4 миллиард сўмлик товарларни ноқонуний олиб кириш учун божхона ходимига 9400 АҚШ доллар пора беришга уринган шахс қўлга олинди
2903
Божхона органларида коррупцияга қарши курашиш ҳамда ушбу иллатга нисбатан муросасиз муҳитни шакллантириш борасида амалга оширилаётган чора-тадбирлар ўз самарасини бермоқда.
4 миллиард сўмлик товарларни ноқонуний олиб кириш учун  божхона ходимига 9400 АҚШ доллар пора беришга уринган шахс қўлга олинди
Давлат божхона қўмитаси Коррупцияга қарши курашиш ва ўз хавфсизлик бошқармаси ҳамда Тошкент шаҳар ва Фарғона вилояти божхона бошқармалари томонидан Давлат хавфсизлик хизмати ходимлари билан ҳамкорликда ўтказилган кўп босқичли тезкор тадбир давомида, давлат бюджетига ундирилиши лозим бўлган божхона тўловларини тўламаслик мақсадида божхона ходимига пора беришга уринган шахснинг кирдикорлари фош этилди.
Ушбу шахс томонидан муқаддам республикамизга 1 та контейнерда товар-моддий бойликлар олиб кирилганида, маълумотлар ва юклар ўртасидаги тафовутлар сабаб, контейнер Фарғона вилоятидаги манзил божхона постига  қадар божхона кузатуви остида етказилади, белгиланган тартибда божхона кўриги ўтказилади ва бу жараёнда 800 млн. сўмлик товарлар йўл-юк кузатув ҳужжатларида кўрсатилмагани фош бўлади ҳамда белгиланган тартибда божхона тўловлари ундирилади.
Божхона назоратининг бу каби шакллари табиийки, тадбиркорнинг божхона ходимлари кўзини шамғалат қилиш имконини бермасди. Шу боис кейинги гал юкларни олиб киришда ушбу шахс божхона тўловларидан қочишга уриниб, божхона ходимларини йўлдан оғдириш режасини тузади.
2020 йилнинг декабрь ойида божхона ходимларидан бирининг телефон рақамларини топиб қўнғироқ қилади ва учрашиб гаплашиб олишни таклиф қилади.
Ўзаро учрашишганида эса ушбу шахс тез кунларда унга тегишли контейнерлар хориждан етиб келишини ва мазкур контейнерларни божхона постига ўрнатилган инспекцион кўрик мажмуаси орқали сканердан ўтказмасликни ҳамда “Хавфни бошқариш тизими”да хавф гуруҳига киритмасликни сўрайди. Акс ҳолда ушбу контейнерлар божхона кўригидан ўтказилиши мумкин эди. Шу сабабли, нотаниш шахс божхона ходимига пора таклиф қилади.
Аммо, ўз ишига виждонан ёндошган божхона ходими касбига садоқат  намунасини кўрсатиб, белгиланган тартибга мувофиқ зудлик билан бу ҳақида ўз раҳбариятини хабардор қилади. Шундан сўнг, пора таклиф қилган шахснинг жиноий ҳаракатларини фош қилишга қаратилган режа-топшириқ ишлаб чиқилади.
2021 йил январь ойининг бошларида “тадбиркор” божхона ходимига жами 9400 АҚШ доллари ва 1 дона қимматбаҳо қўл соатини пора тариқасида беради. Тезкор тадбир айнан шу ерга келганида тугатилиши мумкин эди, аммо бу вақтда контейнерлар ҳали Ўзбекистон Республикаси ҳудудига кириб келмагани боис тезкор тадбирнинг иккинчи босқичига старт берилади.
2021 йилнинг 14-15 январь кунлари кутилган 3 та контейнер “Чуқурсой техник идора” чегара-божхона пости орқали республикамизга кириб келади ва белгиланган тартибдa инспекцион кўрик мажмуаси орқали кўздан кечирилади.
Табиийки, контейнердаги юклар билан уларга тегишли ҳужжатлар ўртасида тафовутлар аниқланади ҳамда чуқурлаштирилган божхона кўригидан ўтказиш белгиланади.
Юкларни божхонада расмийлаштириш учун юк эгаларининг хоҳишига биноан контейнерлар Фарғона вилоятидаги “Қўқон” ташқи иқтисодий фаолият божхона постига йўналтирилади. Ушбу постга етгунга қадар контейнерлар божхона пломбалари билан муҳрланган ҳолатда бўлади ва уларни йўл давомида очиш мумкин эмас.
Лекин, контейнерлар Данғара туманидаги қишлоқлардан бирига келтирилгач, кўздан пана жойда улардаги пломбаларга шикаст етказилмаган ҳолатда очилади ҳамда контейнердаги қиймати баланд бўлган товарлар – велосипедлар ва уларнинг эҳтиёт қисмларини қиймати паст бўлган бошқа товарларга алмаштиришаётган вақтда тезкор ходимлар томонидан фош қилинади.
Шунингдек, бу ерда контейнернинг темир асосларини кесиб очишда фойдаланилган мосламалар, бунда қирилган ва ранги кўчган қисмларни бўяш учун бўёқ ва бошқа ашёвий далиллар ҳам олинди.
Шундай қилиб, воқеа жойида тезкор ходимлар томонидан қиймати 4 млрд. 160 млн. сўмлик 2200 дона болалар, 800 дона катталар, 327 дона турли ўлчамдаги велосипед товарлари, велосипед эҳтиёт қисмлари ва бошқа товарлар, шунингдек, пора тариқасида тақдим қилинган 9400 АҚШ доллари ва 1 дона қўл соати ҳолатга аниқлик киритилгунга қадар ҳуқуқбузарлик ашёси сифатида вақтинча сақловга олинди.
Ҳозирда мазкур ҳолат юзасидан божхона органлари томонидан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари давом эттирилмоқда.

Задержан мужчина при попытке дачи взятки сотруднику таможни в количестве 9400 долларов США законтрабанду товарно-материальных ценностей на 4 миллиарда сум
2043
Меры, принимаемые по противодействию коррупции в таможенных органах и формированию непримиримого отношения к проявлениям коррупции приносят свои результаты.
В результате многоэтапного оперативного мероприятия проведенного на территории Дангаринского района Ферганской области, сотрудниками Управления по борьбе с коррупцией и собственной безопасности Государственного таможенного комитета, управлениями государственного таможенного комитета по городу Ташкент и Ферганской области во взаимодействии с представителями Службы государственной безопасности  выявлено лицо, пытавшееся подкупить сотрудника таможни с целью неуплаты таможенных платежей в государственный бюджет.
Ранее при ввозе данным лицом товаров в железнодорожном контейнере, из-за расхождений с данными сопроводительных документов, контейнер был доставлен до адресного таможенного поста в Ферганской области под таможенным сопровождением где был осуществлен в установленном порядке таможенный контроль. В результате которого выяснилось, что товары на 800 миллионов сум в товаросоправодительеных документах заявлены не были и в конечном итоге в государственный бюджет были взысканы уставноленныетаможенные платежи.
Подобные формы таможенного контроля, конечно, не позволяли предпринимателю как-то избежать уплаты установленных платежей, поэтому в этот раз он решает уклониться от уплаты таможенных платежей путем разработки плана, по попытке подкупа сотрудника таможни.
В декабре 2020 года предприниматель находит номер телефона одного из сотрудников таможни и предлагает ему встретиться.
В ходе встречи предприниматель сообщает что в кратчайшие сроки из-за рубежа на его имя прибудут контейнеры с товарами и просит сотрудника таможни поспособствовать тому, чтобы не сканировать прибывшие контейнеры через установленный на таможенном посту инспекционно-досмотровый комплекс и не включать их в группу риска в «Системе управления рисками».
Однако, сотрудник таможни, добросовестно подходящий к своей работе, показав пример преданности своей профессии незамедлительно и в установленном порядке поставил в известность о случившемся свое начальство. После этого составляется план-задание по раскрытию преступной деятельности лица, предложившего взятку.
В начале января 2021 года предприниматель дает таможеннику в качестве взятки 9400 долларов США и одни дорогие наручные часы.  Оперативное мероприятие могло быть завершено именно в этот момент, но поскольку на тот момент контейнеры еще не вошли на территорию Республики Узбекистан, дан был старт второму этапу операции.
Ожидаемые 3 контейнера войдут в страну 14-15 января 2021 года через приграничный таможенный пост «Чукурсай техническая контора» где они в установленном порядке подлежали таможенному контролю через инспекционно-досмотровый комплекс.
Естественно, выявляются расхождения между грузом в контейнере и документами, относящимися к товарам, и назначается углубленный таможенный досмотр.
Контейнеры с товарами, для осуществления таможенного оформления по требованию грузовладельцев перенаправляются на таможенный пост внешнеэкономической деятельности “Каканд” Ферганской области. Общеизвестно, что открывать пломбу опломбированных контейнеров до прибытия в место назначения запрещено.
Но в данном случае, по прибытии контейнеров в безопасное место одного из сел Дангаринского района, правонарушители аккуратно вскрывают пломбы и задерживаются в момент подмены товаров с высокой стоимостью на товары со стоимостью более низкой.
Также на месте преступления были обнаружены такие вещественные доказательства, как устройства, используемые для вскрытия стальных оснований контейнера, а также краска для покраски поцарапанных при вскрытии деталей.
Таким образом, в качестве вещественных доказательств с места происшествия на временное хранение были изъяты такие товары, как 2200 единиц детских и 800 единиц взрослых велосипедов, 327 единиц различных велосипедных товаров, детали для велосипедов и другие товарына общую сумму 4 миллиарда 160 миллионов сум, а также деньги в количестве 9400 долларов США и наручные часы переданные в качестве взятки.
В настоящее время по выявленному факту нарушения таможенного законодательства возбуждено уголовное дело и ведутся следственные действия.