Саноатда муҳим аҳамият касб этувчи қора ва рангли металлнинг парчалари ва чиқиндилари ҳам ўз қийматини йўқотмайди. Республикамизда ишлаб чиқариш-техника буюмлари парчалари ва рангли металлар чиқиндиларининг ўғирланиши ҳамда ноқонуний олиб чиқиб кетилишининг олдини олишда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Рангли ва қора металлар парчалари, чиқиндилари билан ишлаш тартибини такомиллаштириш тартибини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида” 2018 йил 6 июндаги 425-сон қарори муҳим ўрин эгаллайди.
Хонадонми ё металл омбори?
Унга кўра эндиликда жисмоний шахслар ҳам металл парчаларини эркин нархларда “Ўзметкомбинат” ва “Ўзиккиламчиранглиметалл” акционерлик жамиятларига топширишлари мумкин.
Шунга қарамай, таркибида рангли металлар бўлган механизм ва агрегатларни талон-торож қилиш билан боғлиқ ҳуқуқбузарлик фактлари, рангли металл парчалари ва чиқиндиларини яширинча тайёрлаш, уларни мамлакат ташқарисига ноқонуний олиб чиқиб кетиш ҳоллари учраб турибди.
Яқинда Тошкент шаҳар божхона бошқармаси Контрабанда ва божхона конунчилиги бузилишига карши курашиш бўлими ходимлари республикамиздан олиб чиқиш учун “ғамлаб” қўйилган рангли металл парчалари “омбор”ини фош қилишди.
Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи бошқа идоралар вакиллари билан ҳамкорликдаги текширувлар чоғида пойтахтимизнинг Яшнобод туманида истиқомат қилувчи  фуқаро Д.М.нинг яшаш хонадони белгиланган тартибда кўрикдан ўтказилганида, хонадон ховлисида рангли металларни сақлашга ва қабул қилиб олиш учун белгиланган тартибда давлат корхоналари рўйхатидан ўтганлигини тасдиқловчи ҳужжатлари бўлмаган қиймати 5,2 млн. сўмлик 1265 кг оғирликдаги латун, никель, қўрғошин ҳамда алюминий каби металл парчалари борлиги аниқланди.

«Склад» в жилом помещении
В Постановлении  Кабинета Министров Республики Узбекистан от 06.06.2018 г № 425 «О мерах по совершенствованию порядка обращения с ломом, отходами цветных и черных металлов» упоминается о целях совершенствования порядка обращения с ломом, отходами цветных и черных металлов, обеспечения рационального использования образующихся в процессе хозяйственной деятельности отраслей экономики и жизнедеятельности населения республики вторичных ресурсов лома, отходов цветных и черных металлов путем организованного вовлечения их в процесс глубокой переработки, с дальнейшим производством продукции с высокой добавленной стоимостью.
Согласно этому Постановлению, теперь и физические лица могут осуществлять сдачу лома и отходов цветных металлов бытового назначения   в АО «Узметкомбинат» и «Узвторцветмет» по свободной (договорной) цене.
АО «Узметкомбинат» — является единственным уполномоченным органом по заготовке (закупке) лома и отходов черных металлов.
АО «Узвторцветмет» — является единственным уполномоченным органом по  заготовке (закупке) лома и отходов цветных металлов.
Тем не менее, встречаются факты правонарушений, связанных с хищениями механизмов и агрегатов, содержащих цветные металлы, нелегальной заготовки лома и отходов цветных металлов. А также, их контрабандного вывоза за пределы страны.
Недавно, сотрудниками отдела по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями  таможенного управления по городу Ташкенту, был обнаружен склад с ломом и отходами цветных металлов, предназначавшихся для вывоза из страны.
В ходе совместных мероприятиях с представителями других правоохранительных органов при проверке дома гражданина Д.М., проживающего в Яшнабадском районе, были обнаружены такие цветные металлы, как латунь, никель, свинец и алюминий общий вес которых составил 1265 кг, без надлежащих документов подтверждающих легальность создания пункта по приёму и хранению цветных металлов в жилом доме.