Доллар, тарихий тангалар ва алкоголли ичимликлар... Божхоначилар пойтахт аэропортида яна нималарни тўхтатиб қолишди?
2604
“Тошкент-Аэро” ихтисослаштирилган божхона комплекси ходимлари томонидан пойтахтимиз аэропортида бир қатор божхона қоидабузарликлари фош қилинди.
Жумладан, Бокуга парвози олдидан фуқар Т.У.нинг безовталаниши бежиз эмас экан. Шахсий кўрикдан ўтказилганда ушбу шахс оёғидаги пайпоғи ичига 1280 АҚШ долларини яширганча олиб чиқиб кетмоқчи бўлганлиги аниқланди.
«Нью Йорк -Тошкент» рейси бўйича парвозини якунлаган фуқаро Д.Х.эса божсиз олиб кириш меъёрларига зид равишда, рухсат этилган 2 литр ҳажмда эмас, балки қиймати 2,4 млн. сўмдан ортиқ 7,25 литр ҳажмдаги 7 шиша алкоголли ичимликларни олиб кираётган пайтида тўхтатиб қолинди.
Шунингдек, Ислом Каримов номидаги Тошкент халқаро аэропорти божхоначилари “Тошкент-Остона” рейси йўловчилари орасидаги нумизматика “ишқибози”ни “кашф” қилишди.
Фуқаро О.А. божхона назоратидан ўтиши вақтида унга тегишли бўлган сумкаси божхона кўригидан ўтказилганда, унинг ичида божхона назоратига тақдим этилмаган ва божхона ходимининг оғзаки сўровида айтилмаган, олиб чиқилиши тақиқланган, жами 25 дона тарихий аҳамият касб этувчи тангалар борлиги аниқланди.

Доллары, исторические монеты и алкогольные напитки… Вывоз каких еще товаров пресекли таможенники аэропорта?
2659
Сотрудниками специализированного таможенного комплекса «Ташкент-АЭРО» была пресечена попытка незаконного вывоза из Узбекистана крупной суммы в иностранной валюте.
Доллары, исторические монеты  и алкогольные напитки… Вывоз каких еще товаров пресекли таможенники аэропорта?
У гражданина Т.У., летевшего рейсом "Ташкент-Баку", после прохождения таможенного контроля было обнаружено 1280 долларов США. Его действия вызвали подозрения у сотрудников таможни, поэтому для проведения личного досмотра ему предложили пройти в комнату контроля.
В результате проверки в носках гражданина были обнаружены спрятанные незадекларированные купюры.
У гражданина Д.Х. завершившего полёт по рейсу «Нью-Йорк-Ташкент», не смотря на существующие нормы по беспошлинному ввозу алкогольных напитков, во время таможенного досмотра было обнаружено  7 бутылок алкогольных напитков общим объемом более семи литров вместо положенных двух, на общую сумму более 2,4 миллионов сумов.
А также, сотрудники таможни столичного аэропорта имени Ислама Каримова, обнаружили среди пассажиров рейса «Ташкент-Астана» любителя нумизматики.
Сотрудники таможни в ходе проведения таможенного контроля обнаружили запрещенные к вывозу 25 старинных монет. Товар пытался вывезти некий гражданин О.А. в своём багаже. Мужчина заявил, что не перемещает товары, подлежащие таможенному декларированию, однако рентгеновская установка показала обратное.