериш, ваколатли иқтисодий операторларга тақдим этиладиган махсус соддалаштиришлар рўйхатини соҳага оид халқаро стандартлардан келиб чиққан ҳолда янада кенгайтириш, ваколатли иқтисодий операторлар реестрига киритиш учун танлов мезонларини ва тартиб-таомилларини янада такомиллаштириш, мазкур институтни соҳага оид илғор хорижий тажриба ва халқаро стандартлар талабларига мувофиқлаштириш имконини бермоқда.
Ваколатли иқтисодий оператор мақомини турли тоифадаги юридик шахслар олишлари мумкин. Мазкур қарор қабул қилингунига қадар ваколатли иқтисодий оператор мақомини фақатгина товарлар экспорт ва импортини амалга оширувчи ташқи иқтисодий фаолият қатнашчилари олиш имкониятига эга бўлишган бўлса, эндиликда бу мақомни божхона омбори эгалари, божхона брокерлари ҳамда божхона ташувчилари ҳам олишлари мумкин.
Халқаро тажрибадан келиб чиқиб, ваколатли иқтисодий операторлар учун 3 турдаги (биринчи, иккинчи ва учинчи турдаги) гувоҳномалар жорий этилган.
Ваколатли иқтисодий операторлар реестрига киритиш учун танлаш мезонлари ҳам соддалаштирилди. Жумладан, Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекси 22722-моддаси иккинчи қисми танлаш мезонларидан чиқариб ташланди.
Ваколатли иқтисодий операторлар учун божхона юк декларацияси тақдим этилгунга қадар товарларни чиқариб юбориш бўйича янги махсус соддалаштириш жорий этилди.
Ҳозирда ваколатли иқтисодий операторлар реестри - божхона операцияларини амалга оширишда соддалаштирилган божхона тартиб-таомилларидан фойдаланиш ҳуқуқи берилган ва гувоҳномага эга бўлган юридик шахсларнинг рўйхати Давлат божхона қўмитаси томонидан шакллантирилиб, қўмитанинг расмий веб-сайтига жойлаштириб борилмоқда.
Таъкидлаш жоизки, давлат бошқаруви органлари ва маҳаллий давлат ҳокимияти органлари ваколатли иқтисодий операторлар бўла олмайди.
Пресс тур давомида иштирокчилар қандолат маҳсулотларини ишлаб чиқариш билан шуғулланувчи “East-West Invest” қўшма корхонасида,  пластиқ идишлар ва қадоқлар ишлаб чиқарувчи “Tarleplast” корхонасида ҳамда қоғоз маҳсулотлари, гигиеник салфеткалар ишлаб чиқарувчи “Pull and Paper” корхонасида бўлишди.
Пресс тур давомида корхона вакиллари ваколатли иқтисодий оператор мақомининг афзалликлари хусусида ўз тажрибаларидан келиб чиқиб атрофлича тўхталиб ўтишди.
Энг катта қулайликлардан бири шундаки, ваколатли иқтисодий операторлар божхона тўловларини бўлиб-бўлиб ёки кечиктириб тўлаш имконига эгалар. 2019 йилдан ҳозирга қадар операторлар мазкур имкониятлардан 1600 маротабадан ортиқ фойдаланишган ва натижада 157 млрд. сўмдан зиёд божхона тўловларини бўлиб-бўлиб ёки кечиктириб тўлаш имконига эга бўлишди.
Яна бир қулайлик – ваколатли иқтисодий операторлар ишлаб чиқаришда зарур бўлган хом ашё ва товарларни божхона омборига туширмасдан туриб, ўз омборларига тўғридан тўғри тушириш имкониятига эга бўлишмоқда. Ҳозирга қадар операторлар мазкур имкониятдан 7 минг маротабадан зиёд фойдаланишди.
Ваколатли иқтисодий операторлар сонининг ортиши республикамизда қонунга итоаткор ва ҳалол тадбиркорларни рағбатлантириб, уларнинг сафи кенгайишига, пировардида мамлакатимизнинг иқтисодий ривожланишига хизмат қилади.

Пресс-тур на таможне: 2 года со дня создания Института уполномоченных экономических операторов: подведение итогов
14679
На мероприятии, организованном в соответствии с Медиа-планом на первый квартал 2021 года, подписанным Премьер-министром Республики Узбекистан и Агентством информации и массовых коммуникаций, журналисты и блогеры посетили предприятия, получившие статус уполномоченного экономического оператора и эффективно использующие удобства и льготы в сфере таможенного дела.
