29 минг АҚШ долларини яширинча олиб чиқишга бўлган уриниш фош бўлди
Нақд хорижий валюталарни юртимиздан ноқонуний олиб чиқилишига қарши божхона органлари томонидан тизимли тарзда кураш олиб борилмоқда.
29 минг АҚШ долларини яширинча олиб чиқишга бўлган уриниш  фош бўлди
Хусусан, Тошкент вилояти божхона бошқармаси ходимлари томонидан Республикамиз божхона чегаралари орқали нақд хорижий валюталарнинг ноқонуний олиб ўтилишига доир навбатдаги ҳолат ўз вақтида фош қилинди.
Тошкент вилояти божхона бошқармаси “Навоий” чегара божхона пости орқали қўшни давлатга ўтиш учун кириб келган фуқаро Қ.И. бошқарувидаги “Volvo” русумли автотранспорт воситаси ўрнатилган тартибда божхона кўригидан ўтказилди.
Текширув давомида автомашинанинг кабина қисмидаги овоз мосламалари орқасида йўловчи божхона декларациясида ёзиб кўрсатилмаган ва оғзаки сўровда маълум қилинмаган 29 минг АҚШ доллари қийматидаги нақд хорижий валюталар борлиги аниқланди.

Выявлена попытка незаконного вывоза наличной иностранной валюты в размере 29 000 долларов США
На днях, сотрудниками таможенного управления по Ташкентской области выявлена и пресечена попытка незаконного вывоза наличной иностранной валюты через приграничный таможенный пост «Навоий».
В частности, в установленном порядке был проведен таможенный контроль в отношении выезжающего в соседнее государство автотранспортного средства марки “Volvo”, за рулем которого находился гражданин К.И.
В ходе осмотра, в кабине автотранспортного средства за звуковыми приборами были обнаружены не заявленные в пассажирской таможенной декларации и при устном опросе таможенникам наличная иностранная валюта в количестве 29 000 долларов США.
Справочно: Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 10 августа 2020 года №472  внесены изменения и дополнения в Постановление от 30 января 2018 года №66 и обновлены «Правила ввоза и вывоза наличной валюты Республики Узбекистан и наличной иностранной валюты физическими лицами через таможенную границу Республики Узбекистан». В соответствии с настоящими Правилами установлены следующие дополнения и изменения: