Кучли таъсир қилувчи дори воситаларининг ноқонуний савдосига чек қўйилди
Юртимизда сифати кафолатланмаган кучли таъсир қилувчи дори воситаларининг ноқонуний айланмасига қарши божхона органлари томонидан тизимли равишда кураш олиб борилмоқда.
Хусусан, Давлат божхона қўмитаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бош бошқармаси ходимлари бошқа ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идора вакиллари билан ҳамкорликда кучли таъсир қилувчи дори воситаларининг яширин айланмасига қарши тезкор тадбир ўтказишди.
Тадбир давомида, пойтахтимизда фаолият олиб бораётган дорихоналардан бири ўрнатилган тартибда кўздан кечирилганида, дорихонада фуқаро М.А. томонидан рецептсиз тарзда 363 дона капсулада кучли таъсир қилувчи “Зардекс Габапентин 300мг” дори воситаси сотилаётгани аниқланди.
Шунингдек, ушбу дорихонадаги фуқаро М.Ш. ҳам ўрнатилган тартибда кўздан кечирилганида, унинг ёнидан 200 дона капсулада “Зардекс Габапентин 300мг” дори воситаси борлиги маълум бўлди.
Тезкор тадбир давом эттирилиб, фуқаро М.С.нинг яшаш хонадони ҳам ўрнатилган тартибда кўздан кечирилганида, хонадонда 76 дона капсулада “Зардекс Габапентин 300мг” дори воситаси ва гугурт қутисида 1 дона марихуна гиёҳвандлик воситаси борлиги аниқланди.
Ўтказилган тезкор тадбир давомида 639 дона капсулада кучли таъсир қилувчи “Зардекс Габапентин 300мг” дори воситаси ва 1 грамм марихуана гиёҳвандлик воситаси ашёвий далил сифатида олинди.

Установлены и предотвращены факты незаконного оборота сильнодействующих лекарственных препаратов
В результате оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками Главного управления по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Государственного таможенного комитета во взаимодействии с представителями других правоохранительных органов выявлены и своевременно пресечены факты незаконного оборота сильнодействующих лекарственных препаратов.
В ходе мероприятия в установленном порядке была осмотрена одна из столичных аптек, в которой был выявлен факт незаконного сбыта 363 единиц сильнодействующего лекарственного препарата “Зардекс Габапентин 300мг”.
Также, при гражданине М.Ш. который в этот момент находился в аптеке были обнаружены 200 единиц капсул данного препарата.
Оперативное мероприятие было продолжено и на осоновании полученной информации в установленном порядке был осмотрен также и дом гражданина М.С. в котором были обнаружены 76 единиц капсул препарата “Зардекс Габапентин 300мг” и один спичечный коробок с наркотическим средством марихуана.
В результате проведенного оперативного мероприятия из незаконного оборота в качестве вещественных доказательств были изъяты 639 единиц сильнодействующего лекарственного препарата “Зардекс Габапентин 300мг” и наркотическое средство марихуана.