1,4 млрд. сўмлик товарлар ҳужжатлардан “тушиб” қолди
Божхона органлари томонидан божхона тўловларини тўлашдан бўйин товлаш мақсадида турли найранглар орқали товар-моддий бойликларни мамлакатимимизга олиб кирилишини олдини олиш мақсадида қаратилган тизимли чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Хусусан, Тошкент шаҳри божхона бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими ходимлари “Тошкент-товар” ҳамда “Чуқурсой техник-идора” божхона пости ходимлари билан ҳамкорликда Наманган вилоятида фаолият юритувчи жамият номига хориждан келтирилган юк контейнерини кўздан кечиришди.
Натижада, контейнерларда ҳужжатларда кўрсатилмаган, умумий қиймати 593. млн сўмлик 7 турдаги дори воситалари, тиббиёт буюмлари ҳамда хўжалик моллари борлиги аниқланди.
Навбатдаги ҳолатда эса “Чуқурсой” ташқи иқтисодий фаолият божхона постида “қизил “йўлакка йўналтирилган товарлар тегишли ҳужжатлар асосида божхона кўригидан ўтказилганда, божхона юк декларациясида кўрсатилмаган  2  турдаги умумий қиймати 710 млн. сўмлик хўжалик товарлари борлиги аниқланди.
Яна бир ҳолатда эса, “Чуқурсой техник идора” темир йўл чегара божхона пости ходимлари томонидан Андижон вилоятида фаолият юритувчи жамият номига келтирилган юк контейнери божхона кўригидан ўтказилганда, йўл юк кузатув ҳужжатларида кўрсатилмаган дастлабки ҳисоб-китобларга кўра 61 млн. сўмлик турли товарлар борлиги аниқланди.

Выявлены не заявленные в документах товары на 1,4 миллиарда сум
В частности, сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Управления Государственного таможенного комитета по городу Ташкент во взаимодействии с сотрудниками таможенных постов «Ташкент товарная» и «Чукурсай техническая контора» был произведен в установленном порядке таможенный контроль в отношении грузового контейнера, прибывшего на имя одного из обществ с ограниченной ответственностью Наманганской области.
В результате произведенного таможенного контроля в контейнерах среди груза были обнаружены не заявленные в товаросопроводительных документах лекарственные препараты 7 наименований и другие медицинские товары,  а также хозяйственные товары на общую сумму 593 000 000 сум.
В выявленном на таможенном посту внешнеэкономической деятельности “Чукурсай” случае, в результате проведенного на основании соответствующих документов таможенного контроля товаров, направленных в красный коридор в Системе управления рисками, были обнаружены не заявленные в грузовой таможенной декларации хозяйственные товары 2 видов на оющую сумму 710 000 000 сум.
Очередной факт нарушения таможенного законодательства был выявлен сотрудниками железнодорожного приграничного таможенного поста “Чукурсай техническая контора”. В ходе проведения в установленном порядке таможенного осмотра грузового контейнера, прибывшего на имя одного из обществ с ограниченной ответственностью Андижанской области, были обнаружены не заявленные в товаросоправодительных документах различные товары на 61 000 000 сум.
В настоящее время по всем выявленным фактам правонарушений ведутся таможенные проверки и следственные действия.