Иқтисодий хавфсизлигимиз ҳимоячиларига давлатимизнинг юксак мукофотлари топширилди
Хабарингиз бор, Ўзбекистон Республикаси Давлат Мустақиллигининг йигирма тўққиз йиллиги арафасида муҳтарам Президентимизнинг Фармонларига биноан ҳарбий хизматчилар ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ходимларидан бир гуруҳи давлатимизнинг юксак мукофотлари билан тақдирланган эди.
Мукофотланганлар орасида бир гуруҳ божхона ходимлари ҳам бўлиб, 2020 йил 26 декабрь куни Давлат божхона қўмитасида мазкур мукофотларни тантанали топшириш маросими бўлиб ўтди.
Давлатимиз мадҳияси садолари остида бошланган тадбирда сўзга чиққан Давлат божхона қўмитаси раҳбарияти якунига етаётган йил давлат божхона хизмати органлари учун ҳам ниҳоятда мураккаб ва масъулиятли кечганини таъкидлади.
Коронавирус пандемияси юзага келтирган мураккаб вазиятда ҳам республикамизнинг барча чегара божхона ва ташқи иқтисодий фаолият божхона постларида экспорт импорт тартибидаги юкларнинг божхона расмийлаштируви узлуксиз амалга оширилди.
Шунингдек, соҳага илғор, замонавий, инновацион, рақамли технологияларни кенг  татбиқ этишга қаратилган ишлар ҳам изчиллик билан давом эттирилди. Айниқса Олот, Айритом ва Яллама чегара божхона постларида рақамли божхона тамойилининг жорий қилинаётганлиги бу ерда ҳаракатланаётган ташқи иқтисодий фаолият иштирокчилари ва жисмоний шахсларнинг божхона назорати ва расмийлаштирувига сарфланадиган вақтини сезиларли равишда қисқартиришга хизмат қилмоқда.
Давлат бюджетига ундириладиган божхона тўловлари миқдори йилдан йилга ортиб бормоқда.  Масалан, республикамиз божхоначилари томонидан 2020 йилнинг ўтган даври мобайнида давлат бюджетига 24,1 трлн. сўм миқдоридаги божхона тўловлари ундирилди. Бу кўрсаткич эса ўтган йилнинг айни шу даврига нисбатан 43,6 фоизга кўп демакдир.
Шунингдек, ушбу давр мобайнида божхоначилар томонидан қарийб 9,5 мингта божхона қоидабузарликлари аниқланиб, 418 миллиард сўмлик товарларнинг ноқонуний айланмасига чек қўйилган.
Мазкур вазифаларни амалга оширишда алоҳида жонбозлик ва намуна кўрсатган ходимлар эса ҳамиша муносиб эътибор ва эътироф топмоқдалар.
Жумладан, Давлат божхона қўмитаси марказий аппарати ва ҳудудий бошқармаларида, олис чегара божхона постларида хизмат олиб бораётган 6 нафар божхона ходимлари давлатимизнинг юксак “Дўстлик” ва “Мардлик” орденлари, “Содиқ хизматлари учун” ва “Шуҳрат” медаллари билан тақдирланишди.
Тадбир якунида мукофотланганлар ҳам сўзга чиқиб, муҳтарам Президентимиз томонидан божхона соҳасига кўрсатилаётган эътибор учун ўз миннатдорчиликларини изҳор этишди.

Защитникам экономической безопасности вручены высокие государственные награды
Среди награжденных была и группа таможенников, а 26 декабря 2020 года в Государственном таможенном комитете состоялась торжественная церемония вручения этих государственных наград.
Мероприятие началось с торжественных звуков государственного гимна нашей Родины. Выступая на мероприятии, руководство Государственного таможенного комитета отметило, что прошедший год был чрезвычайно сложным и ответственным для государственной таможенной службы.
Даже в такой сложной ситуации, вызванной пандемией коронавируса, таможенное оформление экспортно-импортных грузов на всех приграничных и таможенных постах внешнеэкономической деятельности республики осуществлялось непрерывно.
Также, последовательно продолжалась работа по повсеместному внедрению передовых, современных, инновационных, цифровых технологий в отрасли. В частности, внедрение принципа цифровой таможни на приграничных таможенных постах Алат, Айритом и Яллама позволяет существенно сократить время, затрачиваемое на таможенный контроль и оформление.
Размер таможенных платежей, взимаемых в государственный бюджет, растет из года в год. Например, за истекший период 2020 года таможенниками нашей республики взыскано в государственный бюджет таможенных платежей в размере более 24 триллионов сумов. А это на 43,6% больше, чем за аналогичный период прошлого года.
Кроме того, за этот период сотрудниками таможенных органов было выявлено около 9,5 тысяч нарушений таможенного законодательства и пресечены факты незаконного оборота товаров на 418 миллиардов сум.
В частности, шестеро таможенников, проходящих службу в центральном аппарате и региональных управлениях Государственного таможенного комитета, удаленных приграничных таможенных постах были награждены высшими государственными орденами «Дустлик» и «Мардлик», а также медалями «Содик хизматлари учун» и «Шухрат».
В завершение мероприятия награжденные государственными наградами выразили свою благодарность за внимание, уделяемое Президентом таможенной сфере.