Божхоначилар салкам 5 кг оғирликдаги заҳри қотилнинг савдосига чек қўйишди
Божхона органлари томонидан йирик миқдордаги гиёҳвандлик воситаларини ноқонуний айланувига қарши кескин кураш олиб борилмоқда.
Бу борада Давлат божхона қўмитасининг Тошкент шаҳар божхона бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими ходимлари томонидан Давлат хавфсизлик хизмати ходимлари билан ҳамкорликда тезкор тадбир ўтказилди.
Тезкор тадбир давомида олдиндан тезкор кузатувга олинган фуқаролар Д.Т. ҳамда И.О. “Нексия” русумли транспорт воситасидан тушиб, кўп қаватли уйларнинг бири томон ҳаракатланиб кетаётган вақтида тўхтатилиб, кўздан кечирилганида, уларнинг ёнидаги қора рангли полиэтилен пакет ичида 2 дона скотч ўрамларда 1 кг 975 грамм “гашиш” гиёҳвандлик воситаси борлиги аниқланди.
Шундан сўнг, тезкор тадбир давом эттирилиб, яна бир фуқаро С.К. бошқарувидаги “Нексия” русумли транспорт воситаси белгиланган тартибда кўздан кечирилганида, мазкур транспорт воситасида ҳаракатланиб келган фуқаро Х.М.га тегишли  оғирлиги 2 кг 962,28 грамм “гашиш” гиёҳвандлик воситаси борлиги аниқланди.
Олиб борилган тезкор тадбир давомида жами 4 кг 937,28 грамм “гашиш” гиёҳвандлик воситасининг ноқонуний савдоси олди олинди.

Из незаконного оборота изъято наркотическое средство «гашиш» общим весом около 5 килограмм
Очередное оперативное мероприятие проведено сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Управления Государственного таможенного комитета по городу Ташкент во взаимодействии с представителями Службы государственной безопасности в результате которого выявлен незаконный ввоз и оборот крупной партии наркотических средств.
В ходе мероприятия проведенного в Мирзо-Улугбекском районе столицы, в результате обыска двух граждан за которыми было установлено наблюдение, было обнаружено два замотанных скотчем свертка.
При вскрытии данных свертков в них было обнаружено наркотическое средство гашиш общим весом более 2 килограмм. Далее был задержан и их преступный сообщник, гражданин соседнего государства, который и доставлял им наркотические средства.
В ходе очередного оперативного мероприятия проведенного в этот же день был остановлен и осмотрен автомобиль марки Нексия-2, ранее за которым было установлено наблюдение.
В результате проведенного осмотра, под передним пассажирским сиденьем автомобиля было обнаружено 3 замотанных скотчем свертка. При вскрытии данных свертков в них было обнаружено наркотическое средство гашиш общим весом чуть менее 3 килограмм.
Таким образом, в качестве вещественных доказательств из незаконного оборота было изъято наркотическое средство «гашиш» общим весом около 5 килограмм (4 кг 937,28 гр.).