“Марихуана”нинг ноқонуний савдосига чек қўйилди
Мамлакатимизда гиёҳвандлик воситаларини ўстириш, тайёрлаш, сотиш ва истеъмол қилиш қонун билан тақиқланиб, Жиноят кодексининг тегишли моддалари билан жиноий жазо белгиланган.
Бироқ, айрим шахслар томонидан заҳриқотиллар савдоси билан шуғулланиш ҳолатлари ҳамон учрамоқда.
Сурхондарё вилояти божхона бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими ходимлари томонидан вилоят ИИБ ва Миллий Гвардия  бошқармаси ходимлари билан хамкорликда наркотик моддаларнинг ноқонуний муомаласига қарши курашиш бўйича Денов туманида тезкор тадбир ўтказилди.
Тадбир давомида Денов туманида фуқаро Т.Ш.нинг яшаш хонадони холислар ҳамда “Лестор” лақабли хизмат ити ёрдамида кўздан кечирилганда, хизмат ити хонадон ичида жойлашган диванга белги берганлиги сабабли ушбу диван текшириб кўрилди. Натижада, диваннинг ички қисмида 4 дона гугурт қутилари ичида 37 та қоғоз парчасига ўралган “марихуана” гиёҳвандлик воситаси борлиги аниқланди. Шундан сўнг фуқаро Ш.Т. ушбу гиёҳвандлик воситасига ўхшаш моддаларни бошқа бир  фуқаро С. Н. дан олганлиги маълум бўлди ва тезкор тадбир давом эттирилди.
Денов тумани ҳудудида фуқаро С.Н. 2 дона гугурт қутиларга қадоқланган “марихуана” гиёҳвандлик воситасини шартли харидорга хар бир қутисини 350 минг сўмдан жами 700 минг сўмга сотмоқчи бўлиб олиб келган вақтда тадбир иштирокчилари томонидан қўлга олинди ва эгнидаги кийимлари кўздан кечирилганда қора рангли курткасининг чўнтагидан яна 2 дона гугурт қутиларга қадоқланган ўткир хидли, яшил рангли “марихуана” гиёҳвандлик воситасига ўхшаш моддалар борлиги аниқланди.
Тезкор тадбир давомида олинган жами “марихуана” гиёҳвандлик воситалари экспертизадан ўтказилганда соф оғирлиги 37,02 граммни ташкил этди.

В Денауском районе задержан гражданин, торговавший марихуаной
Общеизвестно, что одним из приоритетных задач деятельности таможенных органов является выявление, предупреждение и пресечение преступлений в сфере незаконного оборота, хранения и выращивания наркотиков.
На днях, сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Управления Государственного таможенного комитета по Сурхандарьинской области во взаимодействии с представителями других правоохранительных органов проведено очередное оперативное мероприятие на территории Денауского района.
В ходе мероприятия, в установленном порядке был осмотрен при участии понятых дом жителя Денауского района, гражданина Т.Ш. Во время осмотра служебная собака по кличке Лестор учуяла внутри дивана что-то подозрительное и подала знак. В результате произведенного досмотра были обнаружены спрятанные внутри дивана 4 спичечных коробка, в которых находились в общей сложности 37 бумажных свертков с наркотическим средством марихуаной. После, гражданин Ш.Т. признался, что обнаруженные наркотики он взял у гражданина С.Н.
После чего оперативное мероприятие было продолжено и в момент попытки продажи условному покупателю двух спичечных коробков с наркотическим средством марихуана за 700 000 сум (350 000 за каждый коробок) на территории Денауского района области гражданин С.Н был задержан. В ходе досмотра в карманах его куртки было обнаружено еще 2 спичечных коробка с марихуаной.
В результате проведенного оперативного мероприятия было изъято наркотического средства марихуана общим весом 37,02 грамма.
В настоящее время по выявленным фактам преступлений таможенными органами проводятся доследственные мероприятия.