125 грамм заҳри қотилнинг ноқонуний айланмасига чек қўйилди
Бугунги кунда гиёҳвандлик бутун дунё халқлари бошига кўплаб кулфатларни келтирмоқда. Юртимизда бу иллатнинг олдини олиш, гиёҳванд моддаларнинг ноқонуний савдосига қарши курашиш борасида бир қатор ишлар амалга оширилиб келинмоқда.
Тошкент вилояти божхона бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими ходимлари Давлат хавфсизлик хизмати ходимлари билан ҳамкорликда Тошкент вилояти Оҳангарон тумани ҳудудида тезкор тадбир ўтказишди.
Тадбир давомида, Оҳангарон тумани ҳудудида ҳаракатланиб кетаётган фуқаро С.З. бошқарувидаги бўлган “Нексия” русумли автотранспорт воситаси тўхтатилиб ўрнатилган тартибда кўздан кечирилди.
Натижада, автомашинада йўловчи сифатида кетаётган фуқаро И.Ш.нинг эгнидаги кийимининг ўнг чўнтагида бир дона рангсиз скотч билан ўралган, ўзига хос ўткир ҳидли, оғирлиги 125 грамм бўлган, гашиш гиёҳвандлик воситаси борлиги аниқланди.

Предотвращен оборот 125 граммов гашиша
Зависимость от употребления наркотиков – тяжелая болезнь. В отличие от табака и спиртных напитков, употребление наркотических веществ в Узбекистане запрещено законом. В связи с этим одним из приоритетных задач деятельности таможенных органов является выявление, предупреждение и пресечение преступлений в сфере незаконного оборота и выращивания наркотиков.
На днях, в результате оперативного мероприятия, проведённого сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Управления государственного таможенного комитета по Ташкентской области во взаимодействии с представителями Службы государственной безопасности выявлен и предотвращен факт незаконного оборота наркотических средств.
В ходе мероприятия, на территории Ахангаранского района был остановлен и осмотрен в установленном порядке автомобиль марки «Nexia», за рулем которого находился гражданин С.З.
В результате, в правом кармане верхней одежды ехавшего в автомобиле пассажира, гражданина И.Ш. был обнаружен один замотанный скотчем сверток. При вскрытии свертка было установлено, что в нем находилось наркотическое средство гашиш весом 125 граммов.
В настоящее время по выявленному факту преступления ведутся таможенные проверки и следственные действия.