Следует отметить, что в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 24 ноября 2018 года №УП-5582 «О дополнительных мерах по совершенствованию таможенного администрирования и повышению эффективности деятельности органов Государственной таможенной службы Республики Узбекистан», «с 1 февраля 2019 года в соответствии с международными стандартами введен институт уполномоченных экономических операторов, который предусматривает предоставление права добросовестным участникам внешнеэкономической деятельности, отвечающим требованиям, определяемым Кабинетом Министров Республики Узбекистан, пользоваться упрощенными таможенными процедурами.
На сегодняшний день более 30 юридических лиц, имеющих статус уполномоченного экономического оператора в стране, пользуются упрощенными таможенными процедурами.
Внедрение института служит дальнейшему совершенствованию таможенного администрирования и упрощению таможенных процедур, повышению эффективности деятельности таможенных органов, устранению бюрократических преград на пути развития бизнеса и улучшению инвестиционного климата в стране.
В целях приведения таможенных процедур в соответствие с международными стандартами, дальнейшего совершенствования перечня специальных упрощений и критериев отбора для включения в реестр уполномоченных экономических операторов Кабинет Министров Республики Узбекистан 24 августа 2020 года   приняло Постановление от №500 “Об утверждении положения об уполномоченных экономических операторах”.
Настоящее Постановление четко определяет порядок организации деятельности уполномоченных экономических операторов, дополнительно расширяет перечень специальных упрощений, предоставляемых уполномоченным экономическим операторам в соответствии с международными стандартами, дополнительно совершенствует критерии отбора и процедуры для включения в реестр уполномоченных экономических операторов что позволяет институту адаптироваться к требованиям передовой международной практики и международных стандартов в данной области.
Статус уполномоченного экономического оператора могут получить разные категории юридических лиц. До принятия настоящего Постановления статус уполномоченного экономического оператора был доступен только участникам внешнеэкономической деятельности, осуществляющим экспорт и импорт товаров, теперь же этот статус могут получить также и владельцы таможенных складов, таможенные брокеры и таможенные перевозчики.
Основываясь на международном опыте, для уполномоченных экономических операторов введено 3 вида сертификатов (первый, второй и третий).
Также были упрощены критерии отбора для включения в реестр уполномоченных экономических операторов. В частности, из критериев отбора была исключена часть вторая статьи 22722 Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан.
Для уполномоченных экономических операторов введено новое специальное упрощение по выпуску товаров до подачи грузовой таможенной декларации.
В настоящее время реестр уполномоченных экономических операторов - перечень юридических лиц, которые имеют право использовать упрощенные таможенные процедуры при проведении таможенных операций и имеющих специальный сертификат, формируется Государственным таможенным комитетом и размещается на официальном веб-сайте комитета.
Следует отметить, что органы государственного управления и органы местного публичного управления не могут быть уполномоченными экономическими операторами.
Сначала участники пресс-тура посетили совместное предприятие “East-West Invest” по производству кондитерских изделий. На сегодняшний день на предприятии трудятся около 180 сотрудников.
Следующим пунктом назначения участников пресс-тура стало предприятие  “Tarleplast”, производитель пластиковой тары и упаковки. На сегодняшний день на предприятии трудятся около 200 сотрудников.
Последним пунктом назначения участников пресс-тура стало ООО “Pull and Paper” в Сергелийском районе, которое производит бумажные изделия хозяйственно-бытового и санитарно-гигиенического назначения. На данном производстве на сегодняшний день трудятся более 100 сотрудников.
В ходе пресс-тура представители компаний подробно рассказали о преимуществах статуса уполномоченного экономического оператора, исходя из своего опыта.
Одним из самых больших преимуществ является то, что утверждено положение об уполномоченных экономических операторах, предусматривающего порядок предоставления статуса уполномоченного экономического оператора, а также виды упрощенных таможенных процедур, рассрочки и отсрочки таможенных платежей, которыми они могут пользоваться. С 2019 года по сегодняшний день операторы воспользовались этими возможностями более 1600 раз, произведя оплату таможенных платежей в размере 157 миллиардов сумов в рассрочку или отсрочку.
Еще одно удобство заключается в том, что уполномоченные экономические операторы смогут выгружать товары прямо на свои склады, не разгружая товары на таможенном складе. По сегодняшний день операторы воспользовались этой возможность более 7000 раз.
Увеличение числа уполномоченных экономических операторов в стране будет стимулировать законопослушных и честных предпринимателей, расширять их ряды и в конечном итоге, служить экономическому развитию нашего государства.
В ходе пресс-тура журналисты получили ответы на все интересующие их вопросы в области таможенного дела.