“Насос” операцияси фош бўлди
Божхона органлари томонидан товарларнинг ташқи иқтисодий фаолият товар номенклатура кодларини нотўғри таснифлаш орқали божхона тўловларидан қочишга уринишлар мунтазам фош этиб борилмоқда.
Хусусан, Тошкент шаҳар божхона бошқармаси “Арк-булоқ” ташқи иқтисодий фаолият божхона постида Туркия давлатидан келтирилган 12 дона “насос” товарлари божхона кўригидан ўтказилганда, божхона юк декларациясига мувофиқ қиймати 1 млрд. 20 млн. сўмлик  мазкур товарларнинг ТИФ ТН кодлари нотўғри таснифланганлиги аниқланди.
Натижада, 200 млн. 880 минг. сўмлик божхона тўловларининг давлат бюджетига ундирилмай қолишининг олди олинди.

Выявлена попытка уклонения от уплаты таможенных платежей
Сотрудниками таможенных органов регулярно выявляются факты попыток уклонения от уплаты таможенных платежей путем неверной классификации товаров по коду ТН ВЭД.
На днях сотрудниками таможенного поста ВЭД «Арк-булак», Управления государственного таможенного комитета по городу Ташкент, при таможенном досмотре прибывших из Турции грузов в виде 12 единиц насосов выяснилось, что коды данных товаров по ТН ВЭД были классифицированы неверно.
Согласно грузовой таможенной декларации, общая стоимость насосов составляла 1 миллиард 20 миллионов сум.
В результате, своевременно предотвращена попытка уклонения от уплаты таможенных платежей в государственный бюджет в размере 200 880 000 сум.