Божхоначилар яширин цех фаолиятига нуқта қўйишди
Наманган вилояти божхона бошқармаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими ҳамда ҳуқуқни муҳофаза қилувчи бошқа идоралар вакиллари билан ҳамкорликда республикамиз ҳудудида тегишли ҳужжатлари бўлмаган, сифати кафолатланмаган товарларнинг ноқонуний ишлаб чиқарилишига чек қўйилди.
Наманган шаҳрида ҳаракатланаётган фуқаро З.И бошқарувидаги “ВАЗ-2103” русумли  автотранспорт воситаси шубҳали туюлгани боис тўхтатилиб, холислар иштирокида кўздан кечирилди.
Натижада, автомашина юкхонасида қалбаки акциз маркалари ёпиштирилган 9  турдаги  156 шиша қўлбола усулда тайёрланган салкам 60 литр ҳажмдаги ароқлар олиб кетилаётганлиги аниқланди.
Қонунбузарликни илдизи билан бартараф этиш мақсадида мазкур тезкор тадбир давом эттирилиб, фуқаро, З.И нинг яшаш хонадони ҳам холислар иштирокида кўздан кечирилди.
Аниқланишича, бу ерда қўлбола ароқ ишлаб чиқаришга мўлжалланган яширин цеҳ фаолияти йўлга қўйилган. Буни бу ердаги бўш шиша идишлар, қопқоқлар, акциз маркалари, турли ёрлиқлар ва идишларни қадоқлаш учун мўлжалланган асбоб-ускуналар фош этди.
Тезкор тадбир давомида ўзбошимчалик билан ташкил қилинган яширин цех фаолиятига шу заҳотиёқ чек қўйилиб, юқоридаги далилий ашёлар вақтинча сақловга олинди.

Наманганскими таможенниками был выявлен подпольный цех по изготовлению алкоголя
Сотрудниками отдела по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями таможенного управления по Наманганской области, совместно с представителями правоохранительных органов, на территории нашей Республики было пресечено не законное производство товаров без соответствующих на них документов и гарантии качества.
Таможенниками был остановлен вызвавший подозрение автомобиль,  марки «ВАЗ -2103», передвигавшийся по городу Наманган. При досмотре автомобиля понятыми, в грузовом отделении было обнаружено изготовленных в кустарных условиях 156 бутылок водки 9 наименований, с поддельными акцизными марками, общим объемом порядка 60 литров. В целях устранения данного правонарушения, оперативно-розыскные мероприятия продолжились и в частном доме этого гражданина. В ходе проверки в помещении частного дома установлен факт производства поддельной алкогольной продукции. Об этом можно было утверждать по найденным пустым бутылкам, крышкам, по поддельным акцизным маркам и оборудованию по разливу алкоголя.
Во время оперативного мероприятия была прекращена деятельность данного подпольного цеха, и найденные во время обыска предметы были изъяты в качестве вещественных доказательств.