Тадбиркорлар учун муҳим қулайлик
Маълумки, Ўзбекистон Республикасига коронавируснинг кириб келиши ва тарқалишини олдини олиш юзасидан республика махсус комиссиясининг 2020   йил 30 апрелдаги 20-сонли йиғилиш баёни билан юк автотранспорт воситалари Тожикистон Республикасига фақатгина “Сариосиё”, “Ойбек” ва “Плотина” чегара ўтказиш пунктлари орқали ҳаракатланиши мумкинлиги белгиланган эди.
Бу эса ўз навбатида Самарқанд вилоятида фаолият юритаётган тадбиркорларнинг экспорт товарларини олиб чиқишида ноқулайлик туғдириши билан бир вақтда товарларни олиб кирилишида қўшимча вақт ва харажат сарфлашига олиб келиб, маҳсулотларнинг таннархига таъсир кўрсатаётган эди.
Мана шуни инобатга олган Самарқанд вилояти ҳокимлиги ташаббуси билан вилоятда фаолият юритаётган тадбиркорлик субъектларини вақт ва харажатларини тежаш ҳамда уларни янада қўллаб-қувватлаш мақсадида Ургут туманида Тожикистон Республикаси билан чегарада жойлашган “Жартепа” чегара божхона пости яна ўз фаолиятини бошлашига республика махсус комиссиясидан рухсат олиб берди.
Пост орқали ҳозирча фақат халқаро юк ташувчиларнинг юк автотранспорт воситалари ҳаракатланиши белгиланган.
Эндиликда тадбиркорлик субъектлари мазкур пост орқали ўз товарларини қўшни давлатга муаммосиз экспорт қилишлари ёки товарлар импортини амалга оширишлари мумкин.

Пункт пропуска «Джартепа» открыт для перевозки экспортно-импортных грузов
Как известно, согласно заявлению заседания Республиканской специальной комиссии по предотвращению проникновения и распространения коронавируса в Республике Узбекистан от 30 апреля 2020 года было отмечено, что грузовые автомобили могут выезжать в Республику Таджикистан только через пункты пропуска «Сариасия», «Айбек» и «Плотина».
Это, в свою очередь, доставляло неудобства предпринимателям, осуществляющим свою деятельность в Самаркандской области, при экспорте товаров, а также дополнительные временные и финансовые затраты на ввоз товаров, что сказывалось на себестоимости продукции.
Учитывая это, по инициативе хокимията Самаркандской области с целью экономии времени и средств и дальнейшей поддержки субъектов предпринимательства, осуществляющих свою деятельность в регионе, приграничный таможенный пост "Джартепа" в Ургутском районе, расположенный на границе с Республикой Таджикистан, получил разрешение на возобновление работы.
В данное время пост открыт только для экспортно-импортных операций, т. е. для движения грузовых автомобилей, занятых в международных грузоперевозках. Теперь предприятия, работающие в Самаркандской области, могут легко экспортировать или импортировать свои товары в соседнюю страну через этот пост.