Ватан ҳимоячилари куни муносабати билан тантанали тадбир ўтказилди
Давлат божхона қўмитасида “Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари ташкил этилганининг 29 йиллиги ҳамда “14 январь - Ватан ҳимоячилари куни” муносабати билан тантанали тадбир ташкил этилди.
Давлатимиз мадҳияси садолари остида бошланган тадбирда Давлат божхона қўмитаси раҳбарияти, шахсий таркиби ва божхона фахрийлари иштирок этишди.
Байрам муносабати билан Муҳтарам Президентимизнинг Ватан ҳимоячиларига йўллаган табриги давлат божхона хизмати органлари шахсий таркиби томонидан ҳам кўтаринки кайфиятда қизғин қарши олинди.
Олий бош қўмондонимиз табрикда таъкидлаганларидек, баҳодир ва довюрак ҳарбийларимиз билан – ўзининг муқаддас қасамёдига содиқ қолиб, хизмат бурчини ерда ҳам, кўкда ҳам шараф ила адо этаётган юртимизнинг забардаст ўғлонлари билан ҳақли равишда фахрланамиз.
Мамлакатимиз Қуролли Кучлари ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлари билан бир сафда давлат божхона хизмати органлари ҳам давлатимиз хавфсизлигини таъминлаш, унинг иқтисодий манфаатларини ҳимоя қилиш ҳамда давлат бюджетига божхона тўловларини ундириш каби муҳим вазифаларни шараф билан бажариб келишмоқда.
2020 йил якунларига кўра республикамиз божхоначилари давлат бюджетига 24,7 трлн. сўмлик божхона тўловларини ундиришди. Бу эса 2019 йилга нисбатан 44 фоизга кўп демакдир.
Мамлакатимиз иқтисодий хавфсизлигини таъминлаш ва контрабандага қарши курашиш бўйича ўтказилган тадбирлар натижасида 9,6 мингга яқин ҳуқубузарлик ҳолатлари аниқланиб, 424,1 млрд. сўмлик товарлар, 280,2 кг гиёҳвандлик воситалари ашёвий далил тариқасида олиб қўйилди.
Бугун тизимда амалга оширилаётган ислоҳотлар ва эришилган натижалар ҳамиша ўзининг муносиб эътирофини топиб келмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари ташкил этилганининг 29 йиллиги ҳамда Ватан ҳимоячилари куни муносабати билан Ўзбекистон Республикаси Президентининг фармонига биноан тақдирланган бир гуруҳ ҳарбий хизматчилар ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ходимлари сафидан 4 нафар божхона ходимлари ҳам ўрин олди.
Улар давлатимизнинг юксак  “Жасорат”,  «Содиқ хизматлари учун» ва «Шуҳрат» медаллари билан тақдирланишди.
Тадбирда мазкур мукофотлар ўз соҳибларига тантанали равишда топширилди.
Байрам тадбирида сўзга чиққан божхона фахрийлари, мукофотланганлар ва бошқалар ўз миннатдорчиликларини изҳор этиб, халқимизнинг тинч ва осойишта ҳаётини, юртимизнинг  мусаффо осмонини кўз қорачиғидек асраб-авайлашда ватан ҳимоячиларига куч-ғайрат тилашди.

Организовано торжественное мероприятие, посвященное Дню защитников Родины и 29-летию со дня образования Вооруженных Сил Республики Узбекистан
14844
На мероприятии приняли участие личный состав Государственного таможенного комитета, ветераны и удостоенные государственных наград почётные работники таможенной службы.
Мероприятие началось с торжественных звуков государственного гимна нашей Родины. Затем, Председатель Государственного таможенного комитета М.Азимов зачитал праздничное поздравление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами.
Как было отмечено на мероприятии, в рамках, проводимых в стране кардинальных реформ осуществляется масштабная работа по дальнейшему совершенствованию таможенной службы и внедрению передовых информационных технологий во все сферы деятельности.
В результате проводимых реформ размер таможенных платежей, взимаемых в государственный бюджет, растет из года в год. По итогам 2020 года таможенниками нашей республики в Государственный бюджет было взыскано таможенных платежей в размере 24,7 триллионов сум. А это на 44% больше чем за аналогичный период прошлого года.
В результате проведенных оперативных мероприятий в сфере обеспечения экономической безопасности нашего государства и борьбы с контрабандой, в выявленных более 9,5 тысяч фактах нарушений таможенного законодательства было своевременно пресечено незаконное перемещение более 280 килограммов наркотических средств и товарно материальных ценностей на сумму более 424 миллиардов сум.
По случаю праздника Указом Президента Республики узбекистан группа военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов награждена государственными наградами. В числе которых и 4 сотрудника государственной таможенной службы, которые удостоились таких высоких государственных наград как “Жасорат”,  «Содиқ хизматлари учун» и «Шуҳрат».
На мероприятии Государственные награды были торжественно вручены своим обладателям.
В завершение награжденные выразили свою благодарность за внимание, уделяемое Президентом таможенной сфере.