Давлат божхона қўмитаси Тошкент шаҳар божхона бошқармасининг Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими ходимлари томонидан Давлат хавфсизлик хизмати чегара қўшинлари ҳарбий хизматчилари билан ҳамкорликда Тошкент шаҳрида ўтказилган тезкор тадбирда йирик миқдордаги қимматбаҳо тошлар ва қадимий тилла тангаларни Ўзбекистон Республикаси ҳудудига ноқонуний равишда олиб кириш ва сотиш фаолияти билан шуғулланиб келаётган жиноий гуруҳ фош этилди.
Тезкор тадбир давомида аввалдан кузатувга олинган 5 нафар фуқаролар Чилонзор туманидаги хонадонлардан бирида муқаддам Афғонистондан олиб келинган 2 кг. 531 гр. оғирликдаги “зумрад” қимматбаҳо тошларини 500 минг АҚШ долларига, шунингдек, 8 гр. оғирликдаги 1 дона қадимий тилла тангани 10 минг АҚШ долларига сотишаётган вақтида тўхтатиб қолинди.
Дастлабки ўрганишларга кўра, мазкур ҳолатда ноқонуний олди-сотдидан тўхтатиб қолинган тилла танга эрамизнинг III асрига мансуб бўлиб, Кушон давлатида зарб қилинган.
Шунингдек, ушбу шахслардан бирининг ҳамёнида 3 дона “олмос” тошлари борлиги ҳам аниқланди.
Ҳисоб-китобларга кўра мазкур ҳолатда олиб қўйилган қимматбаҳо тошлар ва қадимий тилла танганинг умумий қиймати жами 16 млрд. 818 млн. сўмни ташкил қилди.
Ҳозирда мазкур ҳолат бўйича жиноятга алоқадор бошқа шахсларни аниқлаш юзасидан терговга қадар текширув ҳаракатлари олиб борилмоқда.

Таможенники разоблачили преступную группу, занимавшуюся продажей драгоценных камней и старинных монет
1725
На днях, в результате оперативного мероприятия, проведенного в столице сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Управления государственного таможенного комитета по городу Ташкент во взаимодействии с пограничными войсками Службы государственной безопасности разоблачена организованная преступная группа, занимавшаяся контрабандой и сбытом больших партий драгоценных камней и старинных золотых монет на территории Республики Узбекистан.
В ходе оперативного мероприятия, в одной из квартир Чиланзарского района были задержаны с поличным пятеро граждан, за которыми было установлено наблюдение, в момент продажи ранее завезенного из Афганистана необработанного драгоценного камня изумруд весом 2 кг 531 гр за 500 000 долларов США и одной древней золотой монеты весом 8 гр за 10 000 долларов США.
По предварительным проверкам было установлено, что золотая монета, незаконная торговля которой в данном случае была остановлена, относится к III веку нашей эры и отчеканена в Кушанском государстве.
Также, в кошельке у одного из задержанных было обнаружено 3 бриллианта.
По предварительным подсчетам общая стоимость изъятых в качестве вещественных доказательств драгоценных камней и древней монеты составила 16 миллиардов 818 миллионов сум.
В настоящее время ведутся оперативно-розыскные мероприятия по выявлению других лиц, причастных к преступлению.