4 миллиард сўмлик товарларни ноқонуний олиб кириш учун божхона ходимига 9400 АҚШ доллар пора беришга уринган шахс қўлга олинди
2903
Божхона органларида коррупцияга қарши курашиш ҳамда ушбу иллатга нисбатан муросасиз муҳитни шакллантириш борасида амалга оширилаётган чора-тадбирлар ўз самарасини бермоқда.
4 миллиард сўмлик товарларни ноқонуний олиб кириш учун  божхона ходимига 9400 АҚШ доллар пора беришга уринган шахс қўлга олинди
Давлат божхона қўмитаси Коррупцияга қарши курашиш ва ўз хавфсизлик бошқармаси ҳамда Тошкент шаҳар ва Фарғона вилояти божхона бошқармалари томонидан Давлат хавфсизлик хизмати ходимлари билан ҳамкорликда ўтказилган кўп босқичли тезкор тадбир давомида, давлат бюджетига ундирилиши лозим бўлган божхона тўловларини тўламаслик мақсадида божхона ходимига пора беришга уринган шахснинг кирдикорлари фош этилди.
Ушбу шахс томонидан муқаддам республикамизга 1 та контейнерда товар-моддий бойликлар олиб кирилганида, маълумотлар ва юклар ўртасидаги тафовутлар сабаб, контейнер Фарғона вилоятидаги манзил божхона постига  қадар божхона кузатуви остида етказилади, белгиланган тартибда божхона кўриги ўтказилади ва бу жараёнда 800 млн. сўмлик товарлар йўл-юк кузатув ҳужжатларида кўрсатилмагани фош бўлади ҳамда белгиланган тартибда божхона тўловлари ундирилади.
Божхона назоратининг бу каби шакллари табиийки, тадбиркорнинг божхона ходимлари кўзини шамғалат қилиш имконини бермасди. Шу боис кейинги гал юкларни олиб киришда ушбу шахс божхона тўловларидан қочишга уриниб, божхона ходимларини йўлдан оғдириш режасини тузади.
2020 йилнинг декабрь ойида божхона ходимларидан бирининг телефон рақамларини топиб қўнғироқ қилади ва учрашиб гаплашиб олишни таклиф қилади.
Ўзаро учрашишганида эса ушбу шахс тез кунларда унга тегишли контейнерлар хориждан етиб келишини ва мазкур контейнерларни божхона постига ўрнатилган инспекцион кўрик мажмуаси орқали сканердан ўтказмасликни ҳамда “Хавфни бошқариш тизими”да хавф гуруҳига киритмасликни сўрайди. Акс ҳолда ушбу контейнерлар божхона кўригидан ўтказилиши мумкин эди. Шу сабабли, нотаниш шахс божхона ходимига пора таклиф қилади.
Аммо, ўз ишига виждонан ёндошган божхона ходими касбига садоқат  намунасини кўрсатиб, белгиланган тартибга мувофиқ зудлик билан бу ҳақида ўз раҳбариятини хабардор қилади. Шундан сўнг, пора таклиф қилган шахснинг жиноий ҳаракатларини фош қилишга қаратилган режа-топшириқ ишлаб чиқилади.
2021 йил январь ойининг бошларида “тадбиркор” божхона ходимига жами 9400 АҚШ доллари ва 1 дона қимматбаҳо қўл соатини пора тариқасида беради. Тезкор тадбир айнан шу ерга келганида тугатилиши мумкин эди, аммо бу вақтда контейнерлар ҳали Ўзбекистон Республикаси ҳудудига кириб келмагани боис тезкор тадбирнинг иккинчи босқичига старт берилади.
2021 йилнинг 14-15 январь кунлари кутилган 3 та контейнер “Чуқурсой техник идора” чегара-божхона пости орқали республикамизга кириб келади ва белгиланган тартибдa инспекцион кўрик мажмуаси орқали кўздан кечирилади.
Табиийки, контейнердаги юклар билан уларга тегишли ҳужжатлар ўртасида тафовутлар аниқланади ҳамда чуқурлаштирилган божхона кўригидан ўтказиш белгиланади.
Юкларни божхонада расмийлаштириш учун юк эгаларининг хоҳишига биноан контейнерлар Фарғона вилоятидаги “Қўқон” ташқи иқтисодий фаолият божхона постига йўналтирилади. Ушбу постга етгунга қадар контейнерлар божхона пломбалари билан муҳрланган ҳолатда бўлади ва уларни йўл давомида очиш мумкин эмас.
Лекин, контейнерлар Данғара туманидаги қишлоқлардан бирига келтирилгач, кўздан пана жойда улардаги пломбаларга шикаст етказилмаган ҳолатда очилади ҳамда контейнердаги қиймати баланд бўлган товарлар – велосипедлар ва уларнинг эҳтиёт қисмларини қиймати паст бўлган бошқа товарларга алмаштиришаётган вақтда тезкор ходимлар томонидан фош қилинади.
Шунингдек, бу ерда контейнернинг темир асосларини кесиб очишда фойдаланилган мосламалар, бунда қирилган ва ранги кўчган қисмларни бўяш учун бўёқ ва бошқа ашёвий далиллар ҳам олинди.
Шундай қилиб, воқеа жойида тезкор ходимлар томонидан қиймати 4 млрд. 160 млн. сўмлик 2200 дона болалар, 800 дона катталар, 327 дона турли ўлчамдаги велосипед товарлари, велосипед эҳтиёт қисмлари ва бошқа товарлар, шунингдек, пора тариқасида тақдим қилинган 9400 АҚШ доллари ва 1 дона қўл соати ҳолатга аниқлик киритилгунга қадар ҳуқуқбузарлик ашёси сифатида вақтинча сақловга олинди.
Ҳозирда мазкур ҳолат юзасидан божхона органлари томонидан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари давом эттирилмоқда.

A man was arrested for trying to bribe a customs officer with $ 9,400 for smuggling goods worth 4 billion soums.
1221
The measures taken to combat corruption in the customs authorities and to create an atmosphere of intolerance towards this scourge are bearing fruit.
During a multi-stage operation conducted by the State Customs Committee's Anti-Corruption and Security department and Tashkent city and Fergana regional customs administrations in cooperation with the State Security Service, the suspects were found guilty of trying to bribe a customs officer in order to avoid paying customs duties.
When this person previously imported goods into the country in 1 container, due to discrepancies between the data and cargo, the container was delivered to the customs post in Fergana region under customs control, customs inspection was carried out in the prescribed manner and it was revealed that there were goods not specified in the travel documents for 800 mln. UZS and customs duties were levied in prescribed manner.
Such forms of customs control, of course, did not allow the entrepreneur to blindfold the customs officers. Therefore, the next time when importing, this person plans to evade customs duties and make a plan to mislead the customs officers.
In December 2020, he finds the phone numbers of one of the customs officers, calls him and offers to meet and talk.
During the meeting, the person asks not to scan containers belonging to him which were going to arrive from abroad soon by the inspection complex installed at the customs post and not to include them in the risk group in the "Risk Management System". Otherwise, these containers might be subject to customs inspection. Therefore, a stranger offers a bribe to a customs officer.
However, a customs officer who had a conscientious approach to his work showed an example of devotion to his profession and immediately notified his superiors in accordance with the established procedure. After that, a plan was developed to expose the criminal activities of the person offering the bribe.
In early January 2021, the "entrepreneur" bribed a customs officer for a total of $9,400 and one expensive watch. The operation could have been completed here, but as the containers have not yet entered the territory of the Republic of Uzbekistan it was decided to start the second phase of the operation.
On January 14-15, 2021, the expected containers entered the country through the border customs post "Chuqursoy texnik idora" and have been inspected in the prescribed manner through the inspection complex.
Naturally, discrepancies were identified between the cargo in the container and the documents related to them, and an in-depth customs inspection was scheduled.
At the request of cargo owners, containers for customs clearance was sent to the customs post of foreign economic activity "Kokand" in Fergana region. The containers were sealed with special customs seals and could not be opened along the way.
However, when the containers are brought to one of the villages in Dangara district, they were opened in a safe place without damaging the seals and were exposed by operatives while replacing high-value goods in the container - bicycles and their spare parts with other low-value goods.
Also there were the devices used to cut the steel bases of the container, including paint and other material evidence to paint the scratched and discolored parts.
Thus, at the scene, operatives found 3327 bicycles of various sizes, bicycle spare parts and other goods, as well as $ 9,400 in bribes and 1 watch worth 4 bln. 160 bln. UZS. They were temporarily detained as offenses until the situation was clarified